Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Made in Czecho-Slovakia / 11. október 2022 / PR

Full time diva Vanda Janda o novej kolekcii

Vanda Janda predstavila na Mercedes-Benz Prague Fashion Week novú kolekciu PO-DIVA-NA v spolupráci s Perwoll Renew.

Full time diva Vanda Janda o novej kolekcii

V novej sezóne Vanda vytvorila kúsky, ktoré si chce obliecť dnes, za dvadsať rokov posunúť dcére a za päťdesiat vnučke. Kolekciu inšpirovali kúsky zo šatníka Vandinej babičky a cirkulárny kruh módy sa tak uzatvoril. Full-time diva nám pred prehliadkou prezradila ako kolekcia vznikla a čo pre ňu znamená starostlivosť o oblečenie.

Čím si sa inšpirovala pri novej kolekcii?

Spolupracujem s Perwoll Renew a pri vnímaní ich vízie udržateľnosti a konceptu Rethink Fashion som sa zamýšľala nad tou svojou. Ja považujem za najudržateľnejšie veci vhodné na tradovanie s vysokou estetickou alebo kvalitatívnou hodnotou. Sama mám v skrini najdhlšie veci, ktoré som zdedila po babičke. Sú z kvalitných materiálov, o ktoré sa prirodzene stala o niečo viac ako o ostatné. V nich som čerpala inšpiráciu a snažila som sa vybrať rovnaké materiály doplnené o výšivku a ručnú prácu. Vyberali sme z portfólia materiálov, ktoré tak síce nepôsobia, ale paradoxne sú vhodné na pranie v práčke. Čerpala som aj z kinemtografie a trendov dekád, ktoré milovali moja babička, mama a ja dohromady.

Aké materiály v nej nájdeme?

Prevažne vlnu a kašmír. Bola to pre mňa výzva, ale vybrala som vlnu vhodnú na pranie v práčke. Veľa klientiek sa nám sťažovalo, že musia veci nosiť zakaždým do čistiarne a to bol jeden z dôvodov prečo som sa rozhodla spolupracovať s Perwoll Renew. Chcela som načerpať informácie ako sa o veci starať v domácom prostredí a využiť ich vo svojich návrhoch. V kolekcii je aj prateľný hodváb a odopínateľné čipky a perie.

Aké vidíš hlavné pozitívum na Perwoll Renew?

Jednoznačne zachovanie farby a kvality materiálu. Už dlhú dobu so značkou spolupracujem a periem len v Perwolle. Samozrejme záleží aj na tom ako človek perie a vešia. Snažíme sa s klientkami udržať diskusiu aj po kúpe a učiť ich ako sa o veci starať, pretože jednu vec môžete mať v šatníku v dobrom stave pol roka aj desať rokov, záleží na správaní. Mojou stratégiou je kupovať veci vo vyššej hodnote, na ktorých je vidieť ručná práca a takisto sa snažím také veci vytvárať. K menej kvalitnej lacnej veci sa chováte inak ako k veci, ktorá má hodnotu.

S Perwollom sa vzájomne snažíte predlžovať životnosť oblečenia. Máš aj ty v šatníku nejaké kusy po predošlých generáciách?

Moja babička Alicija, po ktorej som zdedila lásku k móde mala veľký prehľad o materiáloch. V zahraničí mala prístup k iným veciam ako boli bežne dostupné a vždy si vyberala materiály ako kašmír alebo hodváb. To sú kúsky, ktoré som po nej zdedila. Vďaka jej starostlivosti vyzerajú ako nové. Je smiešne, že veľa strihov, ktoré nosila opakujem. Ja si vždy vravím, že máte najradšej trendy dekády, v ktorej ste mali najlepšie obdobie svojho života. Moja babička mala pubertu v šesťdesiatych rokoch a v jej šatníku boli celý život poznateľné. Myslím, že k nim cez ňu často inklinujem.

Módna návrhárka a full time diva Vanda Janda
Módna návrhárka a full time diva Vanda Janda

Čím ťa zaujal koncept Perwoll Rethink Fashion?

Nie som úplny zástanca doslova kapsulového šatníka s čiernou a béžovou, nie je to ani môj vkus, ale vážiť si oblečenie a kupovať kvalitné veci je pre mňa veľmi dôležité. S používaním Perwollu navyše naozaj vidím rozdiel vrámci udržania kvality.

Aká éra ťa najviac fascinuje?

Šesťdesiate roky, v mojom šatníku hrajú hlavnú úlohu ich strihy aj farebnosť.

Ak by si si mala vybrať jeden kúsok z novej kolekcie a nosiť ho navždy, ktorý by to bol?

Vlnený bomber potiahnutý prateľnou krajkou. Príde mi cool a dá sa nosiť denne, ale sám o sebe je šperkom, čo mám na oblečení rada. Trúfnem si povedať, že čokoľvek z tejto kolekcie funguje cez deň s džínsami a večer k sukni a má tak pridanú hodnotu.

Kto bol pri navrhovaní tvojou múzou a koho by si najradšej videla oblečeného v značke Vanda Janda?

Múzami sú moje kamarátky, okolie a rodina. Najväčšou poctou je pre mňa keď si vyberie z kolekcie niečo moja maminka. Znie to ako klišé, ale je veľmi náročná. Ľudia majú často mamy, ktoré by si od nich vzali čokoľvek, ale moja taká nie je. Keď si odo mňa niečo vyberie, som nadšená. Vo všeobecnosti mám šťastie na klientky, ktoré ma inšpirujú a to si vážim najviac.

Aký bol zatiaľ najsurreálnejší moment tvojej kariéry?

V bode kedy sa zničia veci v procese výroby. Človek si myslí, že nie je možné aby sa zničili a keď sa to stane, prežívam to veľmi ťažko. Už som však pochopila, že sa to deje. Je dôležité si naozaj vysvetliť víziu pretože každý sa pozerá na svet inou optikou. Ďalšou lekciou bolo pre mňa si vyberať tím na základe ľudských vlastností.

Kde vidíš značku Vanda Janda za päť rokov?

V celom svete. Denne na tom pracujeme.

    873

    Súvisiace články