Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Voľný čas / 6. apríl 2023

Výhody jarného upratovania pre duševné zdravie

Keďže nás nová sezóna inšpiruje k očiste, upratovaniu a organizovaniu, prinášame vám hlbší pohľad na výhody jarného upratovania pre duševné zdravie.

Výhody jarného upratovania pre duševné zdravie

Keď sa po dlhých zimných mesiacoch postupne dvíhajú teploty a za oknami kvitnú kvety, okamžite nás chytí nálada na jarné upratovanie. Vedeli ste, že nutkanie zbaviť sa starých vecí a dodať svojmu príbytku nový život, je viac než prirodzené?

Jar je považovaná za obdobie obnovy, rovnako ako v prírode, tak aj v životnom štýle. Po dlhej zime sme nastavení zhodiť vrstvy a aktivovať sa. Rovnako dobrý pocit je urobiť tento reset aj v našich domovoch. Faktom je, že sme prirodzene zladení v súlade so sezónnymi zmenami, ktoré sa dejú okolo nás. Energia ľudí môže byť v zimnom období nižšia, čo sa s príchodom prvých jarných dní odzrkadlí na stúpajúcej sa aktivite a živote. Dni sú jasnejšie a teplejšie, ľudia trávia viac času vonku a cítia sa nabití slnečným žiarením. Jarné upratovanie a zlepšenie estetiky našich domovov ide ruka v ruke s touto novou energiou. Čistenie a usporiadanie nám môžu pomôcť cítiť sa zorganizovane v našich bezprostredných svetoch. Čo viac si priať?

Pocit kontroly

Čistenie priestoru má významný emocionálny a zdravotný prínos, ktorý je spojený s pocitom kontroly nad vlastným prostredím. Mnoho ľudí považuje upratovanie za veľmi uspokojujúce, ale aj za veľmi dobrý spôsob zvládania stresu alebo úzkosti. Upratovanie ako také nám pomáha obnoviť pocit kontroly. Udržiavanie poriadku a čistoty doma sa odzrkadľuje aj na ďalších faktoroch v našom vnímaní a preto je prínosnou súčasťou v akýchkoľvek začiatkoch. Napríklad aj novej jarnej sezóny.

Rituál očisty

Rituály sú dôležitou súčasťou a v našich životoch zohrávajú veľkú úlohu. Ak sa upratovanie stane súčasťou vášho každodenného života, prispeje to k zdravšiemu životnému štýlu. Žiť v čistom a upratanom interiéri, kde sa môžete zobúdzať a vracať späť domov na konci pracovného dňa, je obohacujúce pre viaceré vnemy. Prax udržiavania čistého domova, ako aj robenie hlbšej očisty, je jedným zo spôsobov, ako podporiť pokoj a zároveň dodať energiu. Pravidelné udržiavanie čistoty v domácnosti je celosvetovo dlhodobou tradíciou a mnoho kultúr sa týmto rituálom riadi priam posvätne.

Odpojenie od virtuálneho sveta

Od zametania podláh až po dezinfekciu pultov sú domáce práce vedomým činom. Môžu vám pomôcť vyčistiť si hlavu, odpojiť sa od virtuálneho sveta a zároveň získať viac kontaktu so svojím osobným priestorom. Plody vašej práce môžu mať obzvlášť pozitívny účinok. Vstup do čistej a usporiadanej miestnosti môže byť povzbudzujúci aj upokojujúci, zatiaľ čo preplnený priestor vyčerpávajúci. Súvisí to s vizuálnou spätnou väzbou, ktorú dostávame po organizovaní – výsledky sú okamžité a hmatateľné.

Zníženie stresu

Pri neporiadku môžeme stratiť sústredenie a pociťovať pocit bezmocnosti. Žiť v preplnenom a neupratanom priestore nám podvedome prináša stres do každodenných situácii a vytvára začarovaný kruh nespokojnosti. Tieto emócie ovplyvňujú naše duševné zdravie, napríklad pochybovaním a vlastnom prínose pre spoločnosť alebo znížením sebadôvery. Upratovanie a organizovanie vecí nám naopak dodáva pocit zodpovednosti a dôležitosti, a tým znižuje stres a úzkosť. Myslite nato vždy, keď sa vám najbližšie nebude dariť v osobnej či pracovnej sfére. Polhodina vysávania môže mať finálne rovnaký účinok ako jedno sedenie u terapeuta.

Zlepšenie nálady

Poznáte ten blažený pocit nových začiatkov? Nová pozícia v práci, nová láska, nový kúsok v šatníku alebo objavovanie novej krajiny. Prežívanie nových začiatkov máme od prírody spojené s dobrou náladou. Nová sezóna je preto ideálnym začiatkom na jarné upratovanie. Vyhodiť staré nepotrebné veci, prevzdušniť priestor, umyť okná či zorganizovať šatník. Vo svojom príbytku sa odrazu budete cítiť ako v novom, čo vám ihneď privodí nával pozitívnej energie.

    862

    Súvisiace články