Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Voľný čas / 17. december 2022

Top 10 tipov ako prežiť Vianoce v pokoji a rovnováhe

Čo môžete urobiť, aby ste prežili vianočnú sezónu v príjemnej atmosfére a vstúpili do nového roka s pocitom maximálneho oddychu, namiesto toho, aby ste potrebovali ďalšiu dovolenku?

Top 10 tipov ako prežiť Vianoce v pokoji a rovnováhe

Vianoce. Sviatky radosti a pokoja môžu byť pre mnohých nielen šťastným obdobím spojeným s idylickou rodinnou atmosférou, honosným jedlom a oslavou, ale aj jedným z tých najstresujúcejších. Poznáte to.. Nakupovanie darčekov na poslednú chvíľu, nekonečné deadliny v práci, náročné vianočné večierky či nesplnené očakávania. Zozbierali sme pre vás 10 najlepších tipov, aby ste zo sviatočného obdobia vyťažili maximum a prežili ho čo najšťastnejšie a relatívne bez ujmy.

Plánujte vopred

Príliš veľa ľudí trávi týždne starosťami s nákupom potravín, výzdobou a „last minute“ darčekmi. Je to oveľa jednoduchšie, keď si vopred urobíte praktický zoznam. Pripravte jeden pre vás alebo partnera a v obchode si rozdeľte úlohy. Odškrtávaním zo zoznamu si ušetríte nervy aj čas. Čo sa týka darčekov, skvelým tipom je mať núdzovú zásobu, len pár malých darčekov, ktoré vás ochránia pred nečakanou situáciou či návštevou.

Naučte sa hovoriť „nie“

K vianočnému obdobiu neodmysliteľne patria vianočné večierky či neskôr silvestrovské párty. Ak patríte k spoločenským typom a vaša práca zahŕňa množstvo kontaktov, týmto eventom sa pravdepodobne nevyhnete. Základné heslo znie: Nemusíte byť všade. Ak máte v predvianočnom zhone v kalendári zapísaný program na každý večer, naučte sa zdvorilo odmietnuť. Šetrite si energiu na čas strávený s rodinou a radšej sa poriadne vyspite.

Nerobte všetko naraz

Ak ste zodpovední za varenie aj organizovanie vianočných aktivít, neberte to všetko na seba. Prečo nepožiadať ostatných členov rodiny, aby priniesli rôzne časti jedla, ako napríklad malé občerstvenie, šaláty alebo koláče– nebojte sa požiadať o pomoc. Môžete dokonca prilákať deti, aby vám pomohli. Uistite sa, že máte aj nejaký čas pre VÁS. Vychutnajte si v pokoji Tri oriešky pre Popolušku, aj keď ste ju videli už najmenej stokrát. O tom sú predsa Vianoce.

Všetko s mierou

Zdá sa, že Vianoce sú o prebytku. Pocit prejedenia však skutočne nepatrí k zdravým návykom. Najlepšia rada je striedmosť – aplikujte ju na všetko, čo jete a pijete. Stavte na symbolické množstvo alkoholu a drinky striedajte s nealkom . Čo sa týka jedla, dajte si všetkého načo máte chuť, ale s rovnakou mierou. Kombinácia majonézových šalátov, kapustnice a koláčov môže byť pre organizmus veľkou záťažou. Skvelým tipom je aj obmenenie menu ľahšími variantmi. Čudovali by ste sa akou veľkou zmenou môže byť napríklad biely jogurt namiesto majonézy.

Hydratujte

Ak ste to prehnali s alkoholom, potom je dôležité, aby ste sa dostali späť do rovnováhy. Vypite veľa vody, doprajte si prechádzku na čerstvom vzduchu a pokiaľ vám to situácia dovolí, dožeňte zameškaný spánok. Ak sa vám podarí zotaviť pečeň a nepríjemnú opicu, je na rade vaša pleť. Tú je dôležité hydratovať nielen zvnútra, ale aj zvonku. Siahnite po výživnej maske alebo hutnom kréme, ktorý dodá pleti potrebné vitamíny a ochráni ju pred chladom.

Športová aktivita

Vianoce sú hlavne o oddychu. Je však dôležité nevypadnúť z rutiny a dopriať si každý deň aspoň pol hodiny pohybu. Prechádzka, sánkovanie, lyžovanie či plávanie. To môžete prepojiť s wellnessom v podobe sauny. Akákoľvek pohybová aktivita vám pomôže cítiť sa dobre vo svojom tele, zaženie akúkoľvek sviatočnú horúčku a pomôže navodiť pozitívnu myseľ.

Kvalitný spánok

Spánok je čas, kedy sa naše telo zotavuje z prebytkov života. Príliš veľa pitia a jedenia môže vážne ovplyvniť náš spánkový režim, rovnako ako prebdené noci, ktoré sú počas sviatočného obdobia pravidelným javom. Počas Vianoc a Nového roka býva veľa ľudí nevyspatých , čo ovplyvňuje nielen fyzický stav, ale aj psychiku. Uistite sa, že máte dostatočne dlhý a kvalitný spánok a s ním spojenú psychickú pohodu a dobrú náladu.

Plnohodnotné voľno

Ak je to možné, naplánujte si vašu dovolenku tak, aby ste cez sviatočné obdobie neboli nútení chodiť do práce či pracovať z domu. Mnoho ľudí sa pokúša zapáliť sviečku na oboch koncoch, skombinovať párty s prácou a rodinou, až nakoniec skončia úplne zmätení. Voľno v predvianočnom čase zabráni tomu, aby ste boli v čase Vianoc prepracovaní a vystresovaní, takže budete mať lepšiu pozíciu na to, aby ste si celé sviatky naplno užili.

Nebuďte sami

V prípade, že tieto Vianoce nemôžete stráviť čas s najbližšími priateľmi či rodinou, vymyslite plán B. Nikto by nemal byť na Vianoce sám. Rovnako to platí pre pracujúcich ľudí, zahraničných študentov či starých rodičov v domove dôchodcov. Spojte sa s komunitou, ktorá sa môže tieto sviatky cítiť osamelo a vyčarte im úsmev na tvári malým gestom. Nielenže môžete potešiť niekoho, kto to potrebuje, ale zároveň sa nebudete cítiť sami.

Slová na záver…

Vianoce by mali byť hlavne šťastné a pokojné. Uistite sa, že urobíte všetko preto, aby ste si udržali dobrú náladu, sviežu myseľ a zdravého ducha. Nech už tieto sviatky budete tráviť akokoľvek, najmä si to užite!

Váš Top Fashion
    969

    Súvisiace články