Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Rozhovory / 21. december 2022

Martina Prekopová: Bola som prekvapená otvorenosťou Francúzov

„Ak je človek dobre vychovaný a zostáva s chladnou hlavou, nástrahám modelingu sa dá krásne vyhnúť.“

Martina Prekopová: Bola som prekvapená otvorenosťou Francúzov

V živote aj v práci si modelka a cover star jesenného čísla Top Fashion Martina Prekopová zachováva chladnú hlavu. Fotila s najväčšími menami módneho priemyslu, vyžaruje z nej však pokoj a pokora. S manželom a dcérou žije vo svojom vysnívanom meste, Paríži, a plánuje tam zostať.

Kedy a ako si začala s modelingom? Čo ťa na ňom najviac prekvapilo?

Bolo to už takmer 20 rokov dozadu. Zúčastnila som sa castingu Elite Model Look, kde ma vybrali, ale súťaž som nevyhrala. Modelingová kariéra sa mi potom rozbehla, ale nemôžem povedať, že by ma niečo prekvapilo alebo vydesilo. Snažím sa všetko brať s ľahkosťou a veľa vecí ma nerozhádže.

Na ktorý moment z kariéry spomínaš najradšej?

Práca s Peterom Lindberghom. Natáčali sme minifilm pre sté výročie L’Oreal, ktorý režíroval a dával tam svoj feeling, výsledok bol krásne emotívny. Neskôr som s ním fotila aj kampaň na hodinky a práca s ním bola vždy najpôsobivejšia. Ako človek bol veľmi úctyhodný, pokorný, každému na fotení vrátane asistentov poďakoval a rozprával sa s nimi na rovnocennej úrovni. Sršala z neho dobrota. Keď som s ním cestovala z Los Angeles do Paríža, bola som prekvapená, ako milo sa choval aj k palubnému personálu.

V ktorom z miest, kde si žila doteraz sa ti páčilo najviac?

Rozhodne Paríž. Vždy som snívala o tom tu žiť, Paríž je mojou srdcovkou. Je čarovným filmovým miestom, v ktorom som nakoniec aj zostala žiť. Bývam tu už cez desať rokov, vydala som sa, mám dieťa a zabehnutý život.

Si mamou, v čom si pocítila najväčšiu zmenu?

V práci som zmenu nepocítila, musela som len zorganizovať pomoc okolo dieťaťa. V živote sa mi zmenilo všetko. Určite mám na seba menej času, ale nevymenila by som to za nič na svete. Začiatok bol ťažší, teraz už mám doma veľkú parťáčku. Dcéra už má sedem rokov a kvôli práci už veľmi necestujem. Francúzi radi bookujú stále rovnaké modelky, ku ktorým majú dôveru. Idú na istotu a ja mám šťastie na klientov, ktorí ma poznajú a s ktorými sa mi dobre pracuje. Nevidím dôvod, prečo s modelingom prestať. Samozrejme, uvidím, dokedy to pôjde. Momentálne mám čas na dcéru, postupne aj na seba a práce mám stále dosť, navyše ma to napĺňa rovnako ako kedysi. Je mi jasné, že v bežnej práci by som nemala toľko času ako teraz a veľmi si to vážim.

Odporučila by si dcére byť modelkou?

Práve o tom vedieme doma diskusiu. Môj manžel je modelingový agent, takže celá rodina sa točíme okolo modelingu. Malá už so mnou párkrát fotila, s klientmi, ktorých poznáme. Páčilo sa jej to, ale nechcem ju do toho tlačiť. Zdá sa mi, že v dnešnej dobe sa modeling zmenil, veľa klientov to berie striktne ako prácu, aj keď ide o deti. Nútia ich nafotiť dané množstvo fotiek bez ohľadu na náladu a fakt, že sú to deti. V budúcnosti by mi to však nevadilo. Nemyslím si, že je to zlý biznis, v ktorom by boli veľké nástrahy. Ak je človek dobre vychovaný a zostáva s chladnou hlavou, nástrahám modelingu sa dá krásne vyhnúť. Človek si z neho dokáže vybrať to najlepšie. Je to skvelá práca, ktorú môžem len odporučiť.

Dcéra je už v škole, ako hodnotíš francúzske školstvo?

Podľa mňa deťom dávajú naozaj zabrať. Dcéra je druháčka a čítať a písať vedela už pred nástupom do školy, učia ich to už v materskej škole. V druhom ročníku už majú násobenie a delenie a zdá sa mi, že idú príliš rýchlo, ja by som ich ešte nechala trošku vyrásť. Niekedy mi povie, že niečomu nerozumie, a ja si pomyslím, samozrejme, veď na to nemáš vek. Zvolili sme privátnu školu, kde sa snažia ročné učivo prebrať za pol roka a druhý pol rok sa k nemu vracajú. V ostatnom je školský systém úžasný. Cením si prístup učiteľov aj dôraz na angličtinu, ktorú má už od škôlky a výborne strieda jazyky.

Ako si prežívala tehotenstvo?

Úžasne, ani som nevedela, že som bola tehotná. Pracovala som asi do šiesteho mesiaca, dovtedy som nemala takmer žiadne brucho. Celé tehotenstvo prebiehalo bez stresu, aj vďaka výborne zorganizovanému lekárovi a nemocnici. Rodila som na súkromnej klinike vo Francúzsku, čo hodnotím ako veľmi pozitívnu skúsenosť, od začiatku do konca som sa o nič nestarala. Lekár mi povedal, aby som sa nebála, že bude všetko poriadku, a tak to aj bolo. Rodila som dlho, kvôli času nakoniec prišlo na cisársky rez, ale bolo to bez problémov. Zostala mi nízka miniatúrna jazva, ktorú nie je ani vidieť a vôbec mi nebráni pri práci. Kamarátky sa ma často pýtajú, ako je možné takto rodiť, s úsmevom im odpovedám, že neviem. Všeobecne som človek, ktorý veľa nestresuje. Brala som to tak, že veľa žien odrodilo predo mnou a som len ďalšia. Čo má prísť, príde.

Čo by si poradila ženám, ktoré sú prvýkrát tehotné?

Hlavne nech si to užijú, tehotenstvo je super. Z praktického hľadiska, natierať si brucho a na bolesti chrbta pomáha tehotenská joga. Lekár mi na začiatku povedal, že ak sa chcem vrátiť do práce, nemám jesť veľa cukru. Bolo to pre mňa jednoduché, nikdy som nebola veľmi na sladké. Asi to funguje, behom deviatich mesiacov som pribrala desať kíl a pri odchode z nemocnice som už nemala ani kilo navyše. Po pôrode som asi pol roka kvôli jazve a času vôbec necvičila a telo sa mi aj tak vrátilo do pôvodného stavu.

Ako zvládate ako rodina kariéru a rodičovstvo? Máte nejakú pomoc?

Keď bola dcérka menšia, brali sme si so susedmi spoločnú opatrovateľku. Teraz je v škole od 8:30 do 16:30 hod., čo už je celkom veľká časť dňa, a je to jednoduchšie. Občasne nám pomáha manželova mamina, ktorá býva blízko pri nás. Príchod zo školy ladíme spoločne s kamarátkami, z času na čas ju vyzdvihne anglicky hovoriaca študentka, aby si malá precvičovala ďalší jazyk.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Začína rannou kávou a ak nemám skoršiu prácu, odprevádzam malú do školy. Dni trávim v štúdiu a vraciam sa okolo piatej-šiestej ako všetci ostatní. Po príchode domov dodržiavame moju obľúbenú francúzsku tradíciu spoločnej večere. Všetci si musíme sadnúť a porozprávať si, čo sa stalo počas dňa. Je to veľmi upokojujúce a cítim, že ako rodinu nás to zbližuje.

Aké sú tvoje obľúbené miesta v Paríži?

Zhodou okolností sme editoriál fotili na mojom obľúbenom mieste, Île Saint Louis, ktoré je aj prvou adresou, kde som v Paríži bývala. Mám rada aj Place des Vosges, chodím tam do obľúbenej pekárne a relaxovať do parku.

Ako sa o seba staráš?

Keď mám čas, cvičím doma podľa akýchkoľvek online videí. Na jogu chodím do malých parížskych štúdií, majú svoje čaro. Starostlivosť o pleť nechávam na štúdio Holidermie. Chodím tam na masáže tváre a naučili ma ráno a večer používať aj gua-sha. Majú výborné krémy a doplnky výživy. Presviedčam samu seba, že ich tmavú čokoládu s kolagénom jem kvôli kráse. Inak som minimalista, krém Clinique Moisture Surge používam dvadsať rokov. Mám suchú, veľmi citlivú pleť a zbožňujem, ako krém maximálne hydratuje. Zistila som, že nemôžem používať žiadne aktívne ingrediencie ako retinol alebo vitamín C, inak som hneď červená.

Zaujímaš sa o módu aj mimo práce?

Vôbec. Po rokoch v modelingu a toľkých lookoch už nechcem nič viac vidieť. Nakupujem len cez internet a nosím basic veci, do obchodu ma nikto nedostane.

 

Tip na secret spot v Paríži?

Maličká talianska reštaurácia Cibus medzi operou a Palais Royal.

Platia podľa teba stereotypy o Francúzoch?

Bola som prekvapená otvorenosťou Francúzov. Všetci mi hovorili, že sú nedostupní, ale ja som mala vždy dobrú skúsenosť. Kamkoľvek som išla, našla som super ľudí ochotných rozprávať po anglicky. Vôbec som nemala pocit, že by medzi seba nebrali ľudí, ktorí neovládajú jazyk. Práve naopak, cítila som sa vítaná.

    2308

    Súvisiace články