Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Rozhovory / 10. október 2023 / PR

Vzťahová poradkyňa Nika Macinská o sebaprijatí a láske k životu

Prvý ročník Top _Session eventu v Bratislave sa niesol nielen v znamení módy, krásy a dizajnu, ale aj zaujímavých diskusií. Na piatkový program rozhovorov prijala pozvanie aj vzťahová poradkyňa a ambasádorka Answear.LAB, Nika Macinská, ktorá sa aktívne venuje téme odvahy a sebavedomia.

Vzťahová poradkyňa Nika Macinská o sebaprijatí a láske k životu

Answear.LAB vytvára každý rok špeciálne kampane pre ženy a tentoraz je to kolekcia No Shame, ktorá nám má ukázať, aby sme sa nehanbili za to, aké sme. Kolekcia zdôrazňuje dôležitosť akceptácie vlastnej autenticity a vytvára priestor na otvorenú diskusiu o dôležitých otázkach týkajúcich sa sebavedomia, duševného zdravia a akceptácie v rámci širšej komunity.

Nájsť kľúč k sebaprijatiu môže byť náročná úloha, najmä keď čelíme kritike zo strany okolia. Aj to bolo témou piatkovej diskusie na našom prvom komunitnom evente Top _Session, kde nás autorka kníh a 8-násobná mama Nika Macinská obohatila o svoj pohľad na život.

Spisovateľka, mentorka, vzťahová poradkyňa a mama ôsmich detí. Ako by ste predstavili samu seba ľuďom, ktorí vás možno nepoznajú?

To, že som mama ôsmich detí je štandardné predstavovanie, ale je to len jedna časť toho, kým som. Keby som to mala zhrnúť, tak som zistila, že sa rada predstavujem, že som žena.

Čo vás v živote napĺňa?

Mňa baví moja práca. Väčšinu môjho času trávim so ženami v rámci mentoringu a poradenstva, takže to je gro toho, čo robím celé dni a je to pre mňa veľmi obohacujúce.

Aké reakcie dostávate od ľudí, keď zistia, že ste mamou početnej rodiny?

Zvyčajne ide o reakciu: To naozaj? A sú všetky vaše? Potom prichádza tá zásadná otázka: Ako sa to dá všetko stihnúť?

A to bola moja ďalšia otázka.. Ako to všetko stíhate?

Záleží od toho, čo očakávate od samých seba, že budete stíhať. Ak máte príliš vysoké očakávania, ktoré sú nerealistické a nenaplniteľné, tak budete len frustrované, že nič nestíhate. Ohliadnuc od toho, že nič nie je dokonalé a perfektné. Nie je to o tom nájsť si čas, ale urobiť si ho a pre mňa je prioritou venovať sa aj samej sebe. Ako by som mohla byť pilierom pre ostatných, keby som nebola dostatočne nasýtená? Preto je priorita postarať sa najprv o seba, aby sme sa vedeli potom postarať o druhých.

Prečítajte si aj: Ukážte svoju jedinečnosť v limitovanej kolekcii 'No Shame'

Ako to vyzerá v praxi?

Zistila som, že pre mňa sú najúčinnejšou psychohygienou hory. Potom som si zaviedla deň, ktorý volám starostlivý pondelok. Pomalé raňajky, hudba a dobrý štart do týždňa. Takže nečakám celý týždeň na piatok, aby som si oddýchla, ale teším sa na pondelok. Môj najstarší syn je už preč z domu, je ženatý a vzal si Číňanku. Dcéra je vydatá, žije v Amerike a má Američana. Ja dúfam, že všetci ostatní sa tak pekne rozlezú po celom svete a ja budem cestovať alebo žiť v Taliansku, kde sú aj hory aj more. Mám už dokonca aj vyhliadnuté mesto, budúci týždeň tam odchádzame a taktiež sa začínam učiť taliančinu.

Na svojom blogu ste v minulosti otvorene písali o citlivých témach ako napríklad týranie, rozvod či náhla strata syna. Pomáha vám v týchto chvíľach práve písanie?

Ja som vždy bola taký denníkový typ, neskôr som prešla do elektronickej podoby, ktorá sa pretavila do kníh. Myslím, že v tom období mi to naozaj pomáhalo vypísať. Sme generácia, kde boli zanedbávané emocionálne potreby a nevenovalo sa im veľmi veľa pozornosti. Teraz sa k tomu vraciame, viac o tom rozprávame. Pri čítaní mojej knihy „Ako dať deťom to, čo naozaj potrebujú“ si dospelý človek uvedomí aj samého seba, že čo v tom detstve chýbalo jemu. Knihu, ktorú mám najnovšie rozpísanú, je o emocionálnych potrebách špeciálne nás žien. Ako sa dostať k tomu, aby sme si vôbec uvedomovali svoje potreby, kde máme nejaký deficit a čo robiť preto, aby boli naše potreby naplnené.

Veríte na intuíciu?

Som presvedčená o tom, že máme nejakú intuíciu, len sa obávam, že v dnešnej dobe a spôsobom života sa od nej trochu vzdiaľujeme. Myslím, že sa potrebujeme trochu vrátiť späť, vnímať svoju intuíciu a ísť viac do hĺbky.

Moderátorka Top _Session eventu Saša Gachulincová a vzťahová poradkyňa Nika Macinská
Moderátorka Top _Session eventu Saša Gachulincová a vzťahová poradkyňa Nika Macinská

Neboja sa vaše deti, že ich doma psychologicky analyzujete?

Toto je ťažká kapitola, keďže som sa musela naučiť, že doma nie som terapeutom, doma neanalyzujem, doma som mama. Nie je dobré, keby som bola doma niekto iný, pretože oni ma potrebujú predovšetkým ako tú mamu.

V živote ste padli takpovediac na dno. Kde ste čerpali energiu a motiváciu pokračovať ďalej?

To moje emocionálne dno prišlo v jednom roku v priebehu pár mesiacov. Rozvod, pandémia a smrť 18-ročného syna. Neviem, či sa vôbec dá vysporiadať so stratou dieťaťa. Musela som to prijať ako fakt, ale ťažko v tom nájdete niečo pozitívnejšie. Spomínam si, že v čase, keď sa to stalo, mi prišlo nepredstaviteľné, že by som sa ešte niekedy vôbec usmiala. Predstava, že jeden život skončí a ja začnem ďalej sa nedala skĺbiť. Potom prišiel deň s mojou najmladšou dcérou, kedy som si uvedomila, že ten život skrátka musíme žiť ďalej aj napriek obrovskej strate a bolesti, ktorú prežívame. Pomaly a postupne som sa pozviechala, pozdvihla a išla ďalej.

Využili ste v minulosti nejakú formu pomoci?

Áno. V určitom životnom bode mi došlo, že to nemám šancu rozlúsknuť sama a neviem sa ďalej pohnúť. Vtedy mi bolo naozaj veľmi zle a vyhľadala som terapeuta. Bolo to zároveň moje najlepšie rozhodnutie. Keď som našla človeka, s ktorým som vedela ísť do hĺbky a otvoriť témy, o ktorých som predtým nevedela hovoriť, tak výsledok stál zato. Keď vám vlastný syn povie: „Som na teba hrdý, keď vidím, kam si sa dostala,“ tak je to veľmi príjemná spätná väzba.

Máte tetovanie s nápisom „Ži“. Čo pre vás znamená tento pojem?

Bolo to moje prvé tetovanie a zároveň taká pripomienka pre mňa, že už nechcem iba prežívať, ale ŽIŤ.

No Shame

Kolekcia "No Shame" od značky Answear.LAB sa zameriava na podporu odvahy, sebaprijatia a sebavedomia u žien. Cieľom tejto kolekcie je odstrániť spoločenské stereotypy a tabu, ktoré môžu ovplyvňovať ženskú identitu. Názov "No Shame" vyjadruje myšlienku, že by sme nemali cítiť hanbu za svoje telo, svoju identitu alebo svoje jedinečné vlastnosti.

    6475

    Súvisiace články