Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Cestovanie / 9. jún 2023

Travel Insider: Bhután

Wellness enthusiast Sandra Benková sa pravidelne podelí o neobyčajné cestovateľské dobrodružstvá, jedinečné wellness zážitky a špecifické kulinárske tipy z celého sveta.

Travel Insider: Bhután

Bhután, krajina hôr, oddaného budhizmu a všadeprítomných úsmevov je prekvapivo ekologicky zmýšľajúca. Vďaka tomu, že 73% územia pokrývajú nedoktnuté lesy a vegetácia, celá krajina je úhlíkovo neutrálna. Napriek tomu, že je obklopená veľmocami ako Čína a India, modernizácia vrátane automobilovej dopravy sa tu začala až v 60. rokoch 20. storočia za vlády tretieho bhutánskeho kráľa. Bhután je známy aj indexom hrubého národného šťastia, ktorý je alternatívou k HDP a do centra rozhodnutí kladie blahobyt obyvateľov. Krajina sa riadi štyrmi základnými piliermi. Sú nimi udržateľný hospodársky rast, zachovanie a podpora bhutánskej kultúry, ochrana životného prostredia a zodpovedná správa verejných zdrojov. O udržateľnosti sa nielen hovorí, naozaj sa ňou aj žije. Za dva týždne pobytu som sa nedotkla plastovej fľaše. Všetko jedlo bolo zabalené vo voskovom papieri a pletených vreckách.

Počet návštevníkov krajiny je obmedzený denným poplatkom za udržateľný rozvoj vo výške 200 amerických dolárov. Peniaze sa následne používajú na ochranu lesa a zabezpečenie čistoty a poriadku turistických chodníkov, zachovanie chrámov a moderných služieb. Všetci turisti si musia najať sprievodcu, ktorý je povinnou požiadavkou pre trekking a všetky túry mimo miest Thimpu a Paro. Prenájom áut je zakázaný a návštevníci sa musia ubytovať v oficiálnych certifikovaných ubytovacích zariadeniach.

Najlepší spôsob, ako spoznať dedičstvo a pohostinnosť tohto himalájskeho kráľovstva je precestovať ho skrz na skrz. Rezorty Six Senses a Amankora strategicky vybudovali a umiestnili svoje lokality okolo 5 hlavných údolí krajiny, čím podporujú okružné cestovanie po kráľovstve.

Bhutánska vláda si latku v rámci cestovného ruchu drží naozaj vysoko a Aman a Six Senses rezorty kladú dôraz na udržateľnosť a zachovanie prírodnej krásy a kultúry Bhutánskeho kráľovstva. Turistický úrad si je vedomý negatívnych následkov masového turizmu v blízkom Nepále a rozhodol sa mu kvôli ochrane prírody a kultúrneho dedičstva vyhnúť. Bhutánčania veria, že cestovanie by malo mať zmysel a prinášať pozitívny vplyv, nie naopak. Ich kultúra je bohatá na tradície a spiritualitu a oni si ju poctivo strážia.

Počas svojej cesty som navštívila objekt Six Senses v Punakha, Amankora v Paro a Gangtey Lodge v údolí Gangtey a ich čaro vám budem postupne v nasledujúcich týždňoch predstavovať.

Namaste.

    1772

    Súvisiace články