Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Voľný čas / 14. december 2021

Vianočné nákupy udržateľne

Obdobie Vianoc dokáže byť nielen krásne a čarovné, ale aj chaotické. Všetci chceme svojich blézkych obdarovať hodnotnými darčekmi, ktoré ich potešia, no niekedy sa necháme uniesť na vlne zbytočných nákupov. Ako tento rok nakúpiť vianočné darčeky, ktoré majú nielen hodnotu pre obdarovaného, ale zároveň sú aj udržateľnejšou voľbou?

Vianočné nákupy udržateľne

Nakupujte lokálne

Úplne prvým pravidlom by malo byť nákupy u lokálnych tvorcov, výrobcov a predajcov. Samozrejme nie všetko, čo hľadáte takto nájdete, avšak aj v našich končinách už dnes máme skutočne širokú ponuku skvelých českých aj slovenských produktov. Či už hľadáte šperky, módu, bytové doplnky alebo čokoľvek iné, určite začnite s hľadaním lokálne. Potešíte tým aj slovenskú a českú výrobu, ale aj samotnú ekonomiku.

Darujte zážitky

Najlepšie darčeky sú tie, ktoré vám ostanú navždy v spomienkach. Preto sú ideálnymi darčekmi aj zážitky. Takýto darček nie je zbytočnosť, ktorú obdarovaný len zastrčí dozadu do skrine, ale skutočne mu prinesie do života zaujímavý zážitok a obohatenie. Môže to byť výlet do zahraničia alebo po rodnej krajine, wellness pobyt, športové zážitky, rôzne kurzy alebo vzdelávacie darčeky.

Tvorte

Ak patríte k tým zručenšjím, nevyhýbajte sa výrobe darčekov. Aj pokiaľ by malo ísť len o maličkosť, ručne vyrobený darček vždy hovorí o tom, že ste si našli čas a dali ste si záležať. Váš čas a snaha, ktorý do výroby investujete je pre mnohých ľudí hodnotnejšia ako tie najdrahšie darčeky, najmä v prípade, že chcete obdarovať niekoho, kto má skutočne všetko.

Darček, ktorý dáva

Ak chcete, aby sa váš darček skutočne využiť a priniesol obdarovanému úžitok, zvážte permanentky či predplatné. Poukaz na členstvo do fitka alebo na hodiny jógy, predplatné obľúbeného magazínu či dokonca predplatné kozmetiky sú niečo, čo sa bude obdarovanému pripomínať počas dlhšej doby.

Vintage

Vintage kúsky sú dnes mimoriadne trendy, nielen z pohľadu udržateľnosti, ale aj unikátnosti. V second handoch alebo antikvariátoch niekedy dokážete nájsť skutočné skvosty od bytových doplnkov cez nábytok či knihy, nehovoriac o oblečení a doplnkoch. Stojí za to zájsť do tých lepších vintage prevádzok, kde je každý kúsok zároveň investíciou. Nikdy neviete, na aké poklady tam natrafíte.

Menej lepších

Mnoho z nás sa riadi heslom “viac je viac”, avšak z pohľadu udržateľnosti, ale aj celkovo praktickosti by práve Vianoce mali byť o výnimočnosti. Práve preto je viac na miesto skôr heslo “menej je viac.” Ak máte možnosť, investujte do výnimočnejších, lepších darčekov, aj v prípade, že by ich malo byť významne menej. Na Vianoce by sme sa mali obdarovať takými darčekmi, ktoré nezapadnú medzi haraburdy, ale nájdu si špeciálne miesto v životoch obdarovaných.

Foto: Instagram (@annelauremais)

    952

    Súvisiace články