Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Módne prehliadky / 29. november 2022

Návrhár Jan Černý predstavuje svoju desiatu kolekciu

Jan Černý patrí už niekoľko rokov medzi najzaujímavejších mladých dizajnérov českej módy. Jeho najnovšia kolekcia A BOY WHO PLAYS WITH FIRE oslavuje desať sezón a ovplyvňuje mladú generáciu.

Návrhár Jan Černý predstavuje svoju desiatu kolekciu

Už pri príchode na ready-to-wear show v Staromestskej tržnici bolo jasné, že Jan patrí medzi najobľúbenejších návrhárov mladej generácie. Svoj vplyv potvrdil aj kolekciou s názvom „A BOY WHO PLAYS WITH FIRE“, ktorá ukázala návrhárovu víziu menswearu a unisexwearu pre rok 2023. Oslavuje desať sezón, počas ktorých návrhár predstavuje svoju tvorbu verejnosti a je súčasne najväčšou módnou akciou samotného dizajnéra.

„Nehraj sa s ohňom“

Veta, ktorú často počúval v detstve, sa súčasne s elementom plameňa stala hlavnou myšlienkou a symbolom kolekcie. Oheň ako teplo domova, rovnako ako nespútaný živel a mágia transformácie. Oheň, ktorý ničí a súčasne pretvára na nové.

Dizajnér sa vo svojej poslednej práci vracia k rodinnému krbu spojenému s elementom ohňa.

„Kolekcia je oslavou mojej obraznej hry s ohňom a to, že nemať strach a vykročiť z komfortnej zóny sa môže vyplatiť. Zároveň dúfam, že to bude inšpiráciou aj pre ostatných mladých ľudí, aby si plnili svoje túžby a sny“, opisuje kolekciu Jan Černý.

A BOY WHO PLAYS WITH FIRE

Kolekcia je rozdelená do troch častí, ktoré sa dotýkajú troch dôležitých oblastí začiatku ľudského života: detstva, dospievania a osamostatnenia sa. V týchto troch častiach Ján prirovnáva život človeka k jednotlivým štádiám ohňa: detstvo na škrtnutie zápalkou, dospievanie k divokému a nespútanému ohňu a dospelosť k na prvý pohľad menej nápadným, ale súčasne najviac výhrevným uhlíkom.

Pánsky tailoring a signatúra

Kolekcia, ktorá obsahuje cez 30 unisex outfitov, okrem ikonických streetwearových kusov zahŕňa aj vyvinutý pánsky tailoring a hybridné oblečenie vytvorené na viacero príležitostí. Nechýba ručná signatúra Rorschach bleach, ku ktorému je uvedený úplne nový čiernobiely bleach, ktorý vzniká vytlačením textúry nerovnej industriálnej podlahy v Jan Greenhouse Studiu. Novinkou v dizajnérových obľúbených manipuláciách s látkou je aj patina zo sieťotlačových farieb na trench-coate a workwearovej košeli s nohavicami.

Potlač látok nakreslených ohňov a ďalšej sezónnej grafiky súčasne s vizuálnou identitou show vytvoril grafik Martin Tomáš. O tailoring a sharp siluety sa postaral dlhodobý spolupracovník Jana Černého, Boris Kráľ.

Nová Jan shopper bag

V kolekcii je okrem troch nových colorways Prestige x Jan uvedená aj nová JAN SHOPPER BAG, a znovu sa objavuje kožená kabelka JAN BAG uvedená už na minulej show. Rukavice podľa Janovho dizajnu ručne ušila česká tradičná firma Bohemia Gloves.

Predĺžené siluety

Siluety sa okrem typických oversized lookov začínajú zužovať a preťahovať do výšky, ako je vidieť na tailorovaných kabátoch a predĺžených úzkych rukávoch na viacerých modeloch. Farebný vývoj radu sa hrá s vibrant farbami, ktoré sú pre tvorbu Jana typické, súčasne reaguje na neľahký čas oveľa väčším zastúpením tmavých farieb a čiernej.

O dizajnérovi

Jan Černý patrí už niekoľko rokov medzi najzaujímavejších mladých dizajnérov na poli českej módy. Vďaka svojmu originálnemu pohľadu na streetwearovú módu sa stal jedným z najvyhľadávanejších návrhárov. Ako jeden z mála mal šancu rozvinúť svoj talent aj v zahraničí, a to na polročnej stáži v pánskom ateliéri módneho domu Louis Vuitton v Paríži. Jeho unisexová móda oslovuje nielen širokú verejnosť, ale aj celebrity a známe značky, s ktorými v uplynulých rokoch nadviazal úspešnú spoluprácu. Jan tiež úzko spolupracuje s DJ Nobodylisten, ktorý skladá už niekoľko sezón hudbu k návrhárovým shows.

JAN SHOW 10

Show concept, creative direction: Jan Černý
Set design, light design: Matyáš Vorda
Sound design: Nobodylisten
Director / choreographer: Monika Nevrlá
Director of photography: Jakub Zeman
    803

    Súvisiace články