Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Starostlivosť o pleť a telo / 8. august 2022 / PR

Ak sa zveríte do rúk odborníkov, ani akné už nemusí byť problémom

Liečba akné Smoothbeam laserom ako jediná na Slovensku v Lekárskej kozmetike Life Style.

Ak sa zveríte do rúk odborníkov, ani akné už nemusí byť problémom

Akné vie potrápiť každého z nás. Nie je len otázkou toho, ako sa o tvár staráme, ani nezávisí od nášho veku. Všetko o starostlivosti o aknóznu pleť, o najnovších možnostiach liečby tohto ochorenia, ale aj o tom, aké prípravky použiť aj na domáce ošetrenie sme sa rozprávali s dermatologičkou, profesionálkou z odboru, MUDr. Ruženou Sochorovou, CSc., z kliniky Lekárskej kozmetiky Life Style v Bratislave.

Pani doktorka Sochorová, na úvod nášho rozhovoru by ste nám mohli v krátkosti predstaviť vaše pracovisko Lekársku kozmetiku Life Style?

Po ukončení pracovného pomeru v Slovakofarme na poste projektovej manažérky pre dermatologiká, kde som navrhovala nové prípravky v rámci dermatológie a kozmetiky som v roku 2004 založila Lekársku kozmetiku Life Style ako špecializované pracovisko estetickej a laserovej dermatológie. Aby som si rozšírila vedomosti a zručnosti v tejto oblasti absolvovala som mnohé školenia, workshopy a medzinárodné kongresy u nás i v zahraničí. Od roku 2006 so mnou spolupracuje aj môj syn MUDr. Martin Sochor, PhD, dermatológ, ktorý je členom Európskej laserovej spoločnosti a špecializuje sa na dermálne výplne, botulotoxín a laserové ošetrenia.

Nedávno ste sa zúčastnili svetového kongresu v Monaku, aké nové poznatky ste si priniesli v liečbe akné?

Veľmi ma potešilo, že medzi najúčinnejšími liečebnými metódami akné americkí a iní dermatológovia prezentovali fotodynamickú liečbu a Smoothbeam laser. Som veľmi rada, pretože sú to liečebné metódy, ktoré aj my používame na našom pracovisku v Lekárskej kozmetike Life Style s vynikajúcim efektom na liečbu akné.

Čo si máme predstaviť pod pojmom fotodynamická liečba?

Fotodynamická liečba (PDT), sa začala využívať na liečbu bazaliómov a v súčasnosti sa využíva aj na liečbu akné. Pri tejto liečbe sa využíva spolupôsobenie látky zvyšujúcej citlivosť kože na svetlo (kyselina 5 aminolevulová) a aplikácia modrého alebo červeného svetla. Pri vychytaní svetla touto látkou dochádza k jej rozpadu, pri ktorom vznikajú kyslíkové radikály, ktoré poškodzujú mazové žliazky a pôsobia tiež antibakteriálne. Je to najnovšia liečba porovnateľná s celkovou liečbou.

Ako sa ošetrenie vykonáva?

Na kožu sa nanesie účinná látka, ktorá zvyšuje citlivosť kože na svetlo. Po pôsobení (30 – 60 minút) sa ošetrovaná plocha vystaví na 10 až 15 minút intenzívnemu červenému a modrému svetlu. Pokožka po ošetrení môže mierne začervenieť, pričom táto reakcia sa nasledujúci deň môže ešte vystupňovať. Tri až štyri dni po ošetrení treba pokožku spoľahlivo chrániť pred slnečným žiarením – odporúča sa použiť krémy s vysokým ochranným faktorom. Po dvoch týždňoch sa ošetrenie zopakuje, a to tri až osemkrát, podľa reakcie a stavu pokožky. Liečba je účinnosťou porovnateľná s celkovým užívaním izotretinoínu (Roaccutane, Curacne tbl), ale nemá nežiaduce účinky na celý organizmus ako tablety.

Čím je výnimočný diódový Smoothbeam laser?

Diódový laser Smoothbeam od americkej firmy Candela je určený predovšetkým na efektívnu a účinnú liečbu akné, ako aj na odstraňovanie jemných vrások najmä v okolí očí a úst. Vďaka vlnovej dĺžke 1450 nm preniká hlboko do strednej vrstvy kože bez poškodenia jej povrchu, kde sa mení na teplo a ničí bunky mazových žliaz a tým zastavuje nadprodukciu kožného mazu, ktorý je jednou zo základných príčin akné. Ďalším efektom laserového žiarenia tejto vlnovej dĺžky je remodelácia tkaniva s následnou indukciou novotvorby kolagénu – bielkoviny, ktorá dodáva koži pevnosť a z veľkej miery zodpovedá za jej vypätosť a vystretosť. Týmto typom ošetrenia sa nielen akné lieči, ale sa aj zmierňujú jazvičky po akné. Koža je hneď po ošetrení mierne začervenaná, ale nie je spálená. Po ošetrení je možné ísť späť do práce, nie je potrebná práceneschopnosť. Ošetrenie sa opakuje po 4 týždňoch, odporúča sa 4- 8 ošetrení podľa reakcie kože. Toto ošetrenie tiež patrí medzi veľmi šetrné, pretože nemá nežiaduce účinky na organizmus. Niekoľko dní po ošetrení môže byť koža suchšia. Naše zariadenie Lekárska kozmetika Life Style je jediné na Slovensku, ktoré používa na liečbu akné laser Smoothbeam.

Ošetrenie laserom
Ošetrenie laserom
Pred ošetrením
Pred ošetrením
Po dvoch ošetreniach
Po dvoch ošetreniach

Pani doktorka a stačí iba ošetrenie pomocou PDT alebo Smootbeam lasera na dosiahnutie optimálnej liečby?

V liečbe akné sme veľmi úspešní vďaka množstvu metód, ktorými môžeme tvorbu akné ovplyvniť na niekoľkých úrovniach, a to ošetrovaním doma a v zdravotníckom zariadení. Na prečistenie pleti a zbavenie komedónov a vyrážok je potrebné odborné mechanické čistenie zdravotnou sestrou a ošetrenie lekárom pomocou spomínaných metód. Na doliečenie doma sú určené prípravky určené na problémovú pleť akými sú protizápalové roztoky a gély.

Viete poradiť pacientom s akné, ako sa o problematickú pleť postarať doma?

V našom zariadení odporúčame na problematickú a aknóznu pleť naše prípravky skinium anti - acne , ktoré sami vyvíjame, zlepšujeme receptúry a vlastnoručne vyrábame.

Pre dosiahnutie optimálneho účinku odporúčam nasledovný postup ošetrenia, večerné nanášanie týchto prípravkov a ich celonočné pôsobenie:

Zincderm – nanesieme na tampón a očistíme pleť, bioaktívny zinok ostane na koži a v póroch, čím pomáha pri tlmení tvorby kožného mazu a liečbe akné.  Acnecleaner - nanesieme na suchú pleť na celú tvár a necháme mierne zaschnúť. Ak sú prítomné na koži aj zapálené prejavy, aplikujeme aj Acnefluid, ktorý obsahuje prírodné účinné látky, ktoré pôsobia ako antibiotikum AHA sérum, ktoré mierne zlupuje povrchové vrstvy pokožky a tým ju čistí. Toto sérum kožu presušuje, preto je vhodné používať ho 1-2 krát za týždeň. Ak by bola koža vysušená, môžeme natrieť Applederm hydratačné sérum, ktoré intenzívne hydratuje pleť, ale neupcháva póry. Na aknóznu a problematickú pleť môžeme nanášať roztoky, séra, ľahké hydratačné krémy aj na seba, nesmieme používať ale mastné prípravky, ktoré upchávajú póry.

Ráno nanášame tieto prípravky:

Zincderm - nanesieme na tampón a očistíme pleť, a ak sú prítomné zapálené prejavy nanesieme opäť na celú tvár aj Acnefluid, ten sa musí používať 2x denne podobne ako antibiotiká. V lete ak sú prítomné červené zápalové prejavy použijem ochranný faktor proti UV žiareniu napr. SPF 30, ale nie mastný, musí to byť gél.

Prečo by ste pacientom odporúčali aj alternatívnu liečbu pomocou PDT a lasera?

Na liečbu základného problému akné, zvýšenú tvorbu mazu dermatológovia ordinujú tabletky s obsahom izotretinoínu (Roaccutane a pod.), ktoré majú aj celkové nežiaduce účinky na organizmus ako suchosť kože a slizníc, depresie a pod. Musia sa užívať niekoľko mesiacov, čím zaťažujú pečeň a u tehotných môžu poškodiť plod. Preto sa vo svete začala používať na liečbu akné fotodynamická liečba (PDT) a smoothbeam laser.

Viac informácií: www.LSTYLE.SK

Kontakty: 0905 619 734, 0911 619 734, 02/62413461

e-mail: LSTYLE@LSTYLE.SK

    984

    Súvisiace články