Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Cestovanie / 26. jún 2023

Travel Insider: Six Senses, Punakha

Wellness enthusiast Sandra Benková sa pravidelne podelí o neobyčajné cestovateľské dobrodružstvá, jedinečné wellness zážitky a špecifické kulinárske tipy z celého sveta.

Travel Insider: Six Senses, Punakha

Miesto

Schované v srdci Himalájí sa nachádza jedno z najmagickejších miest sveta, wellness rezort Six Senses Punakha. Hlavná filozofia rezortu zahŕňa wellness aktivity, mindful stravovanie, spánok a sebapoznávanie. Six Senses ponúka svoje služby v piatich lokalitách naprieč centrálnym a západným Bhutánom. Každá z nich má jedinečný charakter a Punakha je známa ako lietajúca farma s výhľadom na údolie a ryžové polia, kde si hotel pestuje vlastnú ryžu. Ústredným prvkom hotela je konzolová sklená knižnica zavesená nad vonkajším infinity bazénom. Stavba pôsobí rustikálnym dojmom a je situovaná na odľahlom mieste ďaleko od mesta a rušného života. Nezažijete tu pocit pobytu v hoteli, dokonca ani recepciu. Miesto je zahalené do neutrálnych farieb a pretkané príjemnou pokojnou energiou.

Lietajúca farma
Lietajúca farma

Ľudia

Náš hlavný sprievodca Sonam je ako váš bratranec, ktorý pozná každého v meste. Je priateľský a vždy pripravený poradiť - od miestnej bhutánskej kuchyne, najšikovnejších krajčírov až po najlepšie miesto na ulovenie pstruha holými rukami. So zdravým rozumom lokálneho obyvateľa a dávkou zmyslu pre humor dokáže pohotovo meniť plány. Našu plánovanú turistickú trasu prekazila snehová burka, to ale Sonama nezaskočilo a my sme skončili na oslave Nového roka na farme Sonamovho priateľa, kde sme sa zúčastnili rituálu s miestnymi mníchmi modliacimi sa za zdravie, šťastie a prosperitu rodiny. Rituál bol sprevádzaný spevom a hrou na miestnych hudobných nástrojoch. Jeho oddanosť a starostlivosť o klientov žiari celý deň a naše srdcia si navždy získal, keď nám niekoľko týždňov po návrate domov poslal fotografie modlitebných vlajok ktore pre nas vyvesil medzi stromami slávneho kláštora Tigrie hniezdo v Paro. Modlitebné vlajky v Bhutáne symbolizujú dlhý život, prosperitu, a šťastie.

Wellness

Rána v znamení drahokamu kornelion, ktorý symbolizuje šťastie, sú zamerané na detoxikáciu, energiu a zlepšenie trávenia. Začínate detoxikačným drinkom, ohnivým muštom na zvýšenie energie, stéviou a kurkumou na žalúdočné problémy a pokračujete wellness procedúrami, jógou a meditáciou. Voda, ktorú pijete, je nabitá kryštálmi, pretože Bhutánčania veria, že kryštály majú liečivú silu. V alchymistickom bare kúpeľov si môžete vyrobiť aj vlastné peelingy, mydlá a zubné pasty z organických lokálnych ingrediencií.

Kuchyňa

Reštaurácia Ari, v preklade ryža, sa ponáša v tradičnom štýle bhutánskej farmy. Pod bambusovými tkanými košmi ponúka kombináciu tradičných jedál a medzinárodnej kuchyne. Bylinky zbierajú kuchári v neďalekom lese a celé menu je založené na lokálnych surovinách. Namiesto medu používajú čajot, šťavnatú zeleninu známu aj ako sladkolam jedlý, s vysokým obsahom falátov, medi, vitamínu C a vlákniny. Kuchyňa sa prispôsobí všetkým vašim požiadavkám. My sme si od miestnych rybárov kúpili čerstvú rybu a šéfkuchár ju pripravil s horčicovými listami, špenátom a bok choy. Bol to úžasný kulinársky zážitok.

Reštaurácia Ari
Reštaurácia Ari

Insider tip

V Phunakhe nevynechajte rafting na jednej z lokálnych riek. Phunaka má dve rieky – Pho a Mo Chhu. Voľte podľa svojich schopností a odvahy, Mo Chhu rieka je oveľa pokojnejšia ako Pho Chhu. Pri plavbe uvidíte aj phunacký tradičný chrám Dzong, “palác veľkého šťastia” a zakončíte ju piknikom s výhľadom na Dzong a špecialitami ako napríklad momo, bhutánskymi knedľami

Rieka Mo Chhu
Rieka Mo Chhu
    2452

    Súvisiace články