Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Zdravie / 4. apríl 2022 / PR

Dajte rakovine stopku. Očkovaním

Karcinóm krčka maternice je po rakovine prsníka druhým najčastejším malígnym ochorením žien, no zároveň najčastejším u žien do päťdesiat rokov. Je to však tiež jediný zhubný nádor, ktorému sa dá predísť očkovaním.

Dajte rakovine stopku. Očkovaním

Ruku na srdce: Kedy ste boli naposledy na preventívnej gynekologickej prehliadke? Hoci každá žena bez zaváhania priradí apríl k mesiacu narcisov – symbolu boja s onkologickými ochoreniami, len máloktorá si spomenie na dátum svojej poslednej gynekologickej prehliadky, prípadne vie, čo spôsobuje rakovinu krčka maternice a ako ju liečiť. Pritom, štatistiky sú neúprosné. Hoci najviac obetí rakoviny si v prípade žien každoročne - celosvetovo aj na Slovensku - vyžiada rakovina prsníka, na pozore by sa mali mať ženy aj v prípade karcinómu krčka maternice. Ročne totiž len u nás pribudne 600 nových onkologických pacientiek s týmto typom rakoviny a zomrie naň až dvesto z nich. „Ide o druhé najčastejšie malígne ochorenie po rakovine prsníka a zároveň je to najčastejšia malignita u žien mladších ako 50 rokov,“ upozorňuje gynekologička MUDr. Ingrid Valaská z bratislavského Inštitútu zdravia a krásy FRAIS. Veková hranica sa však každoročne znižuje. Dôvod? Začíname skôr sexuálne žiť, no osveta o možných rizikách je nízka. Vírus, ktorý rakovinu krčka maternice spôsobuje, sa totiž prenáša pohlavným stykom, no kondóm v tomto prípade na ochranu nepostačí. Aká je teda pravdepodobnosť, že sa nakazíte? Patríte do rizikovej skupiny? A dá sa táto rakovina liečiť, prípadne jej predísť? Zisťovali sme za vás u odborníčky.

Spúšťačom je vírus

„Jednou z príčin rakoviny krčka maternice je infekcia vysoko rizikovým ľudským papilomavírusom HPV typmi 16, 18“ vysvetľuje doktorka Ingrid Valaská. Vírus sa pritom prenáša pohlavným stykom, vaginálnym, orálnym aj análnym. „K prenosu vírusu postačí kožný kontakt v oblasti pohlavných orgánov. Nakaziť sa je možné dokonca aj pri kontakte s predmetmi kontaminovanými vaginálnym sekrétom alebo ejakulátom,“ upozorňuje gynekologička. Aj z toho je zrejmé, že kondóm ako ochrana v tomto prípade nepostačí. Mnohí sexuálne aktívni ľudia prichádzajú počas svojho života do kontaktu s vírusom, no infikovanie nemusí prerásť do rakoviny. Ako vysvetľuje gynekologička, pre rozvoj rakoviny je totiž dôležitých viacero faktorov. Tým hlavným faktorom je pretrvávanie infekcie na krčku maternice, ako aj nekontrolované množenie buniek zmenených HPV infekciou, s ktorým si už imunitný systém nevie poradiť. „Ďalšími faktormi môžu byť skorý začiatok pohlavného života, teda pred 17 rokom, časté striedanie sexuálnych partnerov, slabá intímna hygiena, poruchy imunity, nezdravý životný štýl a podobne,“ upozorňuje odborníčka.

Pozor na príznaky

V počiatočných štádiách sa choroba nemusí prejavovať žiadnymi príznakmi. „Najčastejšími príznakmi je krvácanie medzi menštruačnými cyklami a po súloži. Nepríjemné pocity pri močení, výtok, bolesti v podbrušku pri pohlavnom styku alebo pri námahe sú prejavmi už pokročilého ochorenia,“ vysvetľuje doktorka Valaská. Ak začne rakovina intenzívne rásť, správa sa agresívne a ďalší priebeh choroby je rýchly, s tragickým koncom. Pritom sa jej dá vyhnúť. Odborníci aj preto apelujú na prevenciu. Jednak očkovaním proti HPV vírusu a tiež pravidelnými prehliadkami u gynekológa, ktoré vedia možné zmeny zachytiť včas. „Ide totiž o jediný zhubný nádor, pri ktorom sa vie, čo ho vyvoláva a v prípade skorého zásahu sa dá najhoršiemu predísť,“ apeluje doktorka. 

Nenechajte to tak

Hoci skríning rakoviny krčka maternice existuje, na dvere odborníkov klopú ženy až vtedy, keď je často už neskoro, konštatuje doktorka Valaská na základe dostupných údajov. Nenechajte to tak. Stačia pravidelné preventívne prehliadky, ako aj očkovanie proti HPV vírusu, ktoré vie zachrániť život. Očkovanie je pritom vhodné už u mladých dievčat. „Najideálnejšie obdobie, kedy by sa mala dať žena zaočkovať, je pred začiatkom sexuálneho života. Ideálne je to medzi 9 až 12 rokom života. Vakcinácia je vhodná aj pre chlapcov, tiež ideálne pred začiatkom sexuálneho života,“ podotýka gynekologička bratislavskej kliniky FRAIS. Očkovaním sa vytvoria protilátky proti HPV vírusu. Mala by chrániť minimálne pred dvoma najnebezpečnejšími vírusmi HPV 16 a HPV 18, ktoré sú najčastejšou príčinou rakoviny krčka maternice. Ideálne je ak chráni aj pred typmi HPV 6 a 11, ktoré spôsobujú genitálne bradavice, tzv. kondylómy. „U nás sú toho času dostupné 2-, 4- a 9-valentné HPV vakcíny. Rozdiel medzi nimi je v počte sérotypov, voči ktorým poskytujú ochranu. Všetky tri chránia pred dvoma najnebezpečnejšími vírusmi HPV 16 a HPV 18, ktoré sú najčastejšou príčinou rakoviny krčka maternice,“ vysvetľuje. Následné preočkovanie už nie je potrebné.

Preventívne prehliadky

Ako konštatuje MUDr. Ingrid Valaská, rovnako pri dodržaní preventívnych prehliadok je možné rakovine predísť, alebo ju zachytiť v skorých štádiách. „Nárok na bezplatný skríning rakoviny krčka maternice má u nás v rámci preventívnych gynekologických prehliadok každá žena od 23. do 64. roku života,“ hovorí. Okrem odberu cytologického steru sa kŕčok maternice vyšetruje v gynekologických zrkadlách kolposkopom. Pri podozrení môže lekár odobrať ambulantne aj vzorky tkaniva z krčka, ktoré sa odosielajú na histologické vyšetrenie. Ak už lekár rakovinu diagnostikoval, liečba závisí od rozsahu ochorenia a posúdenia rizika. „Ku každej pacientke sa pristupuje individuálne. Podľa štádia podstupuje operačnú liečbu, následne chemoterapiu, rádioterapiu alebo ich kombinácie.“ dodáva gynekologička FRAIS.

    1241

    Súvisiace články