Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Voľný čas / 1. august 2022 / PR

Desatoro self-care: Ako sa zrelaxovať po hektickom týždni

Každý človek má občas týždeň, keď nevie, kde mu hlava stojí. Blížia sa uzávierky v práci, hodiny trčíme v zápche, utekáme s deťmi na krúžky a k lekárovi, treba ísť na poštu, kúpiť svokre narodeninový darček... a nakoniec nám neostane čas pre seba.

Desatoro self-care: Ako sa zrelaxovať po hektickom týždni

Starostlivosť o fyzické a psychické zdravie, takzvaná „self-care“, je však dôležitou súčasťou správnej životosprávy. Čo robiť, ak sa potrebujete rýchlo zrelaxovať po náročnom týždni? Vybrali sme pre vás desať vecí, ktoré vám pomôžu si oddýchnuť a dlhodobo zvládať stres lepšie.

1. Skrášlite sa

Self-care síce nie je len o zovňajšku, ale ak sa navonok cítite dobre, vnútro bude nasledovať. Doprajte si masku na vlasy či na tvár. Nalakujte si nechty vašou obľúbenou farbou. Oblečte si svoje najkrajšie šaty. Čokoľvek, čo vám urobí radosť a rýchlo vás hodí do lepšej nálady.

2. Vhupnite do bubliniek

Aj sprcha pomôže, ale ak máte vaňu, využite ju. Je vedecky dokázané, že horúca voda pozitívne vplýva na mentálne zdravie. Telo prirodzene reaguje na zmenu teploty uvoľnením svalov a upokojením mysle, čo pomáha regulovať úzkosti a stres. Doprajte si teda horúci kúpeľ pri sviečkach a zmyte zo seba všetky negatívne myšlienky.

3. Buďte produktívni, aj keď sa vám nechce

Schnú vám kvety, v dreze vám leží riad z obedu alebo ste sa už dva týždne nepozreli do schránky? Občas sa stane, že počas pracovného týždňa stíhate iba nevyhnutné minimum a všetko ostatné sa vám posunie na víkend. I keď častokrát ide o činnosti, ktoré nezaberú viac ako päť minút. Vykašľať sa na ne môže byť lákavé, ale eventuálne sa s nimi budete musieť vysporiadať. A žijete predsa každý deň. Určite si preto presný čas, napríklad hodinu, počas ktorej sa povenujete všetkému, čo ste zanedbávali. Budete sa cítiť produktívne a zároveň sa vám bude vo vašom prostredí existovať ľahšie.

4. Uvarte si niečo dobré

Jedlo je absolútny základ pre mentálne a fyzické zdravie – o tráviacom systéme sa hovorí, že je náš druhý mozog. O to horšie je, že jedálniček je jedna z prvých vecí, ktorým prestaneme venovať pozornosť pri nedostatku času. Uvarte alebo objednajte si niečo bohaté na vitamíny. Zabudnite na fastfood a polotovary a stavte radšej na ovocie, orechy, zeleninu a ryby. Ideálne aj na pár dní do zásoby, vaše telo aj pondelkové ja sa vám poďakuje.

5. Operte si posteľnú bielizeň

Iba máločo sa vyrovná tomu pocitu, keď si ľahnete večer do čerstvo opratých obliečok. Sú jemné, nadýchané, voňavé – a v tom momente aj tým najlepším miestom na svete. Jediné, čo potrebujete, je dobrá aviváž. Aromaterapia, terapia vôňou, sa využíva na relaxáciu už celé storočia. Čuchové nervy sú totiž priamo napojené na emočné centrum mozgu. Ak teda máte pocit, že je toho na vás príliš veľa, stačí zaliezť do postele. Našťastie, už žijeme v modernej dobe, takže sa o väčšinu práce aj tak postará práčka.

Dokonalo sa zrelaxujte pri aromaterapii s novými vôňami aviváže značky Silan z radu Aromatherapy s obsahom esenciálnych olejov. Vyskúšajte upokojujúcu arómu Magic Magnolia či exotické novinky Relaxing Maldives a Fascinating Jungle. Cíťte sa uvoľnene a oddýchnuto ako na dovolenke aj bez toho, aby ste vstali z postele. Užite si pocit neuveriteľne jemnej bielizne a dlhotrvajúcej sviežej vône 24 hodín denne, 7 dní v týždni. S jedinečnou technológiou udržateľného parfumu a obsahom 97 % biologicky odbúrateľných zložiek je Silan aviváž tiež šetrná k prírode.

6. Oddýchnite si od obrazoviek

Väčšinu času dnes trávime pred obrazovkami – aj v práci, aj vo voľnom čase. Dajte svojim očiam aj mysli príležitosť si oddýchnuť od neustáleho cinkania správ od známych, znepokojujúcich novín zo sveta a pocitu, že potrebujete o všetkom vedieť. Ak vybehnete na pár hodín do lesa alebo zoberiete do rúk knihu, nič vám neujde.

7. Plánujte vopred

Nie nadarmo sa hovorí, že šťastie praje pripraveným. Nenoste veci v hlave, zapíšte si ich. Naplánujte si budúci týždeň tak, aby ste bez stresu stihli, čo potrebujete a zároveň nezabudli na dôležité udalosti. Vyznačte si v kalendári prezentáciu v práci. Dajte si pripomienku, že sa musíte objednať k lekárovi. Zosúlaďte si umývanie vlasov a chodenie do posilňovne. Keď sa vám pod tlakom zle plánuje a rozmýšľa, vždy vás tak podrží niečo nemenné – systém.

8. Rozhýbte sa

Pohyb je možno to posledné, na čo máte chuť, ak ste unavení z celého týždňa. Avšak, aj celkom obyčajná prechádzka je veľmi účinná v znižovaní hladiny kortizolu, stresového hormónu. Veľmi vám tiež môže pomôcť oddychová hodina jogy. Pri každodennom sedení za počítačom majú svaly na chrbte a krku tendenciu zatuhnúť. Hlavne fyzioterapeuti radi hovoria, že stuhnuté svaly sú nefunkčné svaly – natiahnutím a uvoľnením svalstva tak môžete predísť vážnejším problémom v budúcnosti.

9. Zavolajte kamarátom

Či už ste introvert alebo extrovert, vždy pomôže mať na telefóne niekoho, kto je pripravený s vami vybehnúť na kávu alebo pohár vína a prebrať do detailov všetko, čo sa od posledného stretnutia udialo. Z dobrých správ je radosť dvojnásobná a zdieľaná bolesť je polovičná. S vedomím, že na všetko nie ste sami, sa vám ľahšie vykročí aj do ďalšieho týždňa.

10. Hlavne si oddýchnite

Aj keby ste po náročnom týždni celý víkend preležali v posteli a len dospávali a pozerali seriály, je to v poriadku. Nemusíte byť predsa konštantne produktívni a niečo robiť. V konečnom dôsledku viete najlepšie, čo vám chýba, a občas je to iba chvíľa pokoja.

    912

    Súvisiace články