Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Módne ikony / 30. december 2022 / PR

Britská módna legenda Vivienne Westwood zomrela vo veku 81 rokov

Legendárna módna návrhárka Vivienne Westwood navždy opustila svet módy. Bola vplyvnou osobnosťou v britskej a svetovej móde po celé desaťročia.

Britská módna legenda Vivienne Westwood zomrela vo veku 81 rokov

Kráľovná bristkej módy

Vivienne našla slávu v 70. rokoch, keď priniesla punkovú módu do mainstreamu. Spoločne s manažérom Sex Pistols, Malcolmom McLarenom, prevádzkovala butik na londýnskej ulici King's Road. Neskôr pokračovala v založení globálnej módnej značky, ktorá má v súčasnosti obchody vo Veľkej Británii, Francúzsku, Taliansku, Amerike a Ázii.

Svet potrebuje ľudí ako Vivienne

"Vivienne Westwood dnes zomrela pokojne a obklopená svojou rodinou v Claphame v južnom Londýne. Svet potrebuje ľudí ako Vivienne, aby urobili zmenu k lepšiemu," napísal jej módny dom v oficiálnom vyhlásení na Twitteri.

Slová na rozlúčku

Jej manžel a kreatívny partner Andreas Kronthaler dodal: „Budem pokračovať s Vivienne v mojom srdci. Pracovali sme až do konca a dala mi veľa vecí, s ktorými som sa mohol popasovať. Ďakujem, miláčik."

Prečítajte si: Westwood: Punk, Icon, Activist

Aktivistka

Dizajnérka narodená v Derbyshire bola tiež známou aktivistkou - postavila sa za problémy, ako sú znečistenie alebo zmena klímy. Okrem toho, že vydláždila cestu punku a novým romantickým módnym trendom, použila Westwood svoje návrhy aj na vyjadrenie tém, pre ktoré bola nadšená, vrátane klimatických zmien. Westwood za posledných 20 rokov podporila stovky charitatívnych organizácii. V roku 2012 odštartovala klimatickú revolúciu.

Vivienne tiež ukázala svoju rebelantskú povahu, keď dostala britské vyznamenanie OBE od kráľovnej v roku 1992.

Punková kráľovná

Návrhárka bola rozpoznateľná najmä vďaka jej zafarbeným oranžovým vlasom ako vyjadrenie postoju k punkovej estetike, ktorú pomohla spopularizovať. "Predo mnou a Malcolmom nebol žiadny punk," uviedla vo svojom životopise.

815

Súvisiace články