Dry brushing známy aj ako suché kefovanie je typ ajurvédskej medicíny, ktorá existuje už po stáročia. Suchým kefovaním nielen rozprúdite lymfu, ale zároveň podporíte exfoliáciu pokožky. Okrem iného má veľa zdravotných výhod pre telo a jeho pokožku ako napríklad:
- stimulácia lymfatického systému
- exfoliácia pokožky
- pomáha telu zbaviť sa toxínov
- zvýšenie obehu a energie
- pomáha odbúravať celulitídu
Hlavnou myšlienkou tejto beauty metódy je, odstrániť odumretú kožu a zlepšiť schopnosť pokožky odstraňovať toxíny cez póry. To všetko pomocou hrubých štetín z prírodných vlákien. Suché kefovanie nielenže pomáha telu odstraňovať toxíny, ale zároveň vám pomáha uvoľniť napätie a odbúrať stres.
Lymfatický systém a odstraňovanie toxínov
Lymfatický systém pomáha vášmu telu bojovať proti infekciám. Tekutiny prúdia cez systém a sú filtrované cez lymfatické uzliny. Ak ste chorí alebo ste vystavení množstvu toxínov, systém sa môže zálohovať a upchať. Preto vám pri prechladnutí často opuchnú lymfatické uzliny. Suché kefovanie pomáha telu uvoľňovať toxíny prostredníctvom potu. Štetinky na kefke stimulujú póry a otvárajú ich. Telo sa tak ľahšie potí, čo následne znižuje množstvo toxínov prúdiacich lymfatickým systémom.
Exfoliácia pokožky
Hrubé štetiny dokážu odstrániť suché, odumreté bunky z pokožky. Vďaka tomu bude vaša pokožka hladšia a jemnejšia.
Relaxácia tela a mysle
Podobne ako pri masáži, suchým kefovaním sa môžete cítiť uvoľnene. Aby ste čo najlepšie využili túto výhodu, praktizujte suché čistenie v tmavom, tichom priestore, kde si vytvoríte svoju vlastnú oázu pokoja.
Aké sú riziká suchého kefovania?
Dry brushing nemusí byť pre každého. Ak máte citlivú pokožku alebo kožné ochorenie je lepšie nepraktizovať túto metódu. Ľudia s otvorenou alebo zapálenou pokožkou, vrátane ľudí s ekzémom a psoriázou, by sa mali vyhýbať suchému kefovaniu v zapálenej oblasti. Mali by ste sa tiež vyhnúť suchému kefovaniu cez otvorenú ranu. Do rany by ste mohli zaviesť baktérie, ktoré by mohli viesť k infekcii.
Ako praktizovať suché kefovanie
Na začiatok použite kefu z prírodných vlákien s dlhou rukoväťou. Dlhá rukoväť vám pomôže dosiahnuť na všetky oblasti tela a jej používanie je pre začiatočníkov praktickejšie.
Nasledujte tieto kroky:
- Začnite pri nohách a pokračujte smerom nahor
- Trajektória kefovania by mala smerovať byť vždy k srdcu
- V oblasti kĺbov ako sú kolená a lakte si pokožku kefujte širokými krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek
- Použite mierny tlak v oblastiach, kde je vaša pokožka tenká a silnejší tlak na hrubšiu pokožku, ako sú chodidlá
- Po suchom kefovaní si dajte studenú sprchu, ktorá pomôže odstrániť suchú pokožku
- Po sprche sa osušte a potom pridajte olivový alebo kokosový olej, na zvlhčenie pokožky
Údržba štetca
Uistite sa, že ste si kefku po dokončení rutiny čistenia opláchli. Vysušte ju na otvorenom, slnečnom mieste, aby ste predišli plesniam. Raz týždenne ju umyte mydlom a vodou. Mali by ste sa tiež vyhnúť zdieľaniu štetca s kýmkoľvek. To môže pomôcť zabrániť riziku infekcie.