Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Cestovanie / 9. február 2024

Travel Insider: De Durgerdam, Amsterdam

Wellness enthusiast Sandra Benková sa pravidelne podelí o neobyčajné cestovateľské dobrodružstvá, jedinečné wellness zážitky a špecifické kulinárske tipy z celého sveta.

Travel Insider: De Durgerdam, Amsterdam

Miesto

Väčšina ľudí, ktorí navštívia Amsterdam sa zvyčajne zdržiava skôr v centre Amsterdamu v známom “canal district”. Ak však tiež plánujete návštevu Amsterdamu, pridajte k nej romantický výlet len 20 minút od centra mesta. Durgerdam nie je typickým turistickým miestom a nenájdete ho ani v žiadnom turistickom sprievodcovi. Pri návšteve malej rybárskej dedinky sa cítite ako na skutočnom holandskom vidieku a spoznáte kultúru a históriu krajiny z úplne inej perspektívy. Durgerdam má len zhruba 430 obyvateľov, ale vďaka malebným dreveným domčekom za z neho stala jedna z najvyhľadávanejších adries v Amsterdame. Domy s výhľadom na prístav z jednej strany a rozľahlú poľnohospodársku pôdu z druhej sú nádherne zrekonštruované a natreté najrôznejšimi bledými pastelovými farbami. Pochádzajú už zo 17. storočia a v minulosti boli natreté na bielo, aby rybárov navigovali domov. Stráviť jednu noc v dedinke Durgerdam a jednu na ostrove Vuurtoreneiland je dokonalý plán na romantický únik z mesta.

De Durgerdam Hotel

De Durgerdam je dielom Paula Geertmana, zakladateľa a majiteľa investičnej a developerskej spoločnosti Aedes, ktorá má v portfóliu niekoľko populárnych amsterdamských hotelov ako The Hoxton alebo Soho House. Geertman sa špecializuje na obnovu historických budov a rozhodol sa, že nastal čas aj na ich prevádzku. Prvým pokusom firmy bol očarujúci hotel postavený v roku 1664 pôvodne určený námorníkom. De Durgerdam je relatívne malý a ponúka len 11 izieb a 3 apartmány navrhnuté Burtom Belenom, ktorému sa podarilo navrhnúť moderný priestor a zároveň zachovať dedičstvo hotela a jeho oblasti. Nábytok v hoteli pochádza z celého Holandska a každú izbu robí jedinečnou a plnou charakteru so všetkými modernými vymoženosťami, aké si môže hosť priať. TV je ukrytá v posuvných paneloch, na izbách nechýba dažďová sprcha alebo modré pršiplášte namieru navrhnuté amsterdamskou značkou Kassl Editions. Každá izba je pomenovaná podľa svojho výhľadu. 

Ja som bývala v izbe De Maan (v preklade mesiac), ktorá je priestranná ale útulná. Obzvlášť sa mi páčili posteľ pod odkvapom, sedačka pri okne, kreslo pri kachliach, drevo a medená vaňa. Izby sú čerstvo zásobené remeselnými dobrotami vrátane čerstvo upečeného chleba butterkuchen a karafy s miestnym sherry. Kúpeľne sú vybavené výrobkami holandskej kozmetickej značky Zenology. Hotel nedisponuje formálnou recepciou, ale každý zamestnanec je vyškolený na registráciu hostí, ktorí sú následne odprevadení priamo do svojich izieb.

Kuchyňa

Hlavnou dominantou De Durgerdam je reštaurácia Mark od šéfkuchárov Richarda van Oostenbrugge a Thomasa Groota. Toto duo stojí aj za amsterdamskou reštauráciou 212 ocenenou dvoma michelinskými hviezdami. Menu je založené na miestnych sezónnych surovinách a kombinované s vínom z vlastnej vínnej pivnice. Na jedálnom lístku nájdete pokrmy ako pečený pór z otvoreného ohňa s pufovanými zrnami a sennou omáčkou, ale aj morské plody z udržateľných zdrojov, ako je glazovaný jazyk tichomorský so slanorožcom, holandské krevety a krém z pečeného hrášku. 

Mojim osobným favoritom bol paradajkový tatarák s čerstvo opečeným kváskovým chlebom s cesnakom a morskou soľou. Za zmienku stojí aj obraz holandského maliara zo 17. storočia Pietera Jansza van Berendrechta a moderná svetelná inštalácia s názvom Rybárske slzy, zavesená nad jedálenským stolom. Rybárska sieť s drobnými sklenými príveskami znázorňuje radosti aj strasti rybárskeho života a žien čakajúcich na návrat svojich mužov.

Wellness

V hoteli sa síce nenachádzajú tradičné kúpele, hostia však majú na výber mnoho športových aktivít ako jachting alebo cyklistiku. Príjemným doplnkom sú vlastné hotelové bicykle. Naša úžasná sprievodkyňa Rosie je uznávanou autorkou kníh o cyklistike a vyberie vám vhodnú cyklotrasu nech ste na akejkoľvek úrovni. My sme si vybrali jednoduchú trasu po celej oblasti, ktorá vedie okolo mliečnych a poľnohospodárskych fariem. Prechádzali sme okolo malebných dediniek Ransdorp, Broek in Waterland a Hoysloot, kde sme sa v starej škole Het Schoolhuis zastavili na kávu a jablkový koláč. Pre tých, ktorí sa rozhodnú jazdu na bicykli vynechať, je možnosť okúpať sa v jazere a zacvičiť si stále viac populárnu Wim Hofovu metódu. (Ak by ste náhodou nevedeli, holanďan Wim Hof je známy svojou schopnosťou odolávať nízkym teplotám).

Insider Tip

Len 10 minút od dediny Duegerdam sa nachádza maličký súkromný ostrov Vuurtoreneiland. Bol súčasťou obranného systému Amsterdamu počas prvej svetovej vojny a je úplne odrezaný od pevniny (až na malý most medzi Vuurtoreneilandom a Duegerdamom). Počas rokov sa zmenil na úžasné gastro miesto. V lete sa hostia stravujú v nádhernej presklenej stavbe na kopci vedľa majáku z roku 1893 (jediný maják v Amsterdame), s otvorenou kuchyňou a krásnym výhľadom na more. Ide o celoročný zážitok a počas zimy hostia stolujú v jednom z podzemných bunkrov pri svetle sviečok. Servírované je štvorchodové menu založené na lokálnych sezónnych surovinách od miestnych poľnohospodárov, rybárov a liehovarníkov. Veľký dôraz sa kladie na udržateľnosť a keďže na ostrove nie je tečúca voda, jedlo sa pripravuje pomocou dreva a ohňa, pričom príbory a poháre sa medzi jednotlivými chodmi nemenia aby sa predišlo plytvaniu vodou. Všetka voda na ostrove je privážaná loďou, ktorá zároveň pred každou večerou transportuje hostí reštaurácie. Na ostrove môžete v jednej z chatiek aj prenocovať. V súčasnosti ostrov poskytuje 6 chát abstraktných tvarov a farby dreveného uhlia. Naša kabína bola z jednej strany obklopená stromami a z druhej strany vodou, na ktorú sme mali výhľad cez obrovské okno, a ktorej zvuky nám spríjemňovali zaspávanie.

    698

    Súvisiace články