Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Kultúra / 30. máj 2022 / PR

Štartujú DAAD: Dni architektúry a dizajnu

Bratislava sa opäť nesie v znamení dobrej architektúry a dizajnu. Dnes 30. mája sa začína 13. ročník festivalu a potrvá do 5. júna.

Štartujú DAAD: Dni architektúry a dizajnu

Festival DAAD bude opäť spojený s DAAF (Dňami architektúry a filmu) a bude realizovaný naživo a v pôvodnom májovom termíne. Vracia sa opäť do centra Bratislavy, na nádvoria Primaciálneho paláca a do jeho vznešených interiérov. Súčasná architektúra a dizajn ešte viac zapôsobia v kontraste s historickou budovou a jej mestským kontextom.

Festival DAAD vždy prinášal inšpiratívne príbehy architektúry a dizajnu s cieľom posilniť pozitívne vnímanie týchto tvorivých oblastí na Slovensku. Aj tento rok v prezentáciách, prednáškach, výstavách a diskusiách skúma kľúčové otázky súčasnej architektúry a analyzuje pozíciu slovenskej scény v konfrontácii s európskym dianím. Je dobré vedieť, aké témy sú momentálne najviac diskutované a čím môže architektúra prispieť k lepšiemu životu nás všetkých.

Tento rok štartuje 13. ročník festivalu, na ktorom svoju tvorbu predstaví rad výnimočných osobností. Festival chce upriamiť pozornosť na výrazných tvorcov, ktorí systematicky upozorňujú na nevyhnutnosť presunúť určujúce spoločenské záujmy z polohy prebytku smerom k humanizácii. Spoločným menovateľom týchto autorov je ich jedinečný prístup, ktorý nekopíruje vzory, ale prináša nové námety.

Slávnostné otvorenie sa uskutoční 31. mája na nádvorí Primaciálneho paláca v Bratislave za účasti hlavných partnerov, partnerov, špeciálnych partnerov festivalu a pozvaných hosti architektov. Výsledkom bude programovo intenzívny formát prednášok, diskusií, prezentácií, výstav a filmových dokumentov. DAAD/DAAF 2022 prostredníctvom hlavných zahraničných a domácich architektov/dizajnérov otvoria viacero tém, ktoré sa v súčasnosti skloňujú aj v medzinárodnej odbornej a kultúrnej debate.

Jedným z hostí festivalu DAAD/DAAF 2022 bude aj známy český architekt Josef Pleskot. Foto: DAAD/DAAF
Jedným z hostí festivalu DAAD/DAAF 2022 bude aj známy český architekt Josef Pleskot. Foto: DAAD/DAAF

Významný český architekt Josef Pleskot, slovenská architektka a urbanistka Marta Kropiláková, vizuálna umelkyňa Lucia Tallová, mladý švajčiarsky architekt Leopold Banchini, skvelé belgické duo Graux&Baeyens, a mnohí ďalší - každý z hlavných spíkrov festivalu reprezentuje originálnu víziu zveľaďovania svojej profesie a ich motiváciu neustále hľadať nové možnosti, ako žiť v súčasnom svete a ako prostredníctvom architektúry, dizajnu či umenia prispieť k jeho sociálnej, ekonomickej a environmentálnej udržateľnosti.

Pre podrobné info pozrite www.daad.sk

    830

    Súvisiace články