Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Cestovanie / 10. júl 2023

Travel Insider: Gangtey Lodge Phobjikha, Bhutan

Wellness enthusiast Sandra Benková sa pravidelne podelí o neobyčajné cestovateľské dobrodružstvá, jedinečné wellness zážitky a špecifické kulinárske tipy z celého sveta.

Travel Insider: Gangtey Lodge Phobjikha, Bhutan

Miesto

12-izbový hotel v štýle tradičnej bhutánskej farmy sa nachádza v údolí Phobjikha a skrýva v sebe bohaté kultúrne dedičstvo krajiny. Obklopujú ho hory a píniové lesy, do ktorých sa na zimu sťahuju posvätné vtáky, žeriavy čierno-biele. Pri príchode do čarovného prostredia zamestnanci hotela spievajú pesničku na privítanie a servírujú horúci korenistý jablkový čaj pri starodávnom ohrievači Bukhari. Gangtey Lodge dokonale splýva s okolitým prostredím a hosťom umožňuje spojenie s prirodou a bhutánskou spiritualitou. Izby sú vybavené krbmi, hlbokými vaňami s výhľadom na údolie, podlahovým kúrením a dokonalým osvetlením. Interiéry v prírodných farbách dopĺňajú hrejivé materiály. To, čo Gangtey Lodge odlišuje od iných "luxusných fariem", sú skvelé služby a elegancia miesta. Nenápadný štýl a pozornosť venovaná detailom sú podmanivé. Naozaj máte pocit, že ste v Bhutáne a cítite všadeprítomné prepojenie s krajinou.

Ľudia

Šéfkuchárka Soh sa do Gangtey Lodge dostala po dlhoročných skúsenostiach naprieč Thajskom a Vietnamom. Zakotvila v pokojnom Gangtey údolí, kde využila svoju svetovú zbierku kulinárskych znalostí. Stará sa o to, aby sa všetci hostia cítili ako doma, či už si želajú jednoduché a ľahké jedlo alebo lokálne jedlá Bhutánčanov. Nikdy sa neskrýva v kuchyni, pohybuje sa medzi stolmi hostí a do podrobna vysvetľuje všetky pokrmy a tradičné spôsoby prípravy prepletené s pútavými životnými zážitkami, ktoré ju priviedli do tohto kúta sveta.

Wellness

V nádhernom údoli Phobjikha je na výber mnoho aktivít ako jazda na koni alebo na bicykli. Na statnom horskom koni s bohatou blond hrivou sme jazdili po mäkkom borovicovom ihličí a míňali miestne bhutánske farmy. Na druhý deň sme sa na bicykloch po úzkych kľukatých cestách dostali k chrámu, kde sa kovové modlitebné kolesá točilii silou horského vetra. Miestna legenda hovorí, že každé z nich v sebe skrýva milión mantier. V ponuke nájdete aj súkromné hodiny jógy s Pimom, majstrom párovej jógy. Svojimi láskavými a povzbudivými slovami vedie svoje lekcie s výhľadom na kľukaté údolie lemované strmými tmavými vrcholmi.

Kuchyňa

Súčasťou pobytu je návšteva lokálneho rodinného domu a ochutnávka tradičných jedál, napríklad mäsa yak s červenou ryžou alebo bhutánskeho curry z červených paprík a syra, ema datshi. V Bhutáne sa pije Ara, tradičný alkoholický nápoj, na ktorého silu si dajte pozor a zostaňte radšej pri dvoch pohárikoch.

Insider Tip

Ak máte šťastie, a v období vášho pobytu sa odohráva súťaž v lukostreľbe, bhutánskom národnom športe, nevynechajte ju. Lukostrelci v bohatých odtieňoch oranžovej, červenej, hnedej a zlatej predvádzajú rituálny oslavný tanec po zásahu terča. Bol to neopísateľný zážitok. Deti sa hrali s kartami a ženy vytvorili vlastné tanečné formácie, pri ktorých hrdo spievali potenciálnym nápadníkom v radoch lukostrelcov. Pokiaľ však lukostreľbu nestihnete, nezúfajte. Spirituálny líder Lama vedie pravidelné očistné ceremónie s bronzovým bhutánskym modlitebným zvonom, pohárom svätenej vody a malým zrkadlom. Tie majú reprezentovať čistotu duše, zrkadliť pravdu a osvetľovať vnútro človeka. Chorálové spevy pôsobia upokojujúco na myseľ a energetickými vlnami vás privedú do meditatívneho stavu.

    2799

    Súvisiace články