Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Rozhovory / 28. august 2023

Fashion Day: Jana Horejšová

„Odmalička som prešívala a strihala veci. Keď mama prišla od krajčírky s novou sukňou, bola som schopná ju tajne pretvoriť na šaty pre bábiku. Doslova som tým riskovala svoj život.“

Fashion Day: Jana Horejšová

Jana a jej cesta

Vyštudovala textilnú školu a šila pre krajčírske salóny aj značku Pietro Filippi. Dlhú dobu sa venovala čínskej medicíne až založila udržateľnú značku organického a upcyklovaného oblečenia On The Boat. Svoje deti vedie k rešpektu k životnému prostrediu. Keď sa stretávame, má na sebe dokonalé modré vlnené nohavice, ktoré si prešila zo starej nemeckej poštárskej uniformy.

Ako vzniklo On The Boat?

Keď prišli deti, chceli sme s mužom viac cestovať a žiť slobodnejšie. Vymyslela som si projekt, ktorý spájal moje záujmy a umožňoval mi netráviť všetok čas na jednom mieste. Prvou kolekciou On The Boat boli tričká na podporu českého hnutia Duha, ktoré sa zameriava na ekológiu. Pomohla mi v tej dobe Mária Dušička, ktorá sa v tričkách odfotila a spravila z nich menší boom. S upcyklovanou kolekciou som začala asi pred tromi rokmi a myslím, že som tým doprejavila svoj potenciál. Od malička som prešívala a strihala veci. Keď mama prišla od krajčírky s novou sukňou, bola som schopná ju tajne pretvoriť na šaty pre bábiku. Doslova som tým riskovala život (smiech). Pretvárať existujúce veci ma baví ešte viac, ako tvoriť nové.

Jana Horejšová
Jana Horejšová

Kde hľadáš obleky a košele, ktoré potom používaš na nové kolekcie?

Mám rada prehrabávanie sa v second-handoch. Stávkou na istotu sú pre mňa Textile House, ale aj second-hand veľkoobchody, kde si môžete kúpiť napríklad balík päťdesiatich košieľ. Dnešná verzia curated vintage obchodov je krásna, ale mňa baví lov pokladov práve v tých klasických sekáčoch. Milujem škaredé káčatka.

Aký je tvoj osobný vzťah k udržateľnosti?

Pre mňa udržateľnosť nie je o nakupovaní v ekologických obchodoch. Môžete tam nechať desaťtisíce a nakúpiť kopu vecí, ktoré vám budú v konečnom dôsledku aj tak ležať doma. Myslím, že v oblasti módy je dôležité vystavať si svoj kapsulový šatník a v správnych kombináciách. V bežnom živote sa snažím hlavne chodiť pešo alebo hromadnou dopravou. Doma si aktuálne chceme s manželom splniť výzvu. Už teraz máme len miniatúrne smetné koše a snažíme sa produkovať čo najmenej odpadu, ale postupne by sme to chceli skúsiť zredukovať úplne. 

K uvedomelému životnému štýlu vedieme aj deti. Veľa času trávime na Kanárskych ostrovoch a pridali sme sa k iniciatíve čistenia pláží. Teraz si všímam, že moje deti už upratujú smeti aj na námestiach v Prahe, z čoho, samozrejme, nie som vždy úplne nadšená. Vtedy si želám, aby mali na sebe tie rukavičky, ale zároveň som hrdá, že to riešia. V živote im nenapadne niekde po sebe nechať odpad. Okrem toho sa sústreďujem aj na lokálne a sezónne potraviny. Vhľad do dietetiky mi dala práve čínska medicína. Nedávno sme sa presťahovali na dedinu a začali sme pestovať vlastné ovocie a zeleninu. Ja som si musela chvíľu zvykať, ale vidím, ako to prostredie vplýva na deti. Sú tam šťastné a väčšinu času behajú po lese.

Aké sú podľa teba základné kroky, ktoré môže urobiť každý?

Základnou filozofiou vo všetkých životných oblastiach je podľa mňa minimalizmus. Nehovorím, že človek má byť bez auta a mať starý telefón, ale mal by rozmýšľať nad tým, čo skutočne potrebuje. Ženy sa snažím viesť k tomu, aby nebežali pre posledné trendy hneď do fast-fashion obchodov, ale možno pretvorili niečo, čo už majú doma a dali druhý život existujúcej veci.

3 Must Haves:

Pure Radiat Tinted Moisturizer Nars, upcyklované nohavice alebo sako, ranná káva doma alebo v Artic bakehouse.

upcyklované nohavice
upcyklované nohavice
Pure Radiat Tinted Moisturizer Nars
Pure Radiat Tinted Moisturizer Nars
ranná káva doma alebo v Artic bakehouse
ranná káva doma alebo v Artic bakehouse
    7694

    Súvisiace články