Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Rozhovory / 19. január 2024

Beauty Day s Barbara Paldus

“Keď trávim čas s kmeňom Mapuche, uvedomujem si ako materialisticky a technologicky je posadnutá naša spoločnosť”

Beauty Day s Barbara Paldus

Špecializujete sa na liečbu viacerých kožných ochorení vrátane akné, psoriázy a ekzémov. Vývin ktorej receptúry bol najnáročnejší?

Našou prvou veľkou výzvou bolo vyvinúť systém konzervácie šetrný k mikróbom, ktorý by bol zároveň jedlý, pretože chceme, aby naše výrobky boli bezpečné pre deti a starších ľudí s oslabeným imunitným systémom. Nakoniec sme dospeli k systému PreservX, založenom na organických kyselinách a biotechnologických fermentoch laktobacilov používaných na konzervovanie potravín. Vývoj všetkých krémov nám však trval roky, a zatiaľ najťažším zložením bol krém na psoriázu, ktorý na trh uvedieme v roku 2025. Podarilo sa nám s ním dosiahnuť veľmi náročnú rovnováhu – nielen zmierňuje zápal a imunitnú reakciu, ale zároveň jemne odstraňuje odumreté vrstvy kože, bez narúšania mikrobiómu.

Ste vedkyňa a chemička a všetky vaše výrobky sú vegánske a udržateľné. Táto kombinácia je v oblasti dermokozmetiky pomerne vzácna. Prečo?

Mnohé prípravky dostupné na trhu boli vyvinuté pred 10 rokmi, kedy sme si ako spoločnosť ešte neuvedomovali význam rastlinnej a udržateľnej kozmetiky. Všeobecne je to náročnejší proces, finančne aj časovo, je to však pre nás jediná cesta.

Pri vývoji radu Antü ste prepojili znalosti pôvodných obyvateľov kmeňa Mapuche s modernou vedou. Ako táto spolupráca vznikla?

Kultúra kmeňa Mapuche ma dlhodobo fascinuje. Naučila som sa od nich veľmi veľa o rovnováhe medzi ľudskou existenciou a prírodou. „Macha“, teda liečitelia, si z lesa berú len to, čo potrebujú, a majú nauveriteľne rozsiahle znalosti o rastlinách. Keď s nimi trávim čas, a potom sa vraciam späť do „civilizácie“, vždy zažívam šok. Uvedomujem si vtedy, ako materialisticky a technologicky posadnutá je naša spoločnosť. Zabúdame žiť vo vzájomnej harmónii a komunite. Niet divu, že ľudia sú takí vystresovaní a majú toľko kožných problémov.

Ktorý z vašich produktov považujete za najprelomovejší?

Ak musím vybrať jeden, je to práve sérum Antü. Nielenže preniká celou epidermou a obnovuje kožnú bariéru, ale zároveň znižuje oxidačný stres a obnovuje pevnosť pokožky. Niektorých ľudí omladí aj o dvadsať rokov.

Máte pri toľkých úspechoch ešte nejaké nedosiahnuté ciele?

Áno, chcem zmapovať systém koža – črevá – mozog, ktorý riadi ľudské telo a myseľ.

3 Must haves:

  • Veľa vody
  • Antü sérum
  • Neparfumované mydlo

Barbara a jej cesta

Barbara Paldus, PhD., je oceňovanou vedkyňou, podnikateľkou a investorkou. V minulosti založila dve spoločnosti v Silicon Valley, vyvinula viac ako 40 patentov, prispela k prelomovým objavom v monitorovaní uhlíkového cyklu aj výrobe vakcín proti rakovine. Teraz sa so spoločnosťou Codex Beauty Labs venuje dermokozmetike a liečbe kožných ochorení.

    4493

    Súvisiace články