Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Kultúra / 1. apríl 2023

Villa Stiassni a jej príbeh

O osude ikonickej brnianskej vily sme sa rozprávali s jej kastelánkou Kateřinou Konečnou.

Villa Stiassni a jej príbeh

Kateřina a jej cesta

Kateřina vo vile začínala ako sprievodkyňa, organizovala návštevnú prevádzku a prehliadky. Postupným vývojom od roku 2018 prevzala rolu kastelánky a ťaží zo skúseností na viacerých pozíciách v rámci objektu. Vilu pozná lepšie, ako ktokoľvek iný.

Kto a v akom období navrhol Villu Stiassni?

Pán architekt Ernst Wiesner začal niekedy v polovici 20. rokov 20. storočia na požiadavku rodiny Stiassni tvoriť návrhy vily. Samotná realizácia prebiehala v rokoch 1928 až 1929, kedy sa už rodina sťahovala do vily.

Ako by ste opísali jej architektonický štýl a čím je špecifická?

Je to pomerne zložité. Architekta Wiesnera mnoho ľudí radí medzi architektov funkcionalizmu. Štýl vily však nie je priamo funkcionalistický, časovo tomu ešte predchádzal. My používame výraz purizmus – čistá architektúra, ktorá tvorí základ následnej funkcionalistickej. Snahou bolo zbaviť architektúru prebytočných dekorácií a ozdôb, Wiesner sa o čistotu snažil najmä v exteriéri vily. V tom spočíva jej špecifickosť, keď sa človek dostane do interiéru, ocitá sa v úplne inom svete a purizmus necháva za vchodovými dverami.

Interiéry sú na prianie rodiny veľmi tradičné. Priali si honosné bývanie a reprezentačné interiéry s bohatými materiálmi, dreveným obložením, mramorom a historickým nábytkom. Je typickejšou ukážkou bývania prominentných rodín dvadsiatych a tridsiatych rokov. Súčasné interiéry sú dodnes z veľkej časti pôvodné. Patrí k nim mobiliár, ktorý s domom funguje už 90 rokov, pôvodné podlahy, mramor aj obloženia.

Aký bol osud rodiny a vily?

Rodinu Stiassnych tvoril pán Alfred, Hermína a ich jediná dcéra Zuzana. Boli pôvodnými obyvateľmi vily, ktorá bola navrhnutá ako domov pre ich trojčlennú rodinu. Bývali v nej len necelých deväť rokov, nasťahovali sa po dokončení projektu v roku 1929 a odchádzali v roku 1938. Stiassni boli židovského pôvodu a na situáciu reagovali ako jedna z prvých rodín. Republiku opustili včas. Najskôr odišli do Londýna, kde 2 roky čakali, ako sa situácia vyvinie, a nakoniec sa im podarilo získať brazílsky pas. Cez Brazíliu opustili Európu navždy. Usadili sa v Kalifornii a všetci traja tam aj dožili.

Alfred a Susanne
Alfred a Susanne

Na čo slúžila vila po znárodnení?

Krajský národný výbor od začiatku 50. rokov začal vilu využívať ako vlastné sídlo. Hovorilo sa jej vládna vila a štát ju mal k dispozícii nielen pre svoje schôdze, ale predovšetkým pre významné politické návštevy. Veľkou výhodou bola poloha nad výstaviskom, kam hostia väčšinou mierili pred návštevou vily. Tá potom slúžila na slávnostné obedy, večere a občas aj ako ubytovanie, svojím spôsobom bola luxusnejším štátnym hotelom. Dom sa nachádza uprostred tri a pol-hektárovej záhrady, ktorá umožňovala súkromie a dohľad nad dianím. Vilu navštívila väčšina československých prezidentov, ale aj Fidel Castro alebo Chruščov, mnohí prominentní politici minulého režimu.

Ktorá časť vily je vaša najobľúbenejšia?

Najpôsobivejším priestorom je pre mňa lodžia. Časť domu s letnou terasou, ktorá sa otvára do najkrajšej časti záhrady. Je obrátená na východ a je tam príjemné svetlo. V dobách, keď tu žila rodina Stiassni, bola stredobodom domu, trávili v nej veľa času. Teraz je na nej letná záhrada pre novú kaviareň.

Must haves:

  • Súbor akvarelov pani Hermíny
  • Mačka a pes
  • Zrekonštruovaný bazén
    1418

    Súvisiace články