Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Cestovanie / 30. október 2023

Wellness, ktoré zmení váš pohľad na život

Dokonalý wellness únik do Mexika, Bhutánu a na Madeiru.

Wellness, ktoré zmení váš pohľad na život

„V živote som mala to šťastie absolvovať niektoré z najviac jedinečných wellness zážitkov. Nemyslím tým maratóny. Wellness je pre mňa komplexné. Znamená duchovný rast, spiritualitu, psychické zdravie, fitness, zdravé jedlo aj múdrosť kultúr, ktoré nás učia, ako byť lepšími členmi komunity a obyvateľmi Zeme. Pre Top Fashion by som chcela predstaviť tri pohľady na wellness, ktoré všetky tieto prvky spájajú. Boli pre mňa zážitkami na celý život a verím, že ich atmosféru prenesiem aj k vám,“ píše Sandra Benková.

Esencia, Mexiko

Ultraluxusný wellness hotel na Mayskej riviére medzi divokou džungľou Yucatán a odľahlou bielou plážou Xpu-Ha sa nachádza len polhodinu od Tulumu. Jeho sofistikovaný dizajn v sebe nesie odkazy na koloniálnu a stredomorskú architektúru v kombinácii s mexickým dekorom z polovice dvadsiateho storočia. V kúpeľoch Esencia vás pri vstupe privíta oltár s postavou bohyne Ixchel reprezentujúcej mayské božstvo lásky, Mesiaca a plodnosti. Ixchel obklopujú sviečky, palmové listy a očistný kopálový dym.Vaša cesta pokračuje do bylinného laboratória plného miestnych organických ingrediencií, ktoré terapeuti používajú pri všetkých procedúrach a osobne miešajú. V intímnej atmosfére rezortu začnete deň jogou pri východe slnka s najkrajším výhľadom na tyrkysový Karibik.

Potom nastáva čas na individuálne procedúry – od mayských liečebných kávových a kakaových rituálov až po ošetrenia tváre prírodnou značkou Tata Harper. Osobne odporúčam zažiť mesačný rituál inšpirovaný jaguárom, významným zvieraťom mayskej kultúry. Ceremónia začína cestou tmavým hustým lesom na tajné miesto, kde vás privíta miestny kmeň. Členovia kmeňa vás následne vezmú na duchovnú cestu sebarealizácie. Šamanský obrad bacabov vzdáva hold štyrom posvätným jaguárom, strážcom vetra, úsvitu, noci a života, a každý zo zúčastnených si z procesu odnáša iné posolstvo.

Ja osobne som sa s kmeňom rozprávala o povinnostiach voči rodine, partnerovi a priateľom, o úcte a láske. Naučila som sa zvýšiť hlas, keď potrebujem, a vytvoriť nový jazyk na láskavú komunikáciu. Rituál spája človeka so sebou, s partnerom aj s prírodou. Pomáha vidieť okolitý svet jasnejšie, podporuje duchovný rast a ukazuje, že wellness nie je len o cvičení. Ak chcete byť zdraví, cesta sa začína vo vnútri.

Yeotown, Madeira

V Yeotowne nenájdete kúpele, tréningový pobyt, jogové cvičenia ani programy na chudnutie. Jeho cieľom nie je rozmaznávať ani rýchlo naprávať problémy. Chce vás vyživiť a naučiť, ako si zdravší životný štýl nielen vybrať, ale najmä udržať. V Yeotowne vedia, aké jedlo je pre vás vhodné a aj ako rozhýbať telo tým správnym pohybom. Dlhoročné skúsenosti rezortu s biohackingom, od ponárania do studenej vody, lesných kúpeľov, fermentovaných potravín a silových tréningov až po prácu s dychom, pretvára Yeotown do jedného konzistentného programu s mottom „silné telo, čistá myseľ“.

Program Yeotox kladie rovnaký dôraz na vaše fyzické aj duševné zdravie. Jeho autorom je vášnivý surfer Simon Sheiff a jeho žena Mercedes, jedna z popredných cvičiteliek vinyasa jogy v Spojenom kráľovstve. Pre ultimátny reset organizmu si vybrali ostrov plný kontrastov. Južná časť Madeiry je slnečná a suchá, tá severná zase vlhká a subtropická. V jednej chvíli sa môžete túlať v oblakoch 200 metrov nad morom a o hodinu sa kúpať v jednom z prírodných bazénov ostrova.

Yeotown prepája fyzickú pohodu s tou duševnou, so zdravým životným štýlom a úctou k prírode. Ako Madeira sama, program je rovnako intenzívny. Každý deň začína jogou a pokračuje nespočetnými túrami, ktoré vás pohltia nádhernými výhľadmi na pobrežie a vzduchom čerstvejším, ako si dokážete predstaviť. Inokedy zase bicyklujete alebo cvičíte silový tréning. Po fyzických aktivitách nasleduje meditácia, práca s dychom a čítanie kryštálov.

Dni sa končia masážami podľa potreby – hlbokého tkaniva, thajskými alebo shiatsu. Absolvujete prednášky o výžive aj kurzy varenia, a nikdy dopredu neviete, čo vás čaká. Nemáte rozvrh ani harmonogram a zvyčajne netušíte, čo sa bude diať za hodinu. Je pozoruhodné, koľko diskomfortu v nás v dokáže vyvolať vypustenie všetkého bežného plánovania. Po skúsenosti v Yeotown sa stanete slobodnejší, odvážnejší a nájdete osobnú silu vôle. Pokiaľ si naučené návyky adaptujete do života, zaručene sa vám zvýši aj energia a obranyschopnosť organizmu.

Six Senses, Bhután

Kráľovstvo v Himalájach a jeho pohostinnosť treba vyskúšať naživo a najlepšou cestou je ho precestovať naskrz. Komplex piatich zariadení Six Senses, umiestnených okolo hlavného údolia, je ideálnym spôsobom, ako poznávaciu cestu spojiť so spirituálnou a vidieť veľkú časť krajiny. Každé zo zariadení má jedinečný charakter, ale na mňa osobne najviac zapôsobilo centrum v Punakhe, známe aj ako lietajúca farma.

Nezažijete tu pocit pobytu v hoteli, dokonca ani recepciu. Z konzolovej sklenej knižnice zavesenej nad najväčším infinity bazénom v Bhutárne vidíte na tradičnú ryžovú farmu, kde si Six Senses pestuje vlastnú ryžu. Ich program odkazuje na ázijskú medicínu a jej elementy. Ráno začínate detoxikačným drinkom, ohnivým muštom na zvýšenie energie, stéviou a kurkumou na žalúdočné problémy a pokračujete liečebnými procedúrami. Vydajte sa napríklad na rafting po ženskej alebo mužskej rieke v okolí tradičných bhutánskych chrámov – dzongov.

Deň môžete zakončiť kúpeľom s palinou a horúcimi kameňmi, tradičnou liečebnou procedúrou, pri ktorej sa do vody uvoľňujú prospešné minerály. Keď v Bhutáne skončila žatva, farmári mali často bolesti a zapálené kĺby. Po kúpeľoch vo vode s výťažkami paliny ich problémy ustupovali.

V alchymistickom bare kúpeľov si môžete vyrobiť aj vlastné peelingy, mydlá a zubné pasty z organických lokálnych ingrediencií. Pokiaľ hľadáte miesto na oddych, Bhután poskytuje dokonalý wellness únik.

    3557

    Súvisiace články