Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Trendy / 29. marec 2023

Módny smer Clowncore

Clowncore. Módny smer, ktorý oslavuje estetiku klauna. Kam siaha jeho história a prečo sa ním uberajú módne domy v roku 2023?

Módny smer Clowncore

Tento rok odzrkadľuje divadelnú módu s prvkami klaunovského štýlu. Áno, počujete správne. Americký módny návrhár Christopher John Rogers to odštartoval svojou predjesennou kolekciou 2023, kde odhalil hodvábny klaunovský oblek v bielom slonovinovom odtieni s kvetinovými detailmi. Dizajnér, pre ktorého sú pruhy určujúcim podpisom, vo svojej najnovšej kolekcii navrhol looky s plastovými klaunskými nosmi a vysoké hodvábne klobúky vytvorené v spolupráci s Piersom Atkinsonom.

Dior, Armani aj Chanel

Téma klauna zdanlivo dosiahla svoj okázalý vrchol. Na jarných prehliadkach Couture 2023 v Paríži bol tento divadelný prvok doslova všade. Dior predstavil efektný klaunský golier inšpirovaný šatníkom Josephine Baker, zatiaľ čo Armani Privé sa naplno venoval trblietavým harlekýnovým potlačiam a vzorom. Dekoratívne cylindre a mašle Chanel hovorili o fantázii vodcu. Dokonca aj prehliadka Marni na jeseň 2023, ktorá sa konala v Japonsku, narážala na objemné, absurdné tvary a siluety oblečenia klasickej postavy.

Dior Spring Couture 2023
Dior Spring Couture 2023
Armani Privé Spring Couture 2023
Armani Privé Spring Couture 2023
Chanel Spring Couture 2023
Chanel Spring Couture 2023

Od Johna Galliana po Vivienne Westwood

Pierrot, klasická pantomimická postava spojená s talianskym súborom umelcov zo 17. storočia v Paríži patrí možno najmódnejším klaunom všetkých čias, s hlbokou históriou návrhárskych odkazov, od Johna Galliana po Vivienne Westwood. „Milujem širokú škálu emócií, ktoré postavy dokážu reprezentovať,“ hovorí Rogers o obleku klauna vo svojej nedávnej kolekcii. „Túto siluetu sme už robili v kolekcii 009, ale v ružovom hodvábnom žoržete s viacerými odtieňmi. Vždy sa pre inšpiráciu pozerám na klasické postavy, ako je Pierrot,“

Christopher John Rogers Pre Fall 2023 
Christopher John Rogers Pre Fall 2023 

Populárne značky teraz používajú klaunov ako koncept pre svoje nové kolekcie. Spomeňme si napríklad na Bode, ktorá znova interpretovala kostým klauna.

Historické momenty

Niektoré z najpamätnejších momentov zahŕňajú legendárnu kolekciu Viviene Westwood a jej experimentovanie s harlekýnovými potlačmi v roku 1989. Oblečenie inšpirované klaunmi rovnako presadili umelci ako David Bowie a Freddie Mercury. V roku 2021 došlo na mólach k explózii klaunskej módy a odvtedy je len silnejšia a o niečo bizarnejšia. Ikonickým momentom je aj Dior Haute Couture show pre sezónu jeseň 2007, na ktorej predvádzala aj slovenská topmodelka Michaela Kocianová.

O vzostupe klaunov v móde najviac hovorí to, že do hry sa zapájajú aj celebrity. Vezmime si napríklad speváka Harry Styles, ktorý mal na sebe dúhovú harlekýn károvanú kombinézu na februárovom odovzdávaní cien Grammy 2023.

Harry Styles na odovzdávaní cien Grammy 2023
Harry Styles na odovzdávaní cien Grammy 2023

Prečo sa stal klaun najväčšou módnou múzou v roku 2023?

Dôvodom je možno recesia, ľudia skrátka hľadajú pocit ľahkomyseľnosti. Možno je to aj reakcia na všadeprítomný minimalizmus, ktorý teraz tak často vidíme. Pandémia nepochybne podnietila znovuzrodenie čisto expresionistického, maximalistického štýlu, a to sa rovnako odrazilo aj na prehliadkach niektorých módnych značiek.

S tým však prichádza opačný koniec spektra. Ľudia túžia po rozumných, nositeľných kúskoch, ktoré si stále zachovávajú osobitosť, no zároveň umožňujú viac splynúť, čoho dôkazom je aj nadšenie z triumfálneho návratu Phoebe Philo k dizajnu. Bottega Veneta nedávno vymenila farebné kože a flitre za flanelové a modré džínsy vyrobené z kože a Miu Miu a Valentino zvýšili neutrálnosť a každodennú príťažlivosť.

    999

    Súvisiace články