Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Cestovanie / 17. august 2023

Travel Insider: Amankora, Bhután

Wellness enthusiast Sandra Benková sa pravidelne podelí o neobyčajné cestovateľské dobrodružstvá, jedinečné wellness zážitky a špecifické kulinárske tipy z celého sveta.

Travel Insider: Amankora, Bhután

Miesto

Amankora je komplex piatich dokonalých zariadení rozmiestnených v centrálnych a západných údoliach Bhutánu. Amankora Paro je stelesnením nenápadného bhutánskeho luxusu. Ukrýva sa v zákutí tichého zeleného borovicového lesa mimo mesta a poskytuje krásny výhľad na dzong (bhutánsky chrám) Drukgyel. Tlmené izby, všadeprítomný pokoj a minimalizmus navodzujú absolútny pocit zenu.

Amankora, Paro 
Amankora, Paro 

Ľudia

Rovnako ako v ostatných komplexoch Aman, aj v Bhutáne sa kladie dôraz na aktivity, ktoré z pobytov vyčarujú jedinečné zážitky. V Aman Paro si môžete vyskúšať napríklad národný bhutánsky šport - lukostreľbu. Umenie lukostreľby sa praktizuje na 145 metrov dlhých strelných dráhach roztrúsených po horských údoliach za doprovodu hudby, tanca a miestnej kuchyne. Pokiaľ lukostreľba nie je vaším snom, pozorujte starého majstra Ap Namgay vyrábať modlitebné vlajky tradičnou metódou pomocou drevených blokov a tmavého atramentu z miestneho riečneho bahna. Ap Namgay vám ochotne pomôže s tvorbou vlastných vlajočiek. Ich mantry sú vyvesené medzi stromami kde modlitby láskavosti a dobrej vôle vrývajú svoje posolstvo do vetra.

Ap Namgay 
Ap Namgay 

Wellness

Kúpeľ s horúcimi kameňmi je tradičnou liečebnou procedúrou, pri ktorej hrejívé riečne kamene uvoľňujú prospešné minerály, zatiaľ čo lokálna palina napĺňa vodu liečivými látkami. Po skončení žatvy mali bhutánski roľníci často zápaly kĺbov a palina im uľavovala od bolesti. Tento druh kúpeľov ma v Bhutáne dlhú tradíciu a mnoho rodín táborí pri verejných kúpeľoch aj dva týždne. Kúpele v komplexe Aman ponúkajú okrem tejto tradičnej metódy aj mnoho ďalších opulentných možností relaxu a ozdravovania.

Kúpeľ s horúcimi kameňmi 
Kúpeľ s horúcimi kameňmi 

Kuchyňa

Špecialitou himalájskych oblastí Bhutánu, Nepálu a Tibetu je maslový čaj. Tento teplý čajový nápoj je ochutený himalájskou soľou, smotanou a žltým maslom, vďaka čomu je plný prírodných tukov a umožňuje ľuďom zachovávať teplo v mrazivých horách. Má výraznú chuť, na ktorú si však rýchlo zvyknete a je dokonalou bodkou dlhej túry.

Insider Tip

Keď sme už pri túrach, pri návšteve Bhutánu je povinnou jazdou túra na Tigrie hniezdo. Stojí za to, ale ja vám odporučím kláštor Kila Gompa, ktorý mnoho pútnikov prehliada. Nachádza sa pod priesmykom Chele La, najvyššie položenou motorizovanou cestou v Bhutáne. Chele La leží vo výške 3988 m.n.m. a poskytuje nádherné výhľady na hory a zelené údolia. Výstup naa Kila Gompa z hlavnej cesty trvá takmer hodinu a vedie cez les a strmé svahy, ale keď zbadáte sedem malých chrámov kláštora, vyrazia vám dych. Narozdiel od Tigrieho hniezda tam nestretnete takmer žiadnych ľudí a spirituálny zážitok je o to magickejší.

Kila Gamla 
Kila Gamla 
    3267

    Súvisiace články