Každý dobrý čin môže odštartovať špirálu pozitivity, ktorá sa následne stane hybnou silou ku konaniu dobra. Tak znela téma tohtoročnej edície súťaže Nespresso Talents, ktorá dáva príležitosť šikovným filmárom odprezentovať svoju kreativitu a odštartovať filmovú kariéru.

 

NESPRESSO talents

 

 

Nespresso chcelo v súťaži vidieť príbehy dobrých skutkov, ktoré dokázali niečo zmeniť k lepšiemu, čím sa stali katalyzátorom šírenia dobra. Jednoducho ideálna téma v tomto post-pandemickom svete, nemyslíte? A práve pandémia v mnohých súťažných dielach hrala významnú rolu.

Dokopy súťaže sa tento rok zapojila až 740 súťažných snímok zo 47 krajín sveta, pričom na druhom mieste sa umiestnila Češka, Daniela Hýbnerová. Týmto víťazstvom nadviazala na úspech ďalšej Češky, Darie Kashcheevovej, ktorá zvíťazila v roku 2017.

V záplave stoviek skvelých výtvorov tento rok dokázala zaujať aj Daniela Hýbnerová s filmom The One About the Shirt. Hovorí príbeh košele, ktorá sa zhodou okolností a náhody dostáva k rôznym ľuďom, ktorí si ju prispôsobujú a upravujú podľa seba. Myšlienkou filmu bolo podnietiť opakované využívanie oblečenia, ale aj upozorniť na maličkosti v každodennosti, ktoré nám robia radosť.

Daniela sa nakoniec umiestnila na druhom mieste, vďaka čomu získala 3-tisíc eur na rozbehnutie svojej kariéry a pozvánku na filmový festival v Cannes 2021. „Úspech Daniely pripomína rok 2017 a víťazstvo študentky pražskej FAMU, Darie Kashcheevovej, ktorá v súťaži Nespresso Talents odštartovala svoju hviezdnu filmársku kariéru, ktorá bola tento rok korunovaná nomináciou na Oscara,“ hovorí Andrea Petrová, Marketing Manager spoločnosti Nespresso.

Do užšieho výberu sa za Česko prebojovali aj filmy Flubér od Olivera Beaujarda, film Dance of Life od Iryny Kachalouskayovovej a Karafiát Diany Horkej. Každý z filmov zaujal svojou vizuálnou stránkou, niektoré hĺbkou myšlienky a iné zase humorom. Mnohé z nich však boli poznačené pandémiou koronvírusu.

 

 

 

 

Čo teda inšpirovalo Danielu Hýbnerovú pri tvorbe svojho úspešného filmu?

 

 

Čo ťa priviedlo k filmu? Kto v tebe ako prvý vzbudil filmársku vášeň?

K animaci jsem se poprvé dostala na VOŠ Václava Hollara. V prváku jsme na klauzury dělali kraťoučký film a mě to bavilo, tak jsem si říkala, že by bylo docela fajn v tom pokračovat. S mým absolventským filmem mi pak hodně pomáhal Matyáš Trnka, který na VOŠ Václava Hollara učí. Otevřel mi dveře do světa filmového myšlení a získala jsem povědomí i o festivalech. A já mu za to děkuju, protože jsem o tvorbě animovaného filmu nevěděla vlastně vůbec nic.

 

Ako sa ti pracovala s vertikálnym formátom? Prekvapilo ťa na tejto perspektíve niečo?

S vertikálním formátem se mi pracovalo dobře, bylo to pro mě stejné, jako kdybych si na kreslení vzala jiný tvar papíru. Někdy kreslím na čtvercový, někdy
na obdélníkový, ale vždycky se s kresbou na tu stránku musím vejít. A byla pro mě příjemná změna tímto způsobem přemýšlet i u filmu.

 

O čom je tvoja snímka?

Film "The One About the Shirt" vypráví příběh košile, která se shodou náhod postupně ocitá
u různých lidí a každý si ji nadšeně poupraví k obrazu svému. Film je založen na myšlence znovuvyužití oblečení a radování se z maličkostí okolo nás.

 

Aké máš filmové plány do budúcnosti?

Momentálně pracuji na krátkém animovaném dokumentu ze života kukaček, který bude hotový začátkem září a zároveň začínám psát scénář na svůj bakalářský film.

 

 

Najnovšie zo sekcie lifestyleDizajn | 06.aug 2020

NOMINÁCIE CE ZA AR 2020

Ocenenie CE ZA AR už 19. rok upozorňuje na spoločenskú hodnotu architektonických diel a profesionálnych výkonov slovenských architektov. Jeho význam...


Voľný čas | 30.júl 2020

Jednotka v online vzdelávaní na Slovensk...

Spoločnosť Learn2Code je vzdelávacou inštitúciou, ktorá formou online štúdia ponúka až 140 odborných kurzov na rôzne témy. Na trhu pôsobí...


Cestovanie | 30.júl 2020

24 hodin v Českém Krumlově

Český Krumlov bývá označován jako Praha v kapesním provedení, nebo také město snů a kamenných růží. Toto starobylé město má...


Voľný čas | 29.júl 2020

Nespresso ocenilo filmárov, Češka obsadi...

Každý dobrý čin môže odštartovať špirálu pozitivity, ktorá sa následne stane hybnou silou ku konaniu dobra. Tak znela téma tohtoročnej...

 predplatne

salonangels banner 300x300 B
 

 predplatne

salonangels banner 300x300 B
 

 

Naše tipy

Must-have rúže na leto

Rúže sú skvelou pomôckou aj na tie dni, kedy sa nám nechce líčiť alebo na to jednoducho nemáme čas. ...

Dovolenkové outfity podľa módnych ikon

Kto povedal, že si dovolenkovú atmosféru nemôžeme dopriať aj v prípade, že ostávame cez leto do...

Póry po kontrolou

So stúpajúcimi teplotami v lete sa zvyšuje aj aktivita našej pokožky, konkrétne mazových žliaz...