Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Cestovanie / 7. marec 2024

Travel Insider: Hotel Nobis, Kodaň

Wellness enthusiast Sandra Benková sa pravidelne podelí o neobyčajné cestovateľské dobrodružstvá, jedinečné wellness zážitky a špecifické kulinárske tipy z celého sveta.

Travel Insider: Hotel Nobis, Kodaň

Miesto

Počas niekoľkých dní môžete zažiť jedinečné kulinárske dobrodružstvo, skryť sa pred chladom v luxusných kúpeľoch a relaxovať v tých najpopulárnejších kodaňských kaviarňach. Kodaň je všeobecne známa svojimi špičkovými reštauráciami a vysokým “happiness score” - hodnotou šťastia obyvateľov. Scandi dizajn a cyklistická kultúra už sú len čerešničky na torte prímorského mesta. Je ideálnou destináciou na víkend plný zmyslových pôžitkov - áno, aj v daždi.

Hotel

Nobis hotel sa nachádza v historickej budove z roku 1903, v ktorej predtým sídlila Dánska kráľovská hudobná akadémia. V rámci reštaurovania boli starostlivo zachované pôvodné motívy a hlavné mramorové schodisko, čo svedčí o snahe zachovať historickú integritu budovy.

Napriek svojim historickým koreňom hotel Nobis do svojho dizajnu zakomponoval moderné prvky. Súčasné dizajnové stoličky, lampy a svetelná inštalácia nad schodiskom dodávajú hotelu moderný charakter a v každom kúte odrážajú dokonalú kombináciu starého a nového.

Ďalšou výhodou je centrálna poloha hneď vedľa slávneho múzea Ny Carlsberg Glyptotek a záhrad Tivoli - tretieho najstaršieho fungujúceho zábavného parku na svete. Záhrady boli zriadené už v roku 1843 a inšpirovali Walta Disneyho aj Hansa Christiana Andersena. Izby hotela Nobis sú zariadené v škandinávskom štýle s tmavomodrými a zelenými farbami, nádhernými závesmi a vysokými stropmi.

K škandinávskemu dizajnu prispieva aj moderný nábytok vyrobený na mieru vrátane písacieho stola, stoličiek a prvkov z mäkkej karamelovej kože. Hlavným prvkom je kúpeľňa obložená kvalitným talianskym mramorom až po strop, vybavená výrobkami švédskej značky Byredo.

Wellness

Wellness centrum, ktorého súčasťou sú sauna s bazénom so studenou vodou, posilňovňa a mramorový hammam s horúcimi kameňmi, slúži ako ideálny oddych po dni strávenom prehliadkou múzeí, galériíí a reštaurácií. Prax rýchleho ponorenia do studenej vody pred zahriatím v saune nadväzuje na dlhú históriu dánskeho zimného kúpania.

Táto kultúrna tradícia pretrváva stáročia a ak ju chcete spoznať bližšie, odporúčam navštíviť jedno z kodaňských verejných kúpalísk. Pre luxusnejší zážitok sú ideálnou voľbou kúpele AIRE v zrekonštruovanej historickej budove v bývalej továrni Carlsberg z roku 1847. Návšteva zahŕňa využitie termálnych kúpeľov s rôznymi teplotami - Caldarium má 40 stupňov, Frigidarium 14, a Tepidarium zase 36. Okrem tých sú v objekte ešte Balneum a Vaporium, parné kúpele s aromaterapiou, Pediluvium a slaný kúpeľ Flotarium. Po kúpeľoch sa hostia môžu odmeniť ešte jednou z charakteristických masáží alebo procedúr.

Kuchyňa

Niekedy sa v živote stane, že zažijete tak výnimočný zážitok, že bohužiaľ viete, že sa už nikdy nezopakuje. Alchymista nie je len ďalšou reštauráciou s michelinskou hviezdou a slávnym šéfkuchárom. Je šesťhodinovým dobrodružstvom, ktoré vás prinúti zamyslieť sa nad dobrým jedlom, divadlom, politikou aj životným prostredím, pričom počas celého procesu konzumujete jedny z vizuálne a zmyslovo najprovokatívnejšich jedál na svete.

Od martini, ktoré pomocou molekúl medúzy svieti v tme až po králičie uši z vodky, Alchymista útočí na spôsob, akým jeme. Aj keď zmrzlina z prasacej krvi a chlebová pleseň nemusia byť pre každého, 90% chodov je skutočne vynikajúcich a prispôsobených akýmkoľvek potravinovým intoleranciám. Priestor reštaurácie poskytuje spolu s jedlom vizuálnu oslavu. Hlavná miestnosť sa nachádza pod masívnou video kupolou a pôsobí ako sci-fi základňa vo vesmíre. Aby ste mi uverili, musíte sa presvedčiť sami!

Insider tip

V meste plnom galérií sa Múzeum dizajnu často prehliada. Sídli však v pôvodnej budove bývalej Nemocnice kráľa Frederika, prvej verejnej nemocnici v Dánsku. Nájdete v ňom rozmanitú zbierku dánskeho a medzinárodného dizajnu a remesiel. Múzeum sa nachádza na ulici Bredgade, jednej z najvýznamnejších ulíc v Kodani známej množstvom galérií a obchodov so severským interiérovým dizajnom.

    3121

    Súvisiace články