Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Módne ikony / 29. november 2021

Virgil Abloh: Navždy legendou

28.novembra zastihla svet smutná správa. Jeden z najkreatívnejších módnych tvorcov súčasnosti, vizionár Virgil Abloh, podľahol agresívnej forme rakoviny, s ktorou v súkromí zápasil zhruba dva roky. Dizajnér, hudobník, inšpirácia nielen pre svet módy, navždy zmenil svet svojim inovatívnym pohľadom na kultúru a dizajn.

Virgil Abloh: Navždy legendou
Či už zapadá značka Off-White do vášho štýlu alebo nie, určite sa zhodneme na tom, že práve táto americká značka, ktorú založil sám Virgil Abloh úplne zmenila svet modernej módy. Stojí za vznikom novodobej luxury street-wear, ktorú po jej vzore začalo kopírovať mnoho svetových módnych domov a globálnych značiek. Jej charakteristická ležérnosť, mixovanie kontrastov ulice a glamour sveta módy, módne a dizajnové kolaborácie doslova definovali túto éru v móde. Virgil Abloh popri tvorbe tejto ikonickej módnej značke však stíhal ešte aj post kreatívneho riaditeľa pánskej línie módneho domu Louis Vuitton, stihol vytvoriť kolaboráciu s IKEA či Vitra, ale aj venovať sa hudbe ako DJ. Všade, kam Virgil prišiel, dokázal priniesť svoj unikátny pohľad, štýl a víziu. Svet módy a vo všeobecnosti kultúry sa však teraz musí zaobísť bez neho, no Virgil už navždy ostane legendou, ktorá navždy pozmenila a definovala túto éru.

Virgilov príbeh

1980

Virgil sa narodil v roku 1980 v Illinois, Chicago. Jeho mamina bola krajčírkou, od ktorej pochytil základy šitia a konštrukcie odevov.

2002

Vyštudoval bakalársky stupeň strojárstva na University of Wisconsin, inžiniersky stupeň však už dokončil na architektúre na Illinois Institute of Technology. Práve počas štúdia architektúry ho zaujala tvorba ikonického Mies van der Rohe a jeho schopnosť kombinovať rôzne sféry dizajnu a remesiel. Práve tento architekt ovplyvnil aj jeho neskoršiu tvorbu.

2009

Jeho módna kariéra sa vyvíjala pozvoľna a nenápadne. Viac pozornosti si získal až v roku 2009. Práve v tomto období získal Virgil stáž vo Fendi v Ríme (spolu s Kanye Westom).

2010

Kanye okamžite rozpoznal Virgilov talent a o rok neskôr už pôsobil ako kreatívny riaditeľ v Donda - kreatívna agentúra Kanye Westa.

2012

V tomto roku Virgil založil svoju prvú vlastnú značku s názvom Pyrex Vision, ktorá bola vlastne predchodcom Off-White.

2013

Rok 2013 bol pre Virgila prelomovým. Práve vtedy uviedol na scénu Off-White, neobyčajnú módnu značku, ktorá prepájala rôzne subkultúry a druhy umenia, hudbu a cestovanie. Svojou estetikou sa okamžite stala rozpoznateľnou vo svete módy a získala si pozornosť odborníkov.

2015

Off-White bola prvé roky najmä nenápadnou, nezávislou značkou, ktorá síce bola známa v módnych kruhoch, no do povedomia väčšej časti populácie ju dostala až Beyoncé, ktorá si obliekla kúsok z najnovšej kolekcie. Off-White sa v tomto istom roku stala finalistom prestížnej módnej súťaže LVMH.

2017

V tomto období je Off-White už dobre známa, obľúbená značka, po ktorej siahajú najobľúbenejší influenceri, ale aj celebrity a modelky vrátane sestier Hadid či Kendall Jenner. O jej úspechu svedčí aj kolaborácia so značkou Nike, ktorá posunula Off-White ešte ďalej. Tenisky, ktoré Virgil v tejto kolaborácii navrhol sa vypredali v priebehu niekoľkých hodín a následne boli dražené v resale za 10 či 100-násobné ceny.

2018

Virgil je jednou z najvýraznejších módnych osobností. Milujú ho fanúšikovia, ale aj módni odborníci. Práve preto sa stáva v tomto období aj kreatívnym riaditeľom pánskej línie módneho domu Louis Vuitton! Ide doslova o historický moment pretože Virgil sa stáva prvým afroameričanom v tejto vedúcej pozícii luxusného módneho domu.

2019

Museum of Contemporary Art v Chicagu otvára výstavu s názvom Figures of Speech, v ktorej vystavuje Virgilove minulé aj aktuálne výtvory, medzi ktorými žiaria kolaborácie s Nike aj jeho klasické kolekcie či mnoho ďalších exponátov.

2019

Na svet prichádza ďalšia skvelá kolaborácia! Virgil sa spojil so švédskou značkou IKEA, pre ktorú pripravil kolekciu bytových doplnkov a nábytku, ktoré boli inšpirované street artom a moderným umením.

2019

Rok bohatý v tvorbe sa odzrkadlil aj vo svadboných šatách Hailey Bieber, ktoré jej Virgil navrhol na mieru. Súčasťou dizajnu boli aj jeho typické úvodzovky.

2019

Svoju lásku k umeniu a prepájaniu rôznych smerov Virgil dokázal aj unikátnou kolaboráciou s múzeom Louvre, s ktorým vytvoril kapsulovú kolekciu na počesť Leonarda da Vinci. Virgil zároveň priznal, že práve da Vinci bol pre neho obrovským zdrojom inšpirácie a ovplyvnil jeho vlastnú tvorbu.

2020

Svoj vplyv na kultúru dokázal pretaviť aj do prínosných a edukatívnych projektov. V roku 2020 vyzbieral viac ako milión dolárov na školné pre afromaerických módnych študentov. Takisto otvoril svoj vlastný mentoringový program Free Game, ktorý pomáhal mladým ľuďom vo svete móde.

2021

Virgilov inšpiratívny príbeh sa končí príliš skoro. 28.novembra nás opúšťa a prehráva boj s veľmi vzácnou formou rakoviny, ktorú mu diagnostikovali len dva roky predtým. Umelec, dizajnér, vizionár svoju diagnózu tajil a bojoval s ňou v súkromí sám.

 

“Všetko, čo robím, robím pre 17-ročnú verziu seba, hlboko veriac v silu umenia, ktorá inšpiruje budúce generácie.“

Virgil Abloh

 

Foto: Instagram

    1140

    Súvisiace články