Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Kultúra / 10. december 2022 / PR

Historická chvíľa: Rekonštruovaná Slovenská národná galéria otvára svoje brány

V nedeľu 11.decembra SNG prvýkrát po 21 rokoch sprístupní svoje obnovené priestory verejnosti.

Historická chvíľa: Rekonštruovaná Slovenská národná galéria otvára svoje brány

Pod dostavbu a modernizáciu areálu tejto významnej kultúrnej inštitúcie sa podpísali architekti Martin Kusý a Pavol Paňák z ateliéru BKPŠ. Počiatky tejto rozsiahlej rekonštrukcie pritom spadajú až do obdobia pred 21 rokmi. Vtedajšia riaditeľka SNG Katarína Bajcurová musela z havarijných dôvodov nechať zatvoriť ikonické Premostenie od architekta Vladimíra Dedečka. Neskôr sa k nemu pridali aj ďalšie časti galérie. Na svoje znovuzrodenie si SNG musela počkať od roku 2016 do októbra 2022, kedy prebiehali na budove rozsiahle práce. Výsledok si verejnosť môže pozrieť od 11. decembra.

Míľnik slovenskej kultúry a umenia

„Rekonštrukcia národnej galérie bola s nami tak dlho, že je pre mňa zvláštne a nečakane ťažké uchopiť jej koniec. Riskujúc veľké slová, naozaj si myslím, že toto je historická chvíľa, a to nielen pre galériu, ale aj pre našu krajinu,” uviedla generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá. „Prvé, čo mi pri otvorení SNG napadne, je slovo – konečne. Úprimne, ide o unikátny počin, ktorý so sebou prináša obrovský prínos nielen pre umeleckú obec, ale aj pre všetkých návštevníkov/návštevníčky a priaznivcov vizuálneho umenia,” povedala ministerka kultúry SR Natália Milanová.

V koži architektov

Podľa architektov Martina Kusého a Pavla Paňáka išlo v tomto prípade o dlhý proces so všetkými peripetiami architektonickej profesie. Trval celých 17 rokov. “Našou snahou bolo vytvoriť autentické dielo, v ktorom sú skĺbené štyri posledné storočia architektúry, priestory pre modernú prevádzku inštitúcie a prezentáciu našej výtvarnej kultúry. Či a ako sa nám to podarilo, povie história,‟ dodávajú architekti.

SNG sa rozhodla nečakať na kompletne vybavený interiér či stále expozície a novú budovu bude (po)otvárať postupne. Historicky prvé slávnostné otvorenie dverí rekonštruovanej budovy pre verejnosť bude spojené s celodenným programom a prvými výstavami. Návštevníci si budú môcť vypočuť prednášku architektov Kusého a Paňáka o prestavbe SNG, na workshope zažiť atmosféru architektonického ateliéru či zoznámiť sa s čerstvo vydanou publikáciou, architektonickým sprievodcom budovou.

Galéria bude v priebehu roka 2023 postupne sprístupňovať aj stále expozície, kinosálu, modernú knižnicu, kaviareň a galerijné kníhkupectvo. Program otváracieho dňa ako aj bližšie informácie k jednotlivým výstavám sú dostupné na webovej stránke SNG.

    896

    Súvisiace články