Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Made in Czecho-Slovakia / 19. október 2021 / PR

Slovenka vyrába šperky, ktoré nemajú páru

Zuzana Szabová si splnila svoj sen. Vyrába šperky, ručne, s láskou a obrovskou dávkou profesionality.

Zuzana Szabová si splnila svoj sen. Vyrába šperky, ručne, s láskou a obrovskou dávkou profesionality. Rukopis jej šperkov je natoľko jedinečný, že si jej kúsky zamilovali všetky ženy, ktoré sa túžia ozdobiť niečím nadčasovým a originálnym. Francúzsky magazín Malvie dokonca prezentoval jej náušnice vo svojom júlovom vydaní. O tom, ako vznikajú tieto šperky sme sa rozprávali s ich autorkou Zuzanou Szabovou.

Slovenka vyrába šperky, ktoré nemajú páru

Ste vyštudovaná veterinárna lekárka. Ako ste sa dostali k tvorbe šperkov?

Áno je to tak. Chvíľu som pracovala v odbore, ale láska k móde ma odviala niekam inam. Vždy som túžila mať veľké náušnice, ktoré ma ale nebudú nijako obmedzovať. Všetky výrazné kúsky boli pre mňa ťažké a pôsobili na mne veľmi masívne. Preto som si chcela vyrobiť vlastné. Výrobe šperkov sa teda venujem od roku 2015. Postupne ako samouk som si prešla jednotlivé techniky ručného šitia šperkov. Stále som hľadala tú pravú, ktorá by mi umožnila vytvoriť veľké náušnice, ktoré ale zostanú ľahké a príjemné na nosenie.

Technika, ktorou šperky vytvárate je na Slovensku jedinečná. V čom spočíva jej výnimočnosť?

Inšpiráciou pre moju tvorbu bola značka Miguel Ases, ktorej šperky nosia najznámejšie ženy sveta.Výroba mojich šperkov je extrémne technicky náročná, ale taktiež náročná na použitý materiál. Využívať môžem len najkvalitnejšie a zároveň najmenšie japonské korálky, ktoré sa vyznačujú tvarovou presnosťou. Na šitie používam špeciálnu niť, ktorá je určená presne pre túto techniku šitia. Okrem toho všívam do šperkov Swarovski kryštály, prírodné polodrahokamy, prírodné minerály a riečne perly. Ako kovové komponenty používam výlučne striebro, ktoré je veľmi šetrné k pokožke. Každý model sama navrhnem aj ušijem. Celý proces od návrhu až po výrobu jedného modelu trvá aj niekoľko dní až týždňov. Najnáročnejšie je práve to, aby bol model navrhnutý tak, aby každá korálka presne zapadla na svoje miesto a tak vytvorila jedinečnú súhru stoviek až tisícok kusov. Šperky sú vyrábané v limitovaným počtoch a ako tzv. „statement" kúsky - jediné kusy ako napríklad náušnice Sofia so 194 kusmi Swarovski kryštálov. Čiže iba jediná dáma sa stane ich hrdou majiteľkou.

Pre aké ženy sú vaše šperky určené?

Pre všetky ženy, ktoré si vážia samu seba. Ženy, ktoré uprednostňujú kvalitu materiálu a výnimočnosť šperku bez nutnosti kompromisov.

Ako by ste charakterizovali svoju tvorbu?

Preferujem elegantný štýl. K veľkým náušniciam odporúčam už len jemný náramok s malým detailom. Vo svojej torbe sa zameriavam predovšetkým na náušnice, ktoré podčiarknu celý outfit a zvýraznia ženskú krásu. Mottom mojej značky je „Byť originálna a dopriať sama sebe niečo výnimočné".

Vaše šperky už upútali viacerých módnych návrhárov i médií u nás i vo svete. Kde všade už poznajú vaše šperky?

Spolupracujem s módnou značkou Dyona, s ktorou sme zrealizovali už niekoľko spoločných fotení. Fotky s mojimi šperkami boli súčasťou júlového vydania francúzskeho časopisu MALVIE. Taktiež som mala možnosť odprezentovať svoju tvorbu na vlastnej módnej prehliadke v rámci podujatia Spirit fashion meets art 2021, ktoré sa uskutočnilo v jedinečnom prostredí na Hlavnej ulici v Košiciach pri Dóme Sv. Alžbety. Na tomto podujatí sa predstavili najznámejšie osobnosti z Košíc v oblasti módy. Som súčasťou databázy Remeselnícky inkubátor Gemer, v ktorom sú združení remeselníci Košického kraja. Moje šperky boli tiež súčasťou výstavy Remeslo inšpiruje 2020 a budú súčasťou aj tohto ročníka.

Zaujímavou súčasťou vašej tvorby je dizajnové prepojenie malých parádnic so svojimi maminami.

Áno, vytvorila som vlastný koncept „mama a dcéra". Jeho hlavnou myšlienkou je, že ku akýmkoľvek maminým náušniciam z mojej ponuky vyrobím náušničky pre jej malú VEĽKU lásku, ktoré by ladili. Vyberie sa jeden prvok, ktorý sa v podobe malého kvietku pomocou očka zavesí na strieborný náušnicový zasúvací krúžok. Krúžky sa samovoľne neotvoria, a sú vhodné aj pre najmenšie parádnice. Koncept je zameraný na najsilnejšie puto na zemi...

Viac informácií: www.zuzanaszabova.sk

Zhovárala sa: Petra Adamcová

2859

Súvisiace články