Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Rozhovory / 22. október 2022 / PR

Ultimátny doplnok: okuliare

O zrak sa treba starať. O tom, že to nemusí byť utrpením, ale skutočne príjemným zážitkom v cool priestore nás presvedčila ZITA. S jej spoluzakladateľom Danom Grigarom sme sa rozprávali o tom, ako rodinný podnik vznikol, kde hľadajú originálne rámy a prečo všetci odkladáme návštevy optiky.

Ultimátny doplnok: okuliare

Ako vznikla optika ZITA?

Založiť optiku nebolo pôvodne mojím snom. Moja mama Zita je celoživotná optička, jej klasickej optike sa však veľmi nedarilo. Navrhol som jej, aby sme založili spolu niečo vlastné. Chcel som, aby mala možnosť robiť to, čo ju baví, v peknom priestore a so skvelými ľuďmi. Obdivujem, že sa v podstate v preddôchodkovom veku nebála vystúpiť z komfortnej zóny. ZITU sme napokon otvorili v roku 2017 s myšlienkou, že chceme na slovenský trh priniesť nové zaujímavé rámy, aké by sme chceli sami nosiť a vytvoriť miesto, kde sa my aj zákazníci budeme cítiť dobre.

Zakladatelia Optiky ZITA
Zakladatelia Optiky ZITA

Ľudia často odkladajú návštevu optiky. Býva neosobná a výber generický. Čím by ste povedali, že je proces u vás odlišný?

Väčšina klasických optík má veľmi podobný sortiment konzervatívnych rámov schovaný v sklených vitrínach. Obsluhujúci často nemá pre prácu nadšenie a zákazník môže mať pocit, že tam skôr obťažuje. Nechcem hádzať všetkých do jedného vreca, ale rozumiem, prečo sa ľudia optikám vyhýbajú. My sme to od začiatku chceli robiť inak a snažíme sa posúvať zákaznícky servis na vyššiu úroveň. Našich ľudí vedieme k tomu, aby sa zákazníkovi trpezlivo venovali a ochotne mu pomohli vybrať originálne kvalitné rámy, ktoré sedia po technickej stránke a dopĺňajú osobnosť človeka.

Ako vyberáte ponúkané rámy?

Každý rok sa zúčastňujeme najväčších optických veľtrhov, kde objavujeme nové značky a modely. Počúvame zákazníkov a snažíme sa vždy priniesť niečo nové. V čom sme špecifickí, je to, že našich dodávateľov vždy hľadáme medzi nezávislými značkami a takmer s každým sa poznáme osobne. Často ide o rodinné firmy alebo malé manufaktúry.

Aké máte plány do budúcna? Termíny sú vybookované dopredu, otvoríte novú prevádzku?

Je to tak, momentálne máme jednu optiku v centre Bratislavy, kde sa na voľný termín čaká niekoľko týždňov. Sme za to veľmi vďační a zároveň vnímame potenciál rásť. Minulý rok sme spustili nový web a e-shop zita.sk. Zákazníci si tak vedia pozrieť naše portfólio rámov, uložiť si svojich favoritov do wishlistu, prípadne rovno kúpiť rámy online. Na jeseň sa chystáme otvoriť v Bratislave druhú prevádzku, ktorú sme opäť dizajnovo posunuli a veľmi sa na ňu tešíme. Máme tiež plány, ktoré sa možno na prvý pohľad nezdajú ako biznisové. Chceli by sme pracovať na edukácii ľudí v téme starostlivosti o zrak a posúvať optický trh na Slovensku tak, aby optika neskončila ako staré remeslo, ale mali o ňu záujem aj mladí ľudia. Ďalšie plány si necháme zatiaľ pre seba.

Celý svet sa posúva do online. Vy napriek tomu otvárate druhú kamennú prevádzku. Ako je to s online nákupmi v optickom remesle?

Samozrejme vnímame posun nákupného správania smerom k online. Aj z toho dôvodu sme pracovali na vývoji nového webu s eshopom. Tam však predávame iba rámy bez dioptrických skiel a slnečné okuliare. Potrpíme si na kvalitu a treba myslieť na to, že okuliare sú v prvom rade dôležitá zdravotná pomôcka. Momentálne neexistuje spôsob, ako presne zmerať výšku očí a vzdialenosť zreničiek na diaľku tak, aby sme dokázali vyrobiť okuliare na mieru pre zákazníka. Je pre nás dôležité, aby bolo o jeho zrak naozaj dobre postarané. V posledných rokoch vzrástlo povedomie o tom, ako sa správne starať napr. o zuby, prečo je dobré chodiť na preventívne prehliadky a pod. Zrak však ľudia často zanedbávajú a pritom zlé alebo žiadne dioptrie, prípadne nesprávne vymerané okuliarové šošovky môžu spôsobovať nemlé zdravotné problémy. Kvalitné zmeranie zraku optometristom a výber najvhodnejších okuliarových šošoviek nie sú úplne možné online a zákazník často nevie posúdiť, ktorá alternatíva je pre neho najvhodnejšia, podobne ako je to napríklad s liečbou u lekára . Tú si tiež pacient nevyberá sám, ale zverí sa do rúk lekára, ktorý má na to školu a roky skúseností.

Rámy Monokol predáva optika ZITA
Rámy Monokol predáva optika ZITA

www.zita.sk

    1939

    Súvisiace články

    No related pages found.