Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Rozhovory / 17. jún 2023

Modelka Esther Heesch v rozhovore pre Top Fashion

Fotila s Peterom Lidberghom aj Patrickom Demarchelierom a spoznala Karla Lagerfelda. Esther Heesch, coverstar jarného vydania Top Fashion opisuje svoje začiatky v modelingu, aj čo nakupuje v slovenských potravinách.

Modelka Esther Heesch v rozhovore pre Top Fashion

„V Tatrách je nádherný pokoj. Už sa neviem sa dočkať, kedy ich znova navštívim.“

Na Slovensku nie si prvýkrát. Aký máš ku krajine vzťah?

Môj priateľ sa narodil v Bratislave, pomerne často sa vracia domov a ja sa vždy rada pridám. Minulý rok sme letnú dovolenku strávili turistikou v Tatrách. Bol tam nádherný pokoj, už sa neviem dočkať, kedy ich znova navštívime. V Bratislave som zatiaľ bola vždy len ako turista a veľmi si užívam, že tentokrát som tu pracovne. Fotili sme v nádhernej budove galérie a teším sa, že mesto spoznávam aj z inej stránky.

Ako ste sa s priateľom spoznali?

Je futbalistom a už niekoľko rokov žije a hrá v Nemecku. Spoznali sme sa v Düsseldorfe, kde som bola na fotení.

Z fotenia s Top Fashion si mu išla kupovať slovenské potraviny. Aké suveníry si zo Slovenska nosíte?

Jeho absolútnymi favoritmi sú údená slanina a horalky. Moja batožina mala takmer nadváhu, nabudúce sa musím trochu krotiť.

Vedela si vždy, že chceš byť modelkou?

Vôbec. Nikdy som si nemyslela, že sa stanem modelkou. Bola som veľmi plaché, hanblivé dieťa a nepoznala som nikoho, kto by pracoval v modelingu. Keď som mala pätnásť, išla som s mamou nakupovať do Hamburgu, potrebovala som prvý pár vysokých topánok na školský ples. V ten deň ma v obuvi oslovil modelingový agent a začala sa moja kariéra modelky.

Akú si mala prvú sezónu?

Mojou úplne prvou prehliadkou bola jeseň 2012, Dior Haute Couture navrhnutá Rafom Simonsom. Kolekcia bola neopísateľná, práve o tejto show natočili aj film „Dior and I“. Dodnes si pamätám, aké som mala na sebe nádherné šaty. Potom sa to už mierne zlieva, ale myslím, že na svoju prvú show si pamätá každý. Niektoré sezóny som bola súčasťou viac ako päťdesiatich prehliadok, čo sa mi teraz zdá nepredstaviteľné. Môj čas pozostával z nekonečných kastingov, skúšok, stretnutí a niekedy aj štyroch prehliadok za deň. Bola som pod tlakom, ale milovala som high fashion oblečenie aj atmosféru a čas strávený v zákulisí s ostatnými modelkami.

Čo považuješ za najvýraznejší moment svojej kariéry?

Modelingu vďačím za množstvo úžasných chvíľ s kreatívnymi ľuďmi z celého sveta. Ak by som mala vybrať konkrétne situácie, musím spomenúť otvorenie prehliadky Valentino v Paríži, Chanel show v Edinburgu a fotenie s menami ako Patrick Demarchelier, Peter Lindbergh, Sarah Moon alebo Craig McDean. Najosobnejším zážitkom pre mňa bolo fotenie kampane v Londýne, kde som spoznala Toma Forda. Má ohromnú charizmu.

Kto je tvojím obľúbeným návrhárom?

Karl Lagerfeld. Mala som tú česť ho stretnúť a zanechal vo mne hlboký dojem. Páčia sa mi aj návrhy mojej kamarátky Yeon, ktorá tvorí v New Yorku. Jej značku nájdete ako @yeonofficial, má zaujímavé strihy a používa veľmi kvalitné materiály.

Preferuješ runway alebo fotenia?

Milujem energiu na foteniach.

Je modeling taký, ako si si predstavovala, alebo ťa v niečom prekvapil?

Príliš som nad ním nerozmýšľala, pretože som začala naozaj skoro. Boli však momenty, ktoré ma prekvapili. Netušila som, ako veľmi chudé musia byť modelky, ak chcú byť súčasťou prehliadok. Mám šťastie, že som bola vždy prirodzene chudá, ale dúfam, že sa tento trend zmení.

Čo by si poradila začínajúcim modelkám?

Modeling je skvelá práca a prináša so sebou benefity ako cestovanie a prácu s kreatívnymi ľuďmi, ale niekedy vie byť náročný. Mne sa vždy vyplatilo sústrediť sa okrem modelingu aj na niečo iné a mať viac možností. Mladým dievčatám preto odporúčam ponechať si do určitej miery kontakt s reálnym svetom mimo módy, poskytne im nadhľad.

Ako by si opísala svoj osobný štýl?

Mix klasického a športového štýlu. Nepodlieham veľmi trendom, sústredím sa hlavne na kvalitné materiály, ktoré viem, že mi dlho vydržia.

Pochádzaš z Nemecka, máš v ňom obľúbené miesto?

Za najkrajšie považujem moje rodné mesto Lübeck. Vyrastala som v dome postavenom v roku 1329. Celé mesto je plné historických budov a kostolov, určite odporúčam ho navštíviť. Má aj skvelú polohu, kúsok od Baltického mora.

Kam najradšej cestuješ?

Mojou srdcovkou je vždy New York.

Ako by si tam strávila ideálny deň?

Žila som v ňom štyri roky a stále som nevidela všetko, čo som chcela. New York má nespočetne veľa nádherných miest a je ťažké si vybrať, stále v ňom máte čo robiť. Začala by som raňajkami v SoHo, možno v La Mercerie, a pokračovala návštevou môjho obľúbeného kníhkupectva McNally Jackson. Všade by som sa presúvala na bicykli, previezla by som sa Central Parkom a deň by som zakončila v Guggenheime a zmrzlinou Van Leeuwen.

Predpokladám, že máš veľmi nabitý program. Ako sa staráš o svoje zdravie?

Všade, kam sa dá, bicyklujem a všeobecne dosť veľa športujem. Čo sa týka kozmetiky, moja rutina nie je príliš komplikovaná. Na odlíčenie používam len micelárnu vodu Bioderma a z krémov striedam značky Augustinus Bader a lokálne organické značky ako Weleda alebo Dr. Hauschka.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Pokiaľ nepracujem, trávim čas v prírode, pijem množstvo kávy a čítam knihy.

Okrem modelingu sa venuješ aj štúdiu, plánuješ sa odboru v budúcnosti venovať?

Áno, študujem psychológiu. Fascinuje ma komplexnosť disciplíny. Ešte som sa nerozhodla, čo budem s titulom po doštudovaní robiť, zatiaľ ma len baví psychológiu skúmať. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť.

Foto: Jan Grombiřík
Styling: Milena Žuravljova, Alexander Lindov
Make-up: Alena Záhorská
Vlasy: Nikolas Tichý/Gold Haircare
Modelka: Esther Heesch/Modelwerk
Casting: Dominika Svetiková
Lokácia: SNG Bratislava
Text: Kristína Jančar
    8700

    Súvisiace články