Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Cestovanie / 12. marec 2024

Ideálna spring break destinácia: Omán

Krajina, ktorá bola ešte donedávna zahalená rúškom tajomstva, sa z chudobnej púštnej zeme vyzdvihla na klenot ponúkajúci komfort aj tým najnáročnejším cestovateľom.

Ideálna spring break destinácia: Omán

Omán má úchvatnú scenériu, celoročné slnečné počasie a bohatú históriu. Keď začiatkom roka 2020 zomrel sultán Qaboos bin Said, celý svet spomínal na jeho výnimočný život. Za takmer 50 rokov premenil krajinu z púšte s pár cestami na to, čo je dnes prosperujúcim národom. Aj keď Omán zostáva absolutistickou monarchiou, veľkú časť zárobku z ropy sultán investoval do rozvoju vzdelávania, zdravotnej starostlivosti a infraštruktúry. Bol šikovným diplomatom a svojim okolitým arabským susedom často pomáhal riešiť rozpory. Magazín Times ho opísal ako “elegantného, rezervovaného a dôstojného”. To isté môžeme povedať aj o Ománe ako krajine. Extrémizmus, ktorý ničí reputáciu veľkej časti regiónu sa v Ománe nikdy nepresadil. Zároveň na rozdiel od iných prosperujúcich arabských krajín ako Dubaj, Omán s prichádzajúcim bohatstvom nestratil identitu. Hlavné mesto Muscat zakazuje mrakodrapy a zákon vyžaduje, aby novostavby dodržiavali tradičné arabské typografie. Jedna z najbezpečnejších krajín na svete ponúka pláže ako z pohľadníc, horské scenérie a rozsiahle púšte plné dún. Ak si chcete zrealizovať sny o účasti vo filme Duna, nehľadajte ďalej. Hydrotour zariadi všetko za vás.

Ak už máte zimy naozaj po krk, do Ománu vás dostane 6 hodinový priamy let z Bratislavy. Ešte v ten istý deň tak budete piť voňavý čaj a kávu s kardamómom a cítiť kadidlo miešajúce sa s korením arabskej kuchyne. Pokiaľ je vašim preferovaným typom relaxu aktivita, v Salalah navštívte neprehliadnuteľnú mešitu sultána Kábusa alebo choďte na pobrežie pozorovať veľryby, delfíny, korytnačky a stovky druhov exotického vtáctva. Či už sa vyberiete na romantickú dovolenku vo dvojici a budete stanovať pod hviezdami na najväčšej pieskovej púšti sveta alebo rodinnú dovolenku v exkluzívnych rezortoch, zostáva jediná otázka. Čo si zbaliť?

Košeľa Arket, Nohavice Max Mara,  Sandále The Row,  Kabelka Nothing Written,  Náramok  St. Agni

    2793

    Súvisiace články