Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Rozhovory / 22. január 2023 / PR

Je dôležité zveriť sa do rúk aj odborníkom

Na nedávnom večierku INTERKLINIK s podtitulom „fenomén neexistujúceho ideálu krásy“, sa stretlo mnoho odborníkov a známych tvárí. Na evente nechýbala ani bývalá moderátorka, ambasádorka boja proti rakovine prsníka a zároveň dlhoročná klientka renomovanej bratislavskej kliniky, Ada Straková.

Je dôležité zveriť sa do rúk aj odborníkom

Čo predchádzalo vašej kariére hlásateľky?

Odmalička som rada tancovala, recitovala, spievala a veľa som čítala, reprezentovala som školu v prednese poézie. Navyše som osem rokov hrala v bábkohereckom krúžku. Uvažovala som dokonca nad štúdiom bábkoherectva. Na gymnáziu sa však objavila francúzština a bolo rozhodnuté. Mala som úžasnú pani profesorku, ktorá ma očarila nielen svojím šarmom, ale aj názormi tak, že ma tento jazyk pohltil od prvej hodiny, začala ma viac zaujímať francúzska literatúra a umenie. Z tohto jazyka som aj maturovala. Keď som sa rozhodovala, na akú vysokú školu pôjdem, voľba padla na francúzštinu a slovenčinu. Obdobie štúdia bolo obohacujúce. Každý rok som sa cez UNESCO dostala do krajiny galského kohúta. Veľa som cestovala a spoznávala krásy tejto krajiny s ohromnou históriou. Aj diplomovú prácu som z písala vo francúzštine. Jeden večer som sa vrátila z prechádzky s kamarátkami a otecko mi hovorí: „Ty si už všeličo skúsila, ale v televízii si ešte nebola.“ Okamžite som si v duchu povedala: Prečo nie? Vtedy populárna hlásateľka Elena Galanová totiž oznamovala, že bude konkurz na miesto programovej hlásateľky. Otecko ma vtedy len podpichoval, nemyslel to vážne, ale ja áno (smiech).

Čo pre vás znamená mladosť?

Ja by som jednoducho použila staré grécke slovo kalokagatia. Je to rovnováha tela a ducha a u mňa vždy veľmi dôležitú úlohu zohrával práve duch. Duša musí fungovať, telo niekedy neposlúcha, často človek sám zlenivie, priznávam, aj ja som mala také obdobia, ale vždy som si toho optimistického ducha aj zdravý nadhľad na svet zachovala. Riadim sa tým už dlhé roky a teraz, v tomto období môjho života, keď už mám na nadhľad nad svetom, môžem povedať, že som sama sebou. Viem slobodne vyjadriť svoj názor na to, čo sa mi páči a čo nie a tá úžasná sloboda ma ešte viac umocňuje. Ak si to osvojíte v mladosti, vypestujete si tento systém až dospelosti. Toto je pre mňa mladosť.

Zmenilo sa niečo odchodom do dôchodku?

Odchodom do dôchodku sa vám naraz prudko zmení život, máte pocit, že to celé pomaly utícha a vy si hľadáte nejakú sebarealizáciu, zmysel nového života. Ja som ho našla. Mám skvelých priateľov, umenie a kultúra ma absolútne napĺňajú, koncerty, divadlá, vernisáže sú často obsahom mojich večerov. Mám deväťročnú vnučku, ktorú milujem, trávim s ňou veľa času, otvára mi nové obzory, mám krásnu rodinu a samozrejme aj čas len pre seba, lebo ten je vzácny a dôležitý. Máloktorá žena si to uvedomuje.

Mávate aj dni, keď nie ste obklopená ľuďmi?

Je to paradox, ale veľmi rada trávim čas sama so sebou. Veľmi prežívam ročné obdobia, v každom z nich nachádzam inú krásu. Na jeseni je napríklad pre mňa najkrajšia farebnosť a nostalgia.

Na klinike vás poznáme ako veselú a večne optimistickú, mávate aj dni keď ste smutná? Dokážete myslieť negatívne?

Toto slovo nemám rada, neviem si ani predstaviť, že by som bola negatívna. Áno, smutná občas bývam, aj to patrí k životu, ale vtedy mi pomáha plač, dať zo seba von všetko zlé a nezaťažovať dušu, človeku sa potom uľaví.

Hovorili ste, že máte vnučku, drží vás v pozore a pomáha vám aj ona byť svojím spôsobom stále mladou?

Samozrejme, je to nová generácia, ktorá má úplne iné zmýšľanie. Carolinka je veľmi všímavá a fascinuje ma jej zmysel pre detail. Musím vám povedať jednu príhodu. Pred letom som si dala vybrať zopár fibrómov na dekolte a krku. Urobili mi to v pondelok, akurát som potom išla hneď za ňou. Keď som si dala pred ňou dole šatku, pozrela sa na mňa tými zvedavými očami a že „babi čo sa ti stalo?“, tak som jej vysvetlila, že som mala kožné výrastky a chcem mať pekný dekolt, lebo ide leto. Pýtala sa ma ako to dlho budem mať také podráždené a ja som jej vysvetlila, že keď príde v sobotu na obed, bude všetko v poriadku. Sedeli sme pri stole, nabrala si prvú lyžicu, zapozerala sa na môj dekolt, v tom povedala: „Babi, veď ty tam už nič nemáš!“ hovorím jej: „Carolinka, ja som ti to predsa povedala.“ Na čo ona poznamenala „hmm, zaujímavé, taká stará a taká dobrá hojivosť“ (smiech).

Ako to robíte, že tak výborne a hlavne zdravo vyzeráte? Máte nejaký tajný návod na neustále skvelý vzhľad, recept na zdravie?

Každý z nás má isté danosti vďaka genetickému základu od rodičov a tie treba zveľaďovať. Mne sa rokmi osvedčilo zdravé stravovanie. Konzumujem málo mäsa, ale o to viac jedál zo zeleniny, obilnín, ryže, cestovín i strukovín. Bez čerstvého ovocia si neviem predstaviť ani jeden deň. A k tomu samozrejme pridávam pohyb, ktorý náleží môjmu veku, prechádzky, plávanie, najmä dostatok spánku a život bez cigariet a tvrdého alkoholu. Pravidelne sa starám o svoju pokožku, bez čistenia pleti a krémovania sa mi deň neráta. Už moja mamička mi hovorila: „Adka, krémuj sa, tvoja pokožka ti to v päťdesiatke vráti!“ a mala pravdu.

Je pre vás dôležité, aby sa žena o seba starala?

Určite áno, ja som na to zvyknutá, už od puberty a počas mojej televíznej kariéry to bolo prirodzené. Dnes žijeme v období, keď sa posúva produktívny vek a človek by mal vyzerať a cítiť sa sviežo podstatne dlhšie. Takže určite je dôležité starať sa o seba aj v domácom prostredí, ale tiež zveriť sa do rúk aj odborníkom. Povedali ste aj v domácom prostredí, ako sa starajú o vás ostatní? Už 35 rokov chodím do piešťanských kúpeľov, najradšej v novembri, i keď pre väčšinu ľudí je tento mesiac najdepresívnejším v roku. Myslím, že to je ideálny čas na niečo také príjemné. Samozrejme, pravidelne navštevujem kozmetičku, kaderníčku, manikérku, pedikérku, terapeutku a na záver to celé zmixujem s dobrou náladou a stretnutiami s milými ľuďmi. Môj „tajný“ recept je na svete.

Prečo ste sa zverili do rúk špecialistom v Interklinik?

Keď som sa po 18 rokoch vrátila z Prahy, začala som navštevovať Interklinik s problémom s platničkami. Veľmi mi rada sa odovzdám do rúk fyzioterapeutky Ivetky Holešovej, ale aj Borisa a Mirka. A ako som sem chodila častejšie a častejšie, začala som si všímať aj iné oddelenia. Videla som, že máte dentálnu hygienu a stomatológa, tak som sa rovno objednala a už sa to nedalo zastaviť. Pokračovalo to dermatológiou, gynekológiou a za ostatné roky sa pridala aj urológia.

Čo pre vás znamená, keď sa povie Interklinik?

Interklinik je pre mňa synonymom komplexnosti a symbolom zdravia a krásy. Pre mňa je nadstavbou, že som si tu už vytvorila vzťahy, už tých ľudí poznám a dôverujem im a oni poznajú mňa. Viem, akú kvalitu môžem očakávať a som vám verná už roky. Kedy treba riešiť podľa vás to zdravie a krásu? Ihneď! Netreba čakať, kým bude človek veľmi zdevastovaný či už zo stránky estetickej, ale dvojnásobne to platí pre stránku zdravotnú. Treba sa starať o seba skôr, než telo vyšle prvý signál. Vtedy to treba vziať do rúk a nie „ja ešte počkám, to sa zlepší“, nezlepší a o pol roka to bude horšie. Mamička pracovala v zdravotníctve a neustále mi prízvukovala: „Nečakaj dieťa moje, rieš to.“ Prevencia je dôležitá v procese zdravia aj v procese nášho dozrievania.

Akú poslednú procedúru ste u nás absolvovali a ako ste s ňou boli spokojná?

Na poslednej procedúre som bola na Profhilo u pani primárky Mišky Blaškovej, ktorá mi aplikovala jedinečnú koncentráciu kyseliny hyaulorónovej do oblasti krku a tváre, lebo toto sú oblasti okrem rúk, najnáročnejšie. Prvé tri veci, ktoré si ľudia všimnú, sú tvár, krk a ruky. Je dôležité sa o ne starať, aby sme predišli aj ochabnutiu pokožky, strate elasticity a zároveň ju napli a rozžiarili. Pani doktorka mi síce vysvetlila, že najväčší efekt zbadám po druhom sedení, ktoré mám o mesiac, ale môžem vám povedať, že už teraz si priateľky všimli, že moja tvár sa akosi rozžiarila. Môj pocit po ošetrení bol výborný. Už po týždni som cítila a videla, že mám pokožku napnutejšiu, hydratovanejšiu a skutočne žiarivejšiu.

Čo pre vás znamená „Mladosť je túžba živá po kráse“?

Znamená pre mňa súzvuk duše a tela a naplnenie túžby byť šťastná.

Text: Ivana Bartošová, Interklinik
Foto: Mafin
    2288

    Súvisiace články