Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Made in Czecho-Slovakia / 18. november 2021 / PR

Žite v budúcnosti už teraz, s nadčasovým oblečením od Ladime.sk

Jedinečné, ekologické, udržateľné a zároveň neprehliadnuteľné oblečenie. Topy, šaty, bundy i nohavice - oblečenie slovenskej módnej návrhárky si získava čoraz väčšiu obľubu. A to aj u celebrít. O značke Ladime.sk sme sa rozprávali s Miou Hierweg, jej zakladateľkou, autorkou i návrhárkou v jednej osobe.

Žite v budúcnosti už teraz, s nadčasovým oblečením od Ladime.sk

Ak na úvod môžeme začať vašim príbehom. Ako vznikla značka Ladime.sk?

K móde ako žena mám veľmi blízko, preto najprv tvorba odevov bola iba moja záľuba. Veľmi ma bavilo vymýšľať, čo by som mohla nosiť. V odevoch boli pre mňa dôležité dve veci – ženskosť a udržateľnosť. Toto mi na našom trhu chýbalo, tak som sa začala postupne pozerať po tejto možnosti tvorby vlastného oblečenia a kolekcií. Značka Ladíme vznikla v lete 2019. Avšak v tom čase som tvorila oblečenie iba pre mňa a syna. Potom v novembri 2019 po zväčšenom dopyte som sa rozhodla moje kolekcie aj predávať.

Z akých materiálov vznikajú vaše oblečenia, viem, že si potrpíte na výber tých najkvalitnejších materiálov...

V Ladíme dbáme veľmi na udržateľnosť a pôvod našich materiálov. Uvedomujeme si dopad nášho správania na planétu. Preto v našej ponuke sú iba materiály s certifikátom EKO-TEX Standard 100, pričom tieto materiály neobsahujú žiadne zdraviu a životnému prostrediu škodlivé alebo nebezpečné látky. Ďalej šijeme z látok s certifikátom GOTS, ktorý zaručuje udržateľnú a zodpovednú výrobu textílií. Ten podčiarkuje transparentnosť a hodnovernosť zabezpečenia kvality materiálov. Preto tieto certifikáty sú pre nás, ale aj pre našu planétu dôležité.

Ekológia a trvalá udržateľnosť je pre vás dôležitá, oblečenie nerobíte do zásoby a v desiatkach rovnakých kúskov. Ako vznikajú vaše modely?

V praxi to vyzerá tak, že mám v hlave ideu ako by mal model vyzerať, a to strihovo a aj z akého materiálu sa bude vyrábať. Keď nájdem tie správne materiály, vyrobí sa strih a ušije sa skúšobný model. Ten sa dôkladne upravuje, vylaďuje až kým skúšobný model nie je z môjho pohľadu dokonalý. Až potom je aj daný model hotový. Následne sa nastavia veľkosti modelov a klienti si ich môžu objednať. A áno, je pravda, že nešijeme kolekcie v desiatkach alebo stovkách kusov na sklad, ale uspokojujeme dopyt. Nechceme teda zbytočným naskladňovaním zaťažovať planétu.

Zaujímala by ma aj situácia, či tvoríte presne podľa požiadaviek, alebo vám klientky dávajú voľnú ruku a nechávajú sa prekvapiť finálnym výsledkom?

Moje klientky ma vo veľkej miere inšpirujú a rada si od nich nechám poradiť. Avšak modely vychádzajú z toho, čo sa páči mne, ale vždy premýšľam, čo by sa mohlo páčiť aj im. Vždy si od klientok vypočujem spätnú väzbu a pripomienky, ktoré sa potom snažím zohľadniť v ďalších kolekciách.

Pre koho sú vaše modely určené, viem, že si ich obľúbili aj niektoré známe osobnosti?

Modely z našej dielne sú pre všetkých, ktorí chcú vyzerať štýlovo a poukázať, že udržateľná móda nemusí byť jednotvárna. Ladíme nie je iba ladiť s našimi najmilovanejšími, ale aj ladiť s našou prírodou a jej požiadavkami na udržateľnejší spôsob života, ktorý vedieme. Naše ladiace modely má vo svojom šatníku napríklad herečka Lucka Bugalová, modelka Veronika Vágnerová alebo zakladateľ Powerlogy Dušan Plichta.

A teraz otázka, ktorú pokladám pravidelne, ale odpoveď je často odlišná. Čo vás inšpiruje, kde beriete nápady, aby boli vaše kúsky vždy jedinečné?

Mňa inšpiruje všetko! Neustále vymýšľam nové nápady, kombinujem a kreujem. Väčšina modelov vzniká v noci, kedy všetci spia a ja môžem premýšľať. Potom počas dňa hľadám vhodné látky a potom to už všetko ide samo (smiech).

Prezradili ste, že vašim snom je po hre dieťaťa oprášiť jeho a svoje šaty, a mať ich znovu čisté. Naplnili ste si aspoň čiastočne túto predstavu?

Áno, keďže časť mojej tvorby sa venuje aj detskej móde a tiež som matka, tak sa snažím vytvárať modely, ktoré sú nielen štýlové, ale aj praktické. Oblečenie Ladíme môžete nosiť skutočne kamkoľvek. Maminy to dôverne poznajú – z business meetingu utekáme na ihrisko a odtiaľ ešte uvariť večeru pre celú rodinu. Pri tvorbe #futuro kolekcie som myslela najmä na pohodlie a funkčnosť, aby ste si život mohli užívať naplno za každých okolností.

Práve s kolekciou Futuro ste nedávno prišli na náš trh, ako by ste ju predstavili a čím je výnimočná?

Kolekcia nesie v sebe základné piliere značky Ladíme. Je nadčasová, štýlová, plná variability a ženskosti v spojení s udržateľnosťou. Modely sú jednoduché no zároveň zmyselne ženské. Ladíme je športovo elegantná móda, využiteľná na každý deň a takmer každú príležitosť. Strihy šiat totiž dokonale zvýrazňujú ženské krivky a zároveň sú vymyslené tak, aby ladili so životom toho, kto ich nosí. Štýl nášho oblečenia je minimalistický, bez nápisov, nášiviek, gombíkov či iných farebných doplnkov, pre zachovanie elegancie a využitia na každú príležitosť či už teraz alebo v ďalekej budúcnosti.

Zhovárala sa: Petra Adamcová

Viac informácií: www.ladime.sk

1767

Súvisiace články