Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Cestovanie / 5. október 2023

Travel Guide: Sicília

Na cestu okolo ostrova si nechajte ideálne aspoň desať dní a začnite priamo kultúrnym šokom v Palerme. Trojprúdový kruhový objazd bez pravidiel, na ktorom vám pri odbočení z jednej strany bráni Tesla a z druhej auto bez základných komponentov s kozou na zadnom sedadle? Zvyknete si.

Travel Guide: Sicília

Keď sa Sicílčana opýtate, či ste na hlavnej ceste, odpovie vám: „Čo tým myslíš?“. Pravidlá neexistujú, ale ostrov treba prejsť autom, o tom niet pochýb. Nie kvôli nefunkčnej hromadnej doprave, ale vďaka neopakovateľným výhľadom, ktoré sicílsky roadtrip poskytuje. Sicília je ostrovom extrémov a kontrastov. Všetky jej chaotické negatíva vyvažuje magicky pútavá krása sopečných pobreží, bielych skál, pieskových pláží, exotických záhrad a tej najrozmanitejšej historickej architektúry. Aby sme pochopili architektonické aj kulinárske vplyvy ostrova, je nutné nazrieť do histórie.

Sicílčania svoju rozmanitosť vysvetľujú tým, že ich stále niekto okupoval. Už v dvanástom storočí sa tak učili harmonicky žiť pri sebe Gréci, Arabi, Židia aj Normani. Následne ostrovu vládli Nemci, Francúzi aj Španieli. Dnešnú podobu sicílskej kultúry ovplyvnili všetci z nich, a čaro križovatky, na ktorej nájdete kostol, synagógu aj mešitu, treba vidieť naživo. Na sicílskom jedálnom lístku nájdete najčerstvejšie citrusy a morské plody, ktoré domácich lákajú rovnako ako vyprážané vnútornosti zo stánku pri ceste. Sicília je domovom street-foodu a na pouličný snack natrafíte aj o štvrtej ráno. Ekopobyty na farme sú pár minút vzdialené od najhonosnejších 5-hviezdičkových megahotelov aj malých dizajnových apartmánov. Znie to ako klišé, ale vyberie si tam naozaj každý.

 San Domenico Palace
 San Domenico Palace

Kde bývať

Pokiaľ si chcete užiť luxus, zamierte do vydláždeného mestečka Taormina. Pozornosť púta najmä nedávno zrekonštruovaný hotel San Domenico Palace. Pôvodne bol kláštorom a stále v ňom môžete vidieť pôvodné fresky. Z Taorminy to máte na skok k Etne aj do obchodov na Corso Umberto. Rovnako pôvabným je aj Grand Hotel Timeo, z ktorého výhľad a bazén sú ako z fotografií Slima Aaronsa. V Palerme zamierte do arabskej štvrte a zostaňte v jednom z bytov Butera 28 v priestoroch Palazzo Lanza Tomasi zo 17. storočia. Palác dýcha históriou a bol posledným domovom Princa Giuseppeho Tomasi di Lampedusa, autora slávnej talianskej klasiky Il Gattopardo (Leopard). Prístupnou možnosťou s dokonalým výhľadom je aj dizajnový Bed & Breakfast InCanto v centre mesta s pravými sicílskymi balkónmi. Pre pobyt na pláži zamierte z Palerma do mestečka Cefalù alebo na mestskú pláž v Mondello.

Mondello
Mondello

Skutočným dobrodruhom odporúčame aj ostrov Pantelleria, kde dovolenkujú samotní Sicílčania. Možno ho poznáte z filmu Lucu Guadagnina A Bigger Splash, kde Tilda Swinton varila v dokonale minimalistickej vile obed z organických lokálnych surovín oblečená v kolekcii Rafa Simonsa pre Dior. #GOALS. Na ostrove vo vlastnom dome dovolenkuje aj Giorgio Armani.

Pantelleria
Pantelleria

Kde jesť

V Palerme vám každý turistický sprievodca poradí trh Vucciria, ale ak chcete miesto, kde jedlo nakupujú „Palermitani“ zamierte na farmárske trhy Ballarò v severnej časti centra. Vyskúšajte napríklad tradičné cícerové vyprážané placky panelle alebo ryžové guličky plnené syrom arancini – skvele sa hodia k pivu. Z lokálnych surovín nakúpte baklažány, citrusy, olivy alebo pistácie a stavte sa, že lepšie ste ešte nejedli. Z tradičných reštaurácií v Palerme nevynechajte napríklad Osteriu Nonna Dora alebo Osteriu dei Vespri. Objednajte si typické špagety s morským ježkom a ako dezert si dajte cannoli v legendárnej Pasticcerii Cappello. V Katánii navštívte bistro a potraviny Me Cumpari Turiddu a v Taormine ochutnajte modernú sicílsku kuchyňu v Otto Geleng.

Vucciria
Vucciria

Čo treba vidieť

Po prílete do Palerma si na hlavné mesto nechajte aspoň dva dni. Na prechádzky uličkami a námestiami si do ruky vezmite pistáciovú zmrzlinu v brioške, ktorú nájdete na každom rohu. Z historických pamiatok stoja za návštevu hlavne Palazzo Butera, múzeum v barokovom Palazzo Biscari a Chiesa di San Giovanni dell’Origlione. Pri presune z Palerma západnou stranou ostrova si urobte zastávky pri snehobielych útesoch Scala dei Turchi a antickom chráme v Agrigente. Najkrajšie pieskové pláže nájdete v okolí Trapani a Marsaly. Na východnom pobreží navštívte okrem Taorminy aj Syrakúzy a historické mestečko Noto, hrdé na vynález granity (na tú zamierte do Caffé Sicilia).

Trapani
Trapani
Noto
Noto
Text: Kristína Jančar
Foto: Pinterest
    3582

    Súvisiace články