Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Rozhovory / 10. január 2022

Spisovateľka Andrea Coddington predstavuje knižnú novinku Moje javisko Svet

„Vždy som hlavnou hrdinkou svojej knihy“

Spisovateľka Andrea Coddington predstavuje knižnú novinku Moje javisko Svet

Obľúbená slovenská autorka, Andrea Coddington, nedávno uviedla novú knihu s názvom Moje javisko Svet. Podľa jej vlastných slov ide o novú, voňavú, miestami neskutočnú životnú story Dalmy Špitzerovej. Úspešná spisovateľka sa zameriava vo svojej doterajšej literárnej tvorbe na skutočné príbehy. Takým je už jej prvá kniha – Mal to byť pekný život, od ktorej vydala ďalších desať kníh. Jej najnovšou knižnou novinkou je román o herečke židovského pôvodu. Dáme, ktorá prežila vojnu, pracovný tábor v Novákoch aj režim, ktorý jej bránil v realizácii. Napriek tomu ju však trúfalosť a odhodlanie posúvali vpred.

V jednom z vašich rozhovorov ste spomenuli, že príbehy si väčšinou vyberajú vás. Ako to bolo v prípade knihy Moje javisko Svet?

Pani Dalmu som oslovila ja. Najskôr sa zdráhala, ale potom sa so mnou stretla. Myslím, že mala rada také „šme“ okolo seba a vždy, keď si na ňu spomeniem, patrí k nej. Vďaka jej príbehu som sa opäť dostala do archívov, lebo pokrýva takmer jedno celé, pre Slovensko, neľahké až tragické obdobie.

S hlavnou hrdinkou príbehu vás spája silná vôľa nepoddať sa osudu. Aké ďalšie prepojenie môžeme nájsť medzi Dalmou a vami?

Takto sa na to nepozerám, ale napríklad, keď mi je ťažko, dajme tomu, že sa udeje nejaká neprávosť, spomeniem si na ňu... Asi by situáciu zbagatelizovala tým, že nikto na Teba samopalom nemieri, tak nefňukaj.

Hlavnej postave sa kvôli režimu nepodarí splniť sen stať sa hereckou hviezdou. Vám sa sen byť spisovateľkou naplnil. Túžili ste po tejto profesii už v časoch štúdia žurnalistiky?

Chcela som byť novinárkou, vždy. Myslím, že aj v mojich knihách je to cítiť. Slovo považujem za najuniverzálnejší komunikačný prostriedok a ukladanie slov do viet, odsekov, kapitol, vyjadrovanie názorov, pocitov, posolstiev, ktoré slovami vieme predať ma fascinuje.

Je o vás známe, že pri písaní kníh vás inšpirujú skutočné príbehy, ktoré prepájate s fikciou. Bolo to tak aj v prípade novinky Moje javisko Svet?

Áno. Pre mňa je vlastne skutočnosť tá najlepšia fantázia.

Pre koho je vaša najnovšia kniha určená a akú životnú múdrosť si z nej môže čitateľ odniesť?

Verím, že pre všetky vekové kategórie. Ľahko sa z nej dá veľa dozvedieť aj o našej histórii, moja hlavná hrdinka rozhodne rozsiahlo na stranách nežehlí alebo nie je utrápená zo zle uvareného obeda. Vypichnem jednu z mnohých Dalminých „múdrostí“: tvrdila o sebe, že je krásna. Tak by sme sa na seba mali pozerať a aj sa tak správať.

Ako autorka príbehov inšpirovaných skutočným životom sa pri písaní zžijete so svojimi hrdinami rovnako ako herci pri stvárnení hereckých postáv. Viete sa po dopísaní kníh takpovediac odosobniť alebo sa jednotlivé postavy stávajú vašou súčasťou?

Vždy som hlavnou hrdinkou svojej knihy. Bez prežívania by som nenapísala ani slovo. Po dokončení si knihy nikdy nečítam, sú mojou súčasťou, ale len pasívnou. V každom prípade už „prežila“ niekoľko životov.

Svoju jedenástu knihu ste vydali v deň narodenín vašej mamy. Je pre vás dôležitá symbolika a čísla? Venujete týmto detailom pozornosť?

Niekedy, nie však veľmi ortodoxne. Som iba divne zaťažená na číslo 2, rovnako ako na písmeno R. Tiež, všetko, čo súvisí s mojou maminou alebo to do súvisu dostanem je mi veľmi drahé.

Do čitateľskej pozornosti ste sa dostali debutovým románom Mal to byť pekný život z roku 2009. Odvtedy ste vydali ďalších 10 kníh, takže v priemere každý rok jednu. Stretli ste sa niekedy ako spisovateľka s fázou vyhorenia alebo sa vám knihy píšu takpovediac „od ruky“?

Nečakám na múzu a rovnako nedovoľujem vyhoreniu, aby ma ovládlo. Keď to nejde, robím niečo iné. Ja a nuda sa nemáme veľmi rady.

Premýšľali ste, že by ste ešte niekedy v budúcnosti vydali knihu, ktorá bude nadväzovať na váš debutový román?

Otázka otázok. Na jednej strane sa mi zdá, že môj „newyorský príbeh“ som ukončila už aj sama v sebe, ale nie – on pokračuje... Niekoľko rokov som si myslela, že o sebe už nikdy písať nebudem, ale priznávam, že niekedy mi to napadne. Áno, jasné, šupnem etudy z môjho života raz do jednej knihy, inokedy do inej, ale toto by bolo niečo úplne iné. Takže neviem.

Pred dvomi mesiacmi ste vydali najnovšiu knihu. Čaká vás teraz zaslúžený oddych alebo patríte k typom spisovateľov, ktorí majú v hlave už ďalšie nápady?

Len nie oddych. Naň raz bude kopec času – tak alebo onak.

    2404

    Súvisiace články