Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Made in Czecho-Slovakia / 22. december 2022

V centre Prahy pribudol nový obchod s unikátnou estetikou

Nedávno otvorená predajňa Chatty na Rámovej ulici v Prahe vychádza z brutalistických prvkov a jej centrom je veľký kus kameňa a dizajnová sedačka.

V centre Prahy pribudol nový obchod s unikátnou estetikou

V stredu 14. decembra pribudol v úplnom centre Prahy, len niekoľko krokov od Staromestského námestia, nový obchod značky Chatty. Jeho návštetva sa oplatí hneď z dvoch dôvodov. Tým prvým sú originálne fashion kolekcie dizajnérok Radky Sirkovej a Anny Tuškovej. Rovnako pútavý je však aj interiér obchodu, ktorý vznikol podľa návrhu architekta a art directora Jiřího Maturu. Ako uviedol, dizajnérky vybudovali priestor, v ktorom sa nakupovanie stáva úplne novým, unikátnym zážitkom.

Interiér plný prekvapení

V prvom rade, nové priestory Chatty sú niečím úplne novým v porovnaní s klasickými predajňami. Ich nová adresa na Rámovej ulici vychádza z brutalistickej formy pôvodného obchodu. Zákazníci sa tu stretnú s industriálnymi štruktúrami a originálnymi materiálmi – to všetko ale s nadhľadom typickým pre dvojicu známych dizajnérok.

Pozornosť púta predovšetkým obrovský kus kameňa, ktorý je rozpojený a tvorí umelecký objekt, ale zároveň aj praktický pult. „Ten je podporený štruktúrovanou stenou a šikovným light designom, ktoré dávajú prezentácii sezónnych kolekcií úplne nový rozmer,“ uvádzajú zástupcovia českej fashion značky.
V novom domove kvalitného českého dizajnu nechýba ani dizajnová sedačka. Neprehliadnuteľný kus od ikonického talianskeho dizajnéra Guida Faleschiniho je zberateľským kúskom zo 70. rokov.

Sofistikovaný vandalizmus

Kreatívne priestory sú ideálnym javiskom pre najnovšiu kolekciu Chatty: day to night oblečenie inšpirované témami bizarných svetov prepracované do súčasného kontextu.

„Kombinácia farieb, výber materiálov a siluet sa najlepšie podobá zvláštnej atmosfére fotografií Guya Bourdina. Hnedá farba je zase sexy a tyrkysová je nová čierna. Ako keby bol kašmír od začiatku súčasťou streetwearu, rovnako ako vlna a hodváb základnými materiálmi apparelu,“ uvádzajú dizajnérky.

Tak, ako po vstupe do obchodu zaujme nečakaný interiér, v samotnej kolekcii Radky Sirkovej a Anny Tuškovej sú to rôzne nečakané detaily. Kašmírový kabát s nylonovým bomberom, šedú oblekovú vlnu premieňajú do objemných šiat a voľba vypletanej trojfarebnej vlny pripomína časť z diela moderného umenia.

Samy autorky tému kolekcie popisujú ako sofistikovaný vandalizmus, no v dokonalom krajčírskom spracovaní a s precíznym výberom a úpravou materiálov.

Spolupráca s Janom Trkalom

Rovnováha je v tejto sezóne pre autorky veľkou témou. Vyváženie kontrastov: exkluzívne a univerzálne, sexy a vážne, hravé a sofistikované, sa najvýraznejšie odráža v návrhoch šiat, ktoré sú v kolekcii zastúpené tentoraz významne, či už v hodvábe, vlne alebo džerseji. Súčasne zvolené fazóny nohavíc sa pohybujú od výstredne širokého indigo denimu, cez zábavnú skrátenú casual verziu, až po pánsky strih oblekových nohavíc v tmavohnedej farbe.

Súčasťou aktuálnej kolekcie je aj spolupráca s dizajnérom Janom Trkalom, tvoriacim pod značkou Alois Ficek. Výsledkom spoločnej práce sú vlnené oversize svetre a čiapky, kardigany a pletené doplnky nesú stopy farebných ťahov štetca a nečistôt, pritom ale ide o precíznu ručnú techniku, ktorá je pre štúdio Alois Ficek charakteristická.

    774

    Súvisiace články