Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Rozhovory / 18. december 2023

Modelka Adriana Čerňanová: „Základ je poznať ľudí a nebáť sa využiť kontakty“

Naveky bude u nás známa ako dievča z kampane Wonderbra, no modeling je u nej už na vedľajšej koľaji. Úspešne naštartovala novú kariéru. Čím dnes žije?

Modelka Adriana Čerňanová: „Základ je poznať ľudí a nebáť sa využiť kontakty“

V čase, keď si začínala, bol kredit modelky odmakaný – desiatky testových fotení, prehliadky bez honorára, cesty cez pol sveta v 14-tich rokoch... Dnes je vec prestíže aj číslo na Instagrame. Prešla si si počas kariéry oboma obdobiami, ktoré ti je bližšie?

Síce sa už modelingu tak aktívne nevenujem, viem, o čom hovoríš. Ja osobne si na Instagrame toľko nezakladám a mám pocit, že v časoch pred ním bol modeling lukratívnejším. Dnes už dokonalá krása nie je taká žiadaná. Uprednostňuje sa rôznorodosť a preferencie klientov sa väčšinou nedajú predvídať. Zároveň dnešný klient chce, aby malo dievča nejakú extra skill, napríklad vedelo hrať na hudobný nástroj, zaujíma ich osobnosť... Diverzita je nosnou témou aj vo fashion. A ja som za, treba ísť s dobou (smiech).

Narodila si sa V Bratislave, žila si roky v NYC a zakotvila si v LA. Aký vzťah máš k týmto mestám?

Bratislava je moje detstvo, žila som tu do 18 rokov. Sú to také školské spomienky. New York si ma okamžite získal, z dvoch mesiacov sa stalo desať rokov. Symbolizuje pre mňa slobodu. Už počas prvej noci sa u mňa dostavil pocit prijatia. Mala som obrovské šťastie na ľudí, ktorí mi pomáhali a starali sa o mňa. Tento pocit ma za celý čas v NYC neopustil. V LA som piaty rok. Pochádza odtiaľto môj priateľ, ale rozhodnutie presťahovať sa bolo komplexnejšie. Bola som pripravená začať fungovať trocha inak. Vyštudovala som tu aj školu zameranú na interiérový dizajn a začala som pracovať v štúdiu.

Vieš nám opísať svoj ideálny deň v každom z týchto miest?

Čo na NYC milujem, je, že všade chodíš pešo. Pozorujem pri tom ľudí... Je pre mňa veľká inšpirácia vidieť, ako vyjadrujú svoju osobnosť. V LA sa s tým až tak veľmi nestretneš. Takže v NYC by som si to namierila na Lower East Side. Sadla by som si do Cafe Select a objednala si dobrý obed. LA je zas o prírode. Sú tu nádherné scenérie a, samozrejme, úžasné je aj pobrežie. Takže by som zašla na sea food do Laguna Beach po dlhej prechádzke. Bratislava, tu by som strávila deň v starom meste, v uličkách ktoré ešte nepoznám. Snáď také ešte sú (smiech).

Pri módnych kampaniach si pracovala s rôznymi hviezdami, napríklad s Judom Lawom. Je nejaké stretnutie, ktoré máš v živej pamäti dodnes?

Áno, a viaže sa práve k tejto práci. Robili sme kampaň pre Dior, ktorú fotografoval Peter Lindbergh. Veľmi ma bavila jeho bezprostrednosť. Fotili sme v južnom Francúzsku, kde mal ukotvenú svoju loď, a po fotení nás pozval na drink. Čas v jeho spoločnosti bol pre mňa veľkou inšpiráciou, je to skutočne autentický človek a stretnutie s ním to vo mne len umocnilo.

Pracovala si pre najväčšie mená v biznise. Dodáva táto práca modelke sebavedomie alebo, naopak, prichádza k porovnávaniu? Dá sa v tomto prostredí zachovať chladná hlava?

Aj po rokoch v modelingu je vždy priestor pre porovnávanie. Záleží na prístupe. Môžem sa zamýšľať a trápiť, prečo si na castingu nevybrali mňa, čo mi chýba... Ja sa ale skôr, naopak, teším keď ma vyberú a môjmu sebavedomiu to pomôže.

Ak by si mala neobmedzený prístup k jednej módnej značke, ktorá by to bola?

Ja nie som úplne fashion typ, vždy ma to ťahalo skôr k tej estetike bývania. Najbližšie mám ale asi k štýlu značky Ralph Lauren, ktorá zároveň reprezentuje aj určitý životný štýl, s ktorým sa viem ľahko stotožniť. Nadčasová klasika, za ktorou stojí zaujímavý pán.

Vo svete si si vybudovala zázemie, úspešne si naštartovala novú profesiu. Je niečo, čo ti tam, samozrejme, okrem rodiny chýba? Nejaká naša slovanská povahová črta?

Hmm, niekedy je to skôr naopak. Na Slovensku mi chýba troška pozitívneho myslenia, ľudia sa tu na seba často mračia, len tak, bez príčiny. V USA je to zas možno príliš, ale stále je to lepší variant (smiech). Mňa k tomu vedie aj priateľ a vždy ma upozorní, ak sa tá moja slovenská negativita prejaví.

Hovoríš, že ľudia sú v LA prívetivejší a milší, je teda ľahšie sa tam uplatniť?

Samozrejme, že je to náročné, Kalifornia láka mnohých. Základom je podľa mňa poznať ľudí a nebáť sa využiť svoje kontakty.

Pri mentalite ešte ostaneme. Máš priateľa Američana. Narážate v niečom z hľadiska toho, odkiaľ pochádzate? Veľa ľudí má názor, že ak partneri nezdieľajú rovnaký materinský jazyk, prináša to komunikačné problémy?

Myslím, že to závisí najmä na osobnosti. Môj snúbenec Adam je veľmi otvorený typ, nič nedrží v sebe, takže komunikácia u nás určite nie je problém (smiech).

Povedz nám o svojej terajšej profesii. Aké sú tvoje plány a vízie?

Momentálne pôsobím už tretí rok v interiérovom štúdiu Alana Marie Interiors v Malibu. Venujeme sa rekonštrukciám aj kompletne novým projektom. Samozrejme, na „konci tunela“ vidím svoje vlastné štúdio. Dovtedy ich chcem ale ešte pár vystriedať a nadobudnúť skúsenosti. Priateľ pracuje v realitách a do budúcna by sme to chceli prepojiť.

Ideálny projekt? Materiály, miesto, prostredie? Koho by si doň nasťahovala?

Ideálne seba (smiech). Úprimne som myslela, že môj minimalistický severský štýl a pohľad na prácu je veľmi stabilný, ale rokmi sa to mení. Momentálne ma baví brazílsky modernizmus (brutalizmus?) s jeho šikovnými architektmi, kde sa používajú prírodné? (surové?) materiály v spojení s divokou prírodou v džungli.

Vyrážame na pracovnú cestu s Adrianou. Čo je tvoje must have pri balení?

Pri balení nesmie chýbať gua sha. Je veľkým pomocníkom pri lietaní, opuch tváre neexistuje, a ja viem vystúpiť svieža. Čo sa týka kozmetických produktov, dlhoročným spoločníkom mi je sérum od SkinCeuticals. Vždy sa zmestím do príručného kufra, takže som naučená baliť sa veľmi minimalisticky a univerzálne.

Pricestovali sme na miesto. Ako vyzerá tvoj ranný a večerný beauty rituál? Darí sa ti udržiavať rutinu aj na cestách?

Nie je to nič špeciálne. K pleti pristupujem zodpovedne. Zároveň si vždy pribalím aj doplnky stravy, ako je kolagén.

Často si so svojimi mierami bohyne pracovala pre lingerie značky. Máš pre nás nejaký tip, ako si udržať telo vo forme?

Je to možno ako klišé, ale ja môžem zjesť naozaj čokoľvek. Ale tak ako k pleti, aj k svojmu telu a hlavne zdraviu pristupujem zodpovedne. Šport je pre mňa absolútne prirodzená záležitosť postavená na dennej báze. Či už sa bavíme o joge, alebo pilatese.

Rada čítaš. Ak by si mala vydať knihu o svojom živote, aký žáner by prevládal?

Určite by som vydala knihu krátkych poviedok. Môj život viem totiž celkom jednoducho zasadiť do jasných období.

    5121

    Súvisiace články