Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Trendy / 4. február 2023 / PR

150. výročie ikonických Levi’s

Začiatkom roka odštartovala celoročná oslava 150. výročia najslávnejších džínsov sveta s číslom 501®.

150. výročie ikonických Levi’s

Čo začalo ako patent na medené nity v roku 1873 sa v priebehu 150 rokov vyvinulo do najikonickejšej súčasti našich šatníkov, ktorá mala počas histórie obrovský vplyv na vnímanie módy. Kúsok látky ako synonymum pre porušovanie zaužívaných pravidiel. Takto možno opísať 501® džínsy, ktoré búrajú hranice aj kultúrne rozdiely. Ide o skutočný originál, ktorý si zamilovalo už niekoľko po sebe idúcich generácií a prijali ho za svoj.

Príbeh 501® Originals

Na začiatku 70. rokov 19. storočia vymyslel Jacob Davis inováciu pre pracovné oblečenie v podobe medených nitov na plátenných nohaviciach. Stali sa okamžitou senzáciou a Davis oslovil obchodníka Levi Straussa a ponúkol mu spoluprácu. Spolu potom dali dokopy verziu nohavíc, tzv. pásových overálov, z denimu a plátna nazvaného duck canvas. To viedlo až k patentu v roku 1873, ktorý sa postupne celosvetovo preslávil ako 501® džínsy.

Silné miesto na trhu

Aj keď popularita džínsov od prvého patentu rýchlo rástla, ešte do roku 1918 boli výnosy Levi Strauss & Co skôr nižšie. Synovia Levi Straussa, bratia Sternovci, prevzali firmu po jeho smrti a spolu s novým vedúcim výroby Miltonom Grunbaumom sa začali sústrediť na zvýšenie odolnosti materiálu, z ktorého boli 501® vyrábané. Naviac pridali ďalšie vylepšenia v podobe pútok na pás, ktoré reagovali na súčasné požiadavky pánskej módy a vychádzali z toho, že značka skutočne naslúchala potrebám svojich zákazníkov. Do roku 1925 si vylepšené 501® Originals džínsy vybudovali tak silné miesto, že sa to výrazne prejavilo aj na výnosoch firmy.

Spolupráca s Holywoodom

V 30. rokoch sa Levi's® džínsy stali bežnou súčasťou pracovných šatníkov na Západe. Keďže už boli veľmi populárne medzi kovbojmi a rodeo jazdcami, Levi's® začal využívať v reklamách romantický obraz Západu. Vogue dokonca vydal článok, v ktorom odporučil Levi's® 501® džínsy ženám ako najlepšie oblečenie počas dovolenky na rančoch, čo bol vtedy populárny spôsob strávenia leta. V roku 1939 si 501® obliekol John Wayne vo filme Stagecoach, čím sa odštartovala dlhodobá spolupráca s Hollywoodom.

Synonymum mladistvej kontrakultúry

Do začiatku 60. rokoch 20. storočia sa 501® džínsy udomácnili vo všetkých subkultúrach po celej Amerike. Nájdete ich na legendárnom Woodstocku medzi hudobnými fanúšikmi, na aktivistických demonštráciách za ľudské práva alebo proti vojne vo Vietname, ale aj v Európe medzi britskými Mods a Rockers. Okrem filmov sa dostali aj na obaly albumov Boba Dylana a tým to rozhodne neskončilo. Stali sa takým synonymom mladistvej kontrakultúry, že boli často zakazované nosiť v školách. Čo len spôsobilo, že ich teenageri milovali ešte viac.

Celosvetová ikona

V 70. a 80. rokoch sa 501® džínsy stali celosvetovou ikonou. Nájdete ich v šatníkoch punkových subkultúr, ale aj v „lepších“ rodinách. Vo Východnom bloku sa doslova používali ako mena, s ktorou sa podpultovo obchodovalo. V Japonsku sa s nástupom veľkej popularity vintage módy stali 501® Originals uctievaným predmetom.

Hudobné hviezdy ako Kate Bush alebo Kim Gordon ich nosili roztrhané, zatiaľ čo hiphopoví umelci ako Run D.M.C. a N.W.A ich mali radi naškrobené a v tmavšom prevedení. Nosil ich Steve Jobs, rovnako ako motorkári v Oaklande, etnické menšiny v L.A. alebo intelektuáli v Paríži. Nosili ich jednoducho všetci.

Detail na džínsy Steva Jobsa
Detail na džínsy Steva Jobsa

Módny kus 21. storočia

V roku 1999 ich magazín Time označil ako "módny kus 20. storočia". S touto nálepkou vstúpili do 21. storočia, kde ďalej pokračujú vo svojom príbehu globálnej šatníkovej ikony. Na začiatok roku 2023 predstavujú dva nové modely 501® '54 pre mužov a 501® '81 pre ženy, čím len dokazujú, že vedia stále reagovať na súčasné trendy. Tým ale 501® novinky tento rok nekončia a v priebehu celého 2023 sa budú postupne odhaľovať nové strihy inšpirované Levi's® archívmi. Budúcnosť tak sľubuje ďalších 150 rokov s 501® ako s jedným z najprogresívnejších a najviac štýlových kusov nohavíc, ktoré boli kedy navrhnuté.

Levi's® si pre tieto guľatiny pripravil nové dva strihy 501 '81 pre dámsku a 501 '54 pre pánsku siluetu.
Kampaň s názvom The Greatest Story Ever Worn pokračuje v oslavách 150. výročia 501® džínsov:

The Greatest Story Ever Worn

Nikdy nekončiaci príbeh, ktorý píšu a prepisujú tí, ktorí si ich oblečú. Nejde len o pár obyčajných nohavíc, ktoré patria jednému človeku, ale o večnú story naprieč generáciami. V 501® je každý hrdinom vďaka kombinácii osobitosti, ambícií, spomienok a možností, ktoré ponúka.

    621

    Súvisiace články