Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Rozhovory / 15. jún 2022

Rozhovor so zakladateľkou slovenskej iniciatívy MafU

Slovenská iniciatívna, ktorá pomáha ukrajinským rodinám v núdzi, vznikla počas prvých dní vojnovej situácie u našich susedov. Za myšlienkou a vznikom iniciatívy stojí stylistka, podporovateľka rozumnej módy, ekologického spôsobu života a mama dvoch detí, Barbora Yurkovic. V rozhovore pre Top Fashion priblížila ako to celé začalo, ako vníma ťažké osudy rodín a tiež to, koľkým z nich sa jej už podarilo pomôcť.

Rozhovor so zakladateľkou slovenskej iniciatívy MafU

Počas prvých dní od vypuknutia vojnovej situácie na Ukrajine ste sa rozhodla konať a založila ste iniciatívu MafU (materiálna pomoc pre Ukrajincov) Priblížte nám, kto stojí za touto iniciatívou a ako to celé začalo.

Založili sme ju spolu s manželom počas jednej z prvých nocí a jej vznik bol veľmi spontánnym prepojením toho čo vieme robiť s tým, čo sme cítili. Navrhla som využiť sociálne siete, ktoré mám sama aktívne na podporu rodín z Ukrajiny, a manžel ktorý programuje web stránky k tomu pripravil štruktúru a web. Po týždni sa ku nám pripojila ďalšia rodina, Lucia s Michalom, ktorý vedie firmu s ekonomickým a právnym poradenstvom najmä pre ukrajinskú klientelu a Ukrajincov aj dlhodobo zamestnáva. Časť z nich je momentálne stabilnou časťou MafU a sú veľkým prínosom v tomto projekte, nielen tým že ovládajú jazyk, vedia pomôcť rodinám prípadne aj s ekonomickými či právnymi záležitosťami ale aj tým, že sú stále úzko prepojení s Ukrajinou.

V čom sa líši iniciatíva MafU od iných organizácii, respektíve načo sa zameriavate?

Sme v podstate jediná online iniciatíva ktorá pôsobí na celom Slovensku. MafU vzniklo na popud toho, že sme videli priestor ako to robiť efektívnejšie, bez zbytočného prevážania aj nepotrebných vecí cez celé Slovensko a ako tomu dodať ľudskosť. Vymysleli sme systém, v ktorom si rodina ktorá utiekla pred vojnou zakliká a vypíše čo presne potrebuje a my túto rodinu buď odnavigujeme tam, kde sa k tomu dostane, alebo ju pomocou instagramového účtu spárujeme so slovenskou rodinou. Nepotrebujeme žiadnu zbierkovňu, rodiny prídu do fyzického kontaktu, sú z rovnakej lokality, a tak ešte okrem cielenej materiálnej pomoci vznikajú aj iné krásne veci- “buddy” systém, či priateľstvá.

Zakladateľka iniciatívy MafU, Barbora Yurkovic.
Zakladateľka iniciatívy MafU, Barbora Yurkovic.

Ukrajinským rodinám sa snažíte pomôcť zaradiť sa ľahšie do života. Kto konkrétne môže využiť vašu podporu?

Vypísať si formulár môže každá rodina, ktorá v prišla na Slovensko po začatí vojny a je evidovaná na cudzineckej polícii. Žiadosti následne preverujeme a triedime, a na Instagram sa dostávajú najmä tie rodiny, ktoré nemajú výdajňu humanitárnej pomoci vo svojej lokalite, alebo sa nevedia dostať fyzicky pre pomoc- napríklad sama matka s viacerými deťmi, starší či chorí ľudia, alebo tí, ktorí potrebujú niečo špecifické- už sme zháňali aj glukomer či barle.

Ak chce niekto darovať veci či prispieť finančne, ako môže pomôcť?

Po pár týždňoch dobrovoľníckej práce sme sa rozhodli založiť občianske združenie MafU a finančnú zbierku na jeho podporu pod donio.sk/mafu, pretože aby sme mohli v pomoci pokračovať, potrebujeme financovať chod združenia. A ak sa chce niekto pomôcť materiálne konkrétnej rodine, stačí nás sledovať na Instagramovom účte @help_mafu, a zapojiť sa komentárom priamo na konkrétnu výzvu.

Pomáhate rodinám a najmä ženám s deťmi. Vy sama ste matkou, ako vnímate tieto ťažké osudy žien?

Na začiatku mi bolo veľmi, veľmi ťažko ale vďaka MafU vidím koľkým rodinám sme pomohli, a koľko dobra sme spolu rozosiali. Zapojiť sa a pomôcť hoci aj len jedným nákupom či malým finančným príspevkom je skvelé na psychiku. Videla som mnoho týchto rodín, a každá z nich rieši minimálne to, že prišli o všetko, čo roky budovali. A aj to len tí šťastnejší.

Iniciatívu MafU ste založili približne pred 3 mesiacmi a jej organizovanie vás zamestnalo natoľko, že ste sa vzdali vlastného jobu. Plánujete sa vrátiť k práci stylingu alebo ako vyzerá vaša aktuálna situácia a vyťaženosť?

Musela som sa vzdať aj toho mála, čo som popri dvoch malých deťoch stíhala. Edo ešte nemá dva roky, takže je súčasťou všetkého, a tieto tri mesiace boli pre nás všetkých extrémne náročné. Prijali sme do tímu dvoch nových ľudí, a ja dúfam, že sa mi podarí delegovať aspoň polovicu práce na nich. Styling som robila 17 rokov, táto práca bola mojím snom od detstva a určite sa k nej vrátim, keď príde správny čas. Dovtedy to bude pravdepodobne o pár foteniach ročne, pre mojich dlhoročných klientov či partnerov.

K pomoci MafU sa pridali aj lokálne firmy či umelci, ktorých výťažok z produktov smeroval na pomoc Ukrajincom. S kým sa vám podarilo spolupracovať?

Roky som ako stylista podporovala malé lokálne firmy a v týchto týždňoch sa nám to vrátilo späť. Som vďačná za všetkých, ktorí priložili ruku k dielu, a dražia či predávajú svoje produkty a výťažok z nich ide na podporu ukrajinských rodín cez MafU. Dizajnérka Michaela Hriňová pre nás vytvorila limitovanú edíciu šatky, luxusná prírodná kozmetika Yage vytvorili špeciálnu šaržu balzámu na pery, Diamonds Roastery upražili výberovú kávu pod logom Mafu, 11 ročná dizajnérka Lilly Rose vydražila mikinu,.. Podporila nás aj Iryna Zelyk, autorka kníh o emóciach pre deti a ich rodičov, alebo Mykola Kovalenko spolu s OZ Punkt grafikami troch ukrajinských miest.Zapojili sa aj väčšie značky ako Weleda, Berto, Schär, Dobrý Ježko, Oway Slovensko a Mile, aj vďaka ktorým zásobujeme ubytovne či výdajne po Slovensku.

Koľkým ukrajinským rodinám sa vám už podarilo pomôcť?

Do dnešného dňa sme prijali vyše 1000 žiadostí od rodín, a rozdistribuovali tony potravín pre ďaľšie tisíce rodín. Chceli by sme v tom pokračovať, máme aj ďalšie možnosti a plány ako pomôcť, avšak na to potrebujeme finančnú podporu. MafU nikto nefinancuje, náš jediný zdroj sú vyzbierané peniaze na spomínanom Donio (www.donio.sk/mafu) .

Za iniciatívou stojím ja, Barbora Yurkovic, stylistka a podporovateľka rozumnej módy a ekologického spôsobu života, mama dvoch detí. Pomoc v týchto časoch je niečo čo považujem za prirodzené, etické a morálne. Na Slovensku máme viaceré organizácie ktoré sa venujú rôznej pomoci, my sme sa rozhodli pomoc špecifikovať ukrajinským rodinám, ktorí už ubytovanie majú, a potrebujú bežnú materiálnu pomoc. Táto iniciatíva vznikla aj preto, aby sme minimalizovali nákup nových vecí, ktoré už vyrobené sú, a môžu slúžiť plnohodnotne ďalej. Pomôcť môže každý, kto chce. Ďakujeme

    2091

    Súvisiace články