Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Cestovanie / 24. december 2022

Čarovná zima v Hallstatte

Dedinka Hallstatt sa nachádza v strednom Rakúsku v oblasti zvanej Soľná komora. Dramatické hory zrkadliace sa krištáľovočistom jazere sa postarali o to, aby bola v roku 1997 zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Turistov láka v každom ročnom období, na jar a v lete je skvelým miesto na cyklistiku a turistiku, na jeseň a v zime zase očarí svojou melancholickou atmosférou.

Čarovná zima v Hallstatte

Treba vidieť

Malebné mestečko je ideálnou destináciou na výlety plné oddychu, neplánovania a zároveň objavovania skrytých zákutí. Je ako stvorené na túlanie uličkami, vychutnávanie zimnej atmosféry a sledovanie rozprávkovej krajiny z vonkajších terás. Ide síce o celoročnú destináciu, ktorá má čo ponúknuť v každom ročnom období, no práve zima má v sebe čosi viac. Farebné domčeky v tradičnom horskom štýle vynikajúce na pozadí zasnežených hôr sú jednoducho čarovné.

Nezáleží na tom, z akého uhla sa na romantický Hallstatt pozriete, vždy vás prekvapí svojou autentickou tvárou, ktorú podčiarkuje lokálna architektúra a absencia zbytočnej modernej zástavby. Nie div, že balkóny zasypané čerstvou nádielkou snehu alebo zamrznutá hladina jazera, na ktorej sa odrážajú okolité hory, odjakživa lákajú nielen turistov a milovníkov prírody, ale aj umelcov, básnikov či maliarov, ktorí tu chodia hľadať inšpiráciu.

Romantická atmosféra

Zimné aktivity sa začínajú pri ľahkej turistike a nespočetných vyhliadkach a končia na druhej strane hôr v preslávených lyžiarskych strediskách Dachstein a Shladming. Ak však nehľadáte športové vyžitie, ale pokoj a romantickú atmosféru, Hallstatt vás nesklame. Stačí vyjsť na námestie, ktoré vás prenesie do rozprávky. Kontrast farebnej historickej architektúry, hôr a zvuku z okolitých reštaurácií a kaviarní vytvára ideálne podmienky na lenivé prechádzky a nezabudnuteľné momenty.

Najstaršia soľná baňa na svete

Táto oblasť však má aj historický význam. Monumentálne hory sú domovom najstaršej soľnej bane na svete, ktorej vznik sa datuje až do roku 5 000 pred naším letopočtom. Aj keď vás návšteva bane a múzea lákať nemusí, smerom na Salzberg (soľný vrch) sa určite vyberte. Nájdete tam totiž zrejme najkrajší výhľad na dramatickú prírodu, kvôli ktorej ste sem prišli. Na vrch vás vyvezie lanovka, z ktorej sa vám takisto naskytnú neopakovateľné výhľady, no to, čo nájdete na vrchole, vám vyrazí dych. Panoramatický výhľad na okolitú krajinu a ešte krajší chodník Skywalk spraví z návštevy tohto miesta zlatý klinec vášho výletu.

Dobrodruhov hľadajúcich unikátne zážitky zase osloví potápanie pod ľadom. V ľadovom jazere objavíte nádherné prírodne výjavy spiacej prírody, ktoré krásne presvetlia lúče slnka prenikajúce cez vrstvu ľadu. Je to síce náročná aktivita, no odvďačí spomienkami na celý život. Odhodlali by ste sa?

Treba ochutnať

Do Hallstattu sa zamilujete aj v prípade, že si potrpíte na jedlo. Práve toto miesto je totiž považované za domov niekoľkých kulinárskych pokladov. Tradičná rakúska kuchyňa sa tu mieša s modernými vplyvmi, vďaka čomu naberá na jedinečnosti.

Keďže sú jazerá v tejto oblasti plné najrôznejších rýb, lokálna kuchyňa sa do veľkej miery špecializuje na ich prípravu. Pochutnať si tak budete môcť na údených dobrotách, špeciálnych polievkach či dusených špecialitách. Nevynechajte návštevu populárnej Restaurant & Bar Zauner v typickom rakúskom horskom štýle, kde vám naservírujú rybacie špeciality a iné dobroty len z lokálnej produkcie.

Zimný zážitok

Ak hľadáte efektné miesto s romantickým výhľadom na jazero, navštívte BRAUGASTHOF am Hallstattersee, kde vás usadia na vysvietenú terasu nad jazerom. Historický hostinec postavený v 15. storočí vám ponúkne tradičné špeciality v pubovom duchu. Obed alebo večeru s výhľadom nájdete aj neďaleko spomínaného Skywalku, v budove bývalého opevnenia. Reštaurácia Rudolfstrum vám okrem výhľadu ponúkne aj tradičné rakúske jedlá. Návšteva Rakúska sa však nemôže zaobísť bez typickej štrúdle. Zimný zážitok vám spestria aj ďalšie sladké dobroty ako jablkový a slivkový koláč či palacinky s lokálnym marhuľovým džemom.

Kde sa ubytovať

V okolí Halštatského jazera nájdete skvelý mix dostupných aj luxusnejších hotelov, chatiek či apartmánov. Množstvo zaujímavých miest nájdete priamo v mestečku Hallstatt, no keď vás ponuka nezaujme, skúste prezrieť ubytovacie zariadenia v mestečku na druhej strane jazera – Obetraun. Seehotel Grüner Baum je najluxusnejší hotel v tejto oblasti, takže bude musieť uspokojiť aj tých najnáročnejších. Mieša v sebe tradičné horské prvky ako masívne drevo a farebné fasády, ale nezabúda ani na moderný nádych v podobe minimalistického zariadenia. Nachádza sa priamo na ikonickom námestí a má vlastnú terasu nad jazerom, vďaka čomu budete mať najkrajšie zákutia priamo pod nosom.

Tradícia a minimalizmus

Ak hľadáte moderné ubytovanie s rustikálnym charakterom, v ktorom sa krásne prelína tradícia s minimalistickým dizajnom, prezrite si ponuku Hallstatt Hideaway, kde nájdete romantické apartmány pre dvojice aj pre celé rodiny. Nachádza sa priamo na jazere a zo všetkých izieb vás budú tešiť nádherné výhľady. Hallstatt nie je presýtený modernými hotelmi a apartmánovou výstavbou, vďaka čomu si dokázal zachovať svoju autenticitu, ktorou neustále láka množstvo turistov. Napriek tomu si každý dokáže nájsť to pravé pre seba, či už hľadáte rustikálny apartmán, túžite po dobrodružnom ubytovaní v tradičných hostincoch alebo sa chcete zveriť do starostlivosti 4* hotelov.

    1013

    Súvisiace články