Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Starostlivosť o pleť a telo / 26. júl 2022

SPF naše každodenné

Možno aj vy zo všetkých strán počúvate o ochrane pred slnkom, o es-pé-ef-kách, o nutnosti natierať sa ochranným faktorom aj v zime, a pýtate sa prečo? Čo sa zmenilo, že krém na opaľovanie už nestačí len vziať na dovolenku k moru, ale mal by byť na našej kúpeľňovej poličke stále?

SPF naše každodenné

Starneme všetci bez rozdielu. Plynutiu času nikto neunikne, ak však radi trávite veľa času na slnku bez akejkoľvek ochrany, starnete, bohužiaľ, podstatne rýchlejšie. „Sunscreen“, teda produkt na opaľovanie – u nás sa udomácnil pojem SPF-ko – je absolútny základ antiageingu a zároveň ochrana zdravia kože. Už je načase poopraviť zaužívané dogmy a prestať označovať napríklad opálenie ako niečo, čo je primárne zdravé pre pokožku, pretože všetky fakty, žiaľ, hovoria o opaku.

Poďme však poporiadku. Prvotnou a prirodzenou ochranou pred UV žiarením je pre nás stále ozónová vrstva okolo Zeme, práve ona účinne blokuje väčšinu UV lúčov zo slnka. Našimi civilizačnými aktivitami, emisiami a znečisťovaním ovzdušia sa však ozónová vrstva neustále stenčuje a nechráni nás už tak ako kedysi. Každý úbytok ozónu má za následok zvýšenie frekvencie výskytu rakoviny kože. Toto všetko patrí k poznatkom len posledných pár desaťročí.

KĽÚČOM JE DÔSLEDNOSŤ

Je to veľmi jednoduché – používať krém s ochranným faktorom dennodenne. Keď sme na slnku, naša koža je neustále zaneprázdnená. Snaží sa brániť sama a nedarí sa jej to, nestíha sa dostatočne rýchlo obnovovať. Spálenie do ružova či do červena je potom už len znakom poškodenej DNA v kožných bunkách. Ak si ochranu pred slnkom osvojíte, zautomatizujete a budete konzistentní v jej používaní, stane sa aj to, že koža dostane viac priestoru na vlastnú opravu a normálne fungovanie. Pod ochranným filtrom zrazu dostane čas „venovať sa“ napríklad hyperpigmentáciám, aj vďaka aktívnym látkam, ktoré tým pádom môžete pokojne zaradiť do skincare.

Mnohí si stále asociujú krémy na opaľovanie s hutnými mastnými bielymi hmotami, ktorých rozotretie je taká menšia nočná mora. Výrobné technológie však už dávno pokročili a s nimi aj tzv. kozmetická elegancia a ľahšia konzistencia produktov. Už existujú príjemné, ľahko roztierateľné a na pleti neviditeľné fluidy či krémy s SPF a skutočne nie je problém vytvoriť si rutinu a používať ich denne. Ak je používanie takéhoto krému pre vás pohodlné a jeho textúra vám vyhovuje, je väčšia pravdepodobnosť, že ho aj reálne budete používať denne, preto je dôležité nájsť si to svoje pravé SPF, ktoré vám bude absolútne vyhovovať. Ak nie kvôli predčasnému starnutiu, spravte to pre zdravie svojho najväčšieho orgánu.

VITAMIN SUN

Jednou z našich najväčších obáv je, či sa nám vytvorí dostatok vitamínu D, ak sa budeme tak poctivo chrániť pred slnkom. Množstvo slnečného žiarenia, ktoré postačuje na vytvorenie dostatku vitamínu D v organizme, je závislé od viacerých faktorov. Závisí na mieste, kde žijete, v akej nadmorskej výške, aký ste fototyp, aký je v ten deň UV index, aké je vôbec ročné obdobie alebo časť dňa.

Dostatok vitamínu D vytvorí naše telo aj po veľmi krátkom čase na slnku, napríklad 5-10 minút denne, všeobecne sa odporúča krátky pobyt na slnku s nechránenou pokožkou kvôli syntéze vitamínu D, ak je hodnota UV indexu menej ako 3. Ak používate vo svojej starostlivosti o pleť pravidelne aj aktívne látky, automaticky sa pre vás stáva ochrana pred slnkom samozrejmosťou, kvôli fotosenzitivite, ktorú tieto látky spúšťajú. V tom prípade odborníci odporúčajú dopĺňať si vitamín D aj dodatočne, prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov. Pri výživových doplnkoch hľadajte tú správnu, biologicky aktívnu formu vitamínu D3 – cholecalciferol, nie D2. Veľkú budúcnosť momentálne majú SPF prípravky, ktoré budú chrániť pred UV, ale budú časť UVB žiarenia prepúšťať, práve kvôli syntéze vitamínu D. Myslím si, že aj tu, ako všade inde, platí, že brať všetko s mierou a so zdravým rozumom je to najlepšie možné riešenie. V našich zemepisných šírkach je úplne v poriadku suplementovať vitamín D aj celoročne, nakoľko mnohí trpíme jeho nedostatkom.

Pre pravidelné používanie ochranného krému hovoria všetky fakty už samé za seba. Je to, jednoducho, prevencia, s ktorou nikdy nie je neskoro začať. Uistite sa, že používate širokospektrálnu ochranu proti UVA aj UVB žiareniu a že aplikujete dostatočné množstvo na všetky odhalené časti tela. Teraz už stačí len nájsť ten pravý produkt.

Text: Smartbeauty

    1065

    Súvisiace články