Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Cestovanie / 12. február 2023

City Guide: Najlepšie adresy v Paríži

Francúzsko je najnavštevovanejšou krajinou na svete a Paríž je toho hlavným dôvodom. Turistických sprievodcov nájdete nespočet, my vám prinášame otestované a odporúčané #topfashion tipy na to, ako si Paríž užiť čo najviac. Samozrejme vás nebudeme posielať k Eiffelovke, do Louvru alebo k Notre Dame, to zvládnete sami. V našom sprievodcovi nájdete miesta, kde bývajú, jedia a nakupujú fashion editori aj rodení Parížania.

City Guide: Najlepšie adresy v Paríži

Kde jesť:

Prvou zastávkou v novej destinácii je vždy jedlo, ktorým aj začneme. Pre typickú atmosféru Paríža odporúčame Le Chardenoux, bistro z roku 1908 s priľahlou čokoládovňou, v réžii známeho kuchára Cyrila Lignaca. Le Petit Célestin, bistro s tradičnou parížskou terasou a vynikajúcou kuchyňou alebo historickú brasserie Le Grand Colbert. Na foie gras a slimákov určite zamierte do La Poule au Pot, Bistrot Paul Bert alebo do Brasserie Lipp na Boulevard Saint-Germain. Obľúbeným miestom francúzskej módnej scény je Ferdi, mix francúzskej a španielskej kuchyne, reštaurácia dekorovaná hračkami syna majiteľov, po ktorom ju pomenovali. Pokiaľ máte chuť na víno a niečo malé k nemu, skúste Le Grand Bain alebo Aux Des Amis, obe servírujú prírodné vína a sezónnu ponuku jedál. Pokiaľ chcete pri jedle vidieť Eiffelovu vežu, zvoľte Girafe, reštauráciu v štýle art deco servírujúcu morské plody a rybie špeciality, a ak zase obedovať s výhľadom na Louvre, stavte na trendy reštauráciu Loulou. Skrytým pokladom mesta je malý bar servírujúci ustrice a víno, Huitrerie Régis. Pre provensálsku kuchyňu a široký výber Pastis je povinnou zastávkou bistro Chez Janou. Ak ste už presýtení francúzskej kuchyne aj tradičného dekoru, Paríž si za posledné roky vypestoval veľmi zaujímavú alternatívnu gastro scénu. Vyskúšajte napríklad sezónne tasting menu v Septime, kreatívne podávané morské špeciality v Clamato a Caché alebo moderné stredomorské jedlá v organickej kvalite v reštaurácii Robert. Povinnou zastávkou pre milovníkov dizajnu a japonskej kuchyne je OGATA, japonská reštaurácia spojená s čajovňou a obchodom.

OGATA
OGATA

Kde bývať:

Hovorí sa síce „Ritz nebo nic“, Paríž však ponúka pre pobyt aj novšie a rovnako vzrušujúce destinácie. Novootvorenou dizajnovou oázou pokoja uprostred rušného mesta je Chateau Voltaire. Vezmite tam partnera, s ktorým plánujete tráviť veľa času vnútri. S kamarátkami zase zvoľte hotel HOY a využite jeho lekcie jogy, alebo Hotel Pigalle a navštívte trendy bary a kaviarne v okolí. Pokiaľ sa chystáte na výlete pracovať, neexistuje lepšia lokalita ako hotel Hoxton, ktorý na meetingy a ako open space office využívajú Parížania rovnako ako ubytovaní hostia. Nie je nad typickú súrodeneckú rivalitu a bratia rodiny Costes, obaja úspešní hotelieri, sú toho dôkazom. Posúďte sami, ktorý z ich projektov je ten pravý pre vás. Zamilujete si Hôtel Costes pod vedením Jean-Louisa Costesa alebo Hotel Grand Amour, jeden z hotelov Thierryho Costesa? Pre pobyt osamote plný umenia odporúčame Hotel des Académies et des Arts, ktorý je rovnako hotelom, ako ateliérom. Plánujete dámsky výlet s mamou? V tichšej štvrti 16. okrsku sa medzi múzeami nachádza boutique hotel Brach navrhnutý legendou dizajnu Philippom Starckom.

Chateau Voltaire
Chateau Voltaire

Kam za kultúrou:

Paríž je mestom módy a domovom niekoľkých galérií a múzeí veľkých módnych domov. Z nich nevynechajte Fondation Louis Vuitton, Fondation Cartier pour l’art contemporain a Musée Yves Saint Laurent situované v pôvodnej haute couture dielni návrhára. Z tradičných galérií a múzeí je ťažké si vybrať a nedajú sa stihnúť všetky (ak to dokážete, klobúk dole). My sme si pri každej návšteve zamilovali Musée d’Orsay, Musée National Picasso, Musée Rodin a Atelier Brancusi, malé zrekonštruované štúdio sochára hneď vedľa Centre Pompidou. Galerie Chenel je malou rodinnou galériou, ktorá sa špecializuje na sochy a archeologické objekty a je známa klientelou svetových umelcov a interiérových dizajnérov. Na moderné umenie sa choďte pozrieť do Galerie Perrotin a do bývalej budovy komerčnej burzy, Bourse de Commerce, ktorá je teraz domovom rozsiahlej zbierky Françoisa Pinaulta. Legendy dizajnu nájdete v Galerie Desprez-Breheret a Galerie Patrick Seguin.

Atelier Brancusi
Atelier Brancusi

Kde piť:

Červené víno je v meste povinnosťou a scéna wine-barov zažila v Paríži revolúciu. Za dizajnom a naturálnymi vínami choďte do Chambre Noire, vegetariánskeho wine baru, Septime La Cave alebo La Buvette, moderného baru plného mladých Európanov, a objednajte si k vínu majiteľkine špeciálne fazule s citrónom. Starý obchod s gitarami v štvrti Pigalle bol prerobený na bar s vínom a kokteilmi pod názvom Django. V Early June vám uvarí jeden z hosťujúcich kuchárov špeciálne jedlo na základe vašej objednávky vína. Ak máte radi rooftop bary, za návštevu stojí Le Perchoir na vrchu starej industriálnej budovy blízko cintorína Père Lachaise.

La Buvette
La Buvette

Kde tancovať:

Ak ste toho vypili tak akurát dosť a máte chuť pokračovať, aktuálne vychytené kluby sme si overili u domácich. Všetci vieme, že aktuálny hotspot nočného života sa mení rýchlejšie, ako ho stihneme zaregistrovať. Naďalej populárnym miestom zostáva nočný klub Silencio navrhnutý režisérom Davidom Lynchom. Je tmavý, nepredvídateľný a ako z filmu. Nespočetné množstvo fashion weekov sa končí afterparty v Raspoutine, legendárnom klube navštevovanom už Sergom Gainsbourgom, ktorý si stále drží svoje miesto na mape. Relatívne novým priestorom na scéne je orientálna reštaurácia La Casbah v štýle marockého trhoviska, ktorá sa po zotmení mení na nočný klub, často s živou hudbou.

Raspoutine
Raspoutine

Kam na kávu:

Začnime tentokrát klišé, Café de Flore je síce instagramovým miestom dekády, má však ozajstnú históriu a čaro. Stačí si pri návšteve odmyslieť zopár turistiek v baretkách a predstaviť Hemingwaya, ako si objednáva absint. Čerstvý croissant si ku káve dajte v Sain Boulangerie alebo Dreamin Man. Pomedzi vysedávanie na typických terasách skúste aj zmenu, minimalistické I/O cafe s výberovou kávou a žiadnymi turistami. Samostatným zážitkom sú japonské dezerty v Toraya, kaviarni so samostatným čajovým salónom. Vyskúšajte aj ich matchu. Stávkou na istotu je popri návštevách pamiatok Café Kitsuné, obľúbená japonsko-francúzska kaviareň módnej scény s dnes už štyrmi parížskymi lokáciami.

Café de Flore
Café de Flore

Kde nakupovať:

Prvý obchodný dom, Le Bon Marché, otvorili v Paríži v roku 1852 a asi sa zhodneme, že netreba porovnávať úroveň módy a nakupovania s inými mestami. Kto ide do Paríža a nenakupuje, akoby ani nebol. Budovu Le Bon Marché na ľavom brehu rieky navrhol Louis-Charles Boileau spolu s Gustavom Eiffelom a dnes je jej moderný interiér rovnako ikonický. Len pred rokom otvoril brány aj zrekonštruovaný chrám parížskeho životného štýlu – La Samaritaine. V nádherne prerobenej historickej budove nájdete dámsku a pánsku módu, šperky a kozmetiku. Atmosféru pravej starej francúzskej lekárne zažijete v jednom z troch butikov Officine Universelle Buly 1803, parížskej značke prírodnej kozmetiky. Bez nákupu neodídete a je to jediný suvenír, ktorý schvaľujeme. Kamenné predajne tu majú aj značky, ktoré máme radi online, a kto rád skúša veci naživo, nech navštívi The Frankie Shop, Anine Bing aj novootvorený flagship store KITH Paris. Väčšina parížskych kníhkupectiev ponúka knihy len vo francúzštine, ale, našťastie, dizajn, fotografia, architektúra a móda sú univerzálnym jazykom a knihy a časopisy o nich nájdete na jednej adrese v OFR Bookstore. V obchode hrá vždy hudba z vinylu a vzadu nájdete malú galériu. Paríž nie je destinácia, kam často zavítame autom, ale obchody s novým aj vintage nábytkom Merci a À Demain stoja za návštevu aj bez možnosti nákupu väčších kusov. Na window shopping, z ktorého si odnesiete aspoň obrovský zážitok, odporúčame aj butik Schiaparelli na Place Vendôme, prerobený Dior flagship store s kaviarňou alebo obchody so šperkami Repossi a Charlotte Chesnais.

Dior boutique
Dior boutique
    1430

    Súvisiace články