Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Fashion week / 27. január 2023

Fendi Couture SS23

Objavte najnovšiu kolekciu Fendi Haute Couture pre sezónu jar/leto 2023, ktorej prehliadka sa odohrávala v Paríži.

Fendi Couture SS23

„Túto sezónu som sa chcel zamerať na techniky a remeselné postupy haute couture, ktoré v súčasnom ponímaní charakterizuje ľahkosť a plynulosť,“ uvádza Kim Jones, umelecký riaditeľ FENDI pre haute couture a dámsku kolekciu. „Oslavujú sa ateliéry, majstri remeselníci, ktorí sa podieľajú na tvorbe týchto šiat, intenzívna práca a citové puto ku každému kúsku, ktoré pociťuje tvorivá osoba aj modelka, a pulzujúci prerod najhlbších tradícií vysokej módy. V kolekcii sa vnútorný svet pretavuje do vonkajšieho, prenesene aj doslova, a z naznačenej spodnej bielizne sa stáva slávnostná večerná róba.“

Kim Jones s remeselným tímom ateliérov módneho domu FENDI pristupuje ku kolekcii haute couture tejto sezóny ako ku palimpsestu vnútorného sveta, na ktorom prítomnosť vzniká z opakovania, priehľadnosti a techník minulosti, ktoré jemne presahujú do budúcnosti.

Tradície Haute Couture

Tradície haute couture sú ľudské a prístupné, vyniká presvetlená ľahkosť, priezračnosť a príjemná nositeľnosť. Únikom od „kostýmu“ a preciťovaním jemnejšieho, poddajnejšieho pohybu zaodetej ženy sa hľadá a vyjadruje premenlivosť. Splývavosť sa sústreďuje v strihu šiat, no objavujeme aj nové zhmotnenie myšlienky celku, keď nepreniknuteľnosť prenecháva priestor zámernému prúdeniu a ohýbaniu.

Detaily 

Volánové rukávy sú často odpojiteľné. Spodná bielizeň je navrhnutá ako súčasť modelu a väčšinou je rovnako bohato vyšívaná a ušitá z nekonvenčných materiálov, a to aj vtedy, keď ju nevidno. Na rube plášťov sú rovnaké výšivky ako na róbach, s ktorými sú zladené, no možno ich nosiť aj naopak. Zavinovacie sukne „zásterového strihu“ sa tiež nosia ako štóly.

Sprezzatura

Všetky róby sú presýtené umeleckou nenútenosťou (tzv. sprezzatura) plynúcej z priliehavých a rozviazaných prvkov – vzniká nonšalantná a zámerná neuhladenosť, ktorou sa dosahuje ľudskejšia dokonalosť. Tieto šaty nie sú len pre obdivné pohľady, ich nositeľka v nich žije a dýcha.

Umelecké objekty

Riasenie a ovíjanie látok okolo tela, skúmanie a premiestňovanie čipky, ručne skladané motívy či vyzdvihovanie výnimočnej priadze prispievajú k sochárskemu a prírodnému dojmu, a súčasne sú prejavom virtuóznej nenútenosti sprezzatura. Dokonca aj funkčné lezecké karabíny sa premieňajú na luxusné výtvarné objekty, na ktorých sú nonšalante uviazané materiály.

Metalická kožená čipka

Myšlienka priliehavých a rozviazaných prvkov, stretu strojov a prírody, zmäkčovania tvrdých materiálov a vytvrdzovania mäkkých materiálov sa realizuje vďaka špičkovým zručnostiam ateliérov FENDI na motíve metalickej koženej čipky. Nesmierne mäkká a poddajná koža, pomocou ktorej sa miestami imituje drôtené brnenie, najmä na opakujúcich sa rukaviciach, je spracovaná ručne a doplnená o výrezy vytvárajúce efekt čipky alebo sa do nej vsúvajú čipkované diely. Tento výnimočný materiál je spojivom medzi šatami a zladenou spodnou bielizňou.

Technika háčkovania

V podobnom duchu sa pracuje s ľahučkou japonskou mohérovou priazdou Fuuga, ktorá patrí medzi najjemnejšie na svete. Vďaka majstrovskej technike háčkovania na ráme vzniká pavučinková pletenina, ktorá sa na padavých róbach vydáva za čipku.

Pozrite si záznam livestreamu módnej prehliadky Fendi Couture pre sezónu jar/leto 2023:
    672

    Súvisiace články