Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Zdravie / 14. december 2022

Podpora imunity v zimných mesiacoch

Prinášame vám 5 spôsobov, ako posilniť imunitný systém túto zimu.

Podpora imunity v zimných mesiacoch

V zimných mesiacoch je veľmi dôležité udržiavať imunitný systém v rovnováhe, aby ste predišli prechladnutiu, ale aj vážnejším ochoreniam. Existuje päť jednoduchých spôsobov, ako posilniť obranyschopnosť prirodzeným spôsobom, ktorý vám pomôže bojovať proti bežným chorobám. Ak prechladnete so silnejším imunitným systémom, ľahšie sa budete brániť infekciám. Tu je päť hlavných vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste posilnili svoju imunitu a boli silnejší, odolnejší a zdravší.

1) Pravidelná fyzická aktivita

Najlepšou radou je pravidelný pohyb a fyzická aktivita v akejkoľvek forme. Okrem iných zdravotných výhod nám pravidelné cvičenie umožňuje regulovať krvný tlak a znižovať stres. To uľahčuje nášmu obehovému systému rýchlu reakciu, keď sa do tela dostane infekčná choroba. Pravidelné cvičenie tiež pomáh telu bojovať proti srdcovým chorobám. Vyberte si však pohyb, ktorý vám robí radosť. Ak a necítite na dvíhanie činiek v posilňovni, nenúťte sa! Vybehnite na bežky, vyskúšajte korčuľovanie na ľade, lyžovanie, skialpinizmus či snowboard. Pre začiatočníkov môže byť príjemnou zmenou len prechádzka na čerstvom vzduchu či sánkovanie s deťmi. V zime sa dá robiť množstvo vonkajších aktivít, je len na vás, ktorú z nich si vyberiete.

2) Zdravá strava

Opakovanie je matka múdrosti a zdravá strava je skrátka nevyhnutná na posilnenie imunitného systému. Najdôležitejšie živiny, ktoré telo potrebuje, sú v bielkovinách a jedlách s nízkym obsahom sacharidov. Potrebujeme aj zdravé tuky, ovocie (najmä citrusové plody), zeleninu, celozrnné výrobky a zdravé sacharidy. S vianočným obdobím je ťažšie udržať si vyváženú zdravú stravu, keď je sviatočný stôl plný cukroviniek a iných dobrôt, ale dá sa to. Vymeňte medovníčky za mandarínky a pomaranče. Majonézový šalát za alternatívu z jogurtu a pri varení kapustnice vynechajte údené mäso. Verte, že aj malé zmeny vo vás vyvolajú lepší pocit.

TOP TIP: Suplementy

Dobre vyvážená strava vám poskytne vitamíny, ktoré potrebujete, aby vaše imunitné bunky mali potrebné nástroje na boj proti infekcii. Odborníci tvrdia, že najlepšie vitamíny na posilnenie imunitného systému sú vitamín B6, vitamín C, vitamín E a zinok. Tie môžete do tela dostať aj vo forme doplnkových vitamínov a suplementov.

3) Doprajte si veľa spánku

Ďalším spôsobom, ako posilniť imunitný systém, je dostatok kvalitného spánku. To dáva vášmu imunitnému systému čas na zotavenie a regeneráciu. Zabezpečenie dostatočného množstva spánku pre telo je skvelým spôsobom ako zvýšiť imunitu. Ku kvalitnému spánku vám dopomôže vynechať svoje elektronické zariadenia mimo spálne, urobiť si rutinu a udržiavať pravidelnosť. Nevystavujte sa modrému svetlu pred spaním, siahnite po knihe namiesto mobilného zariadenia, tabletu či televízie. Budete sa diviť ako táto zmena dopomôže k celkovému oddychu.

4) Hydratácia

Voda hrá v našom tele toľko dôležitých úloh, najmä pokiaľ ide o imunitné funkcie. Hydratácia umožňuje správne cirkulovať imunitné bunky bojujúce proti infekcii. Je dôležité zostať dostatočne hydratovaný, aby imunitný systém mohol zostať na najvyššej úrovni. Vynechajte sladené nápoje či kávy a zameňte ich za kvalitnú čistú vodu, minerálky či neochutené bylinkové čaje. Noste pri sebe fľašku s vodou, ktorá vám bude pripomínať, aby ste sa niekoľkokrát do dňa napili. Pozitívnym vedľajším vplyvom bude aj krásna vypnutá a vyživená pleť.

5) Udržujte nízku úroveň stresu

Asi najťažšou vecou je znížiť množstvo stresu, pod ktorým sme. Keď je naše telo pod neustálym množstvom stresu, prejde do režimu prežitia. Táto stresová reakcia potláča imunitný systém, čo sťažuje boj s infekciou. Skúste občas vypnúť, nepripúšťať si vianočné zhony či deadline v práci. Relaxujte, zapnite si príjemnú hudbu alebo napustite horúcu vaňu. Ak sa počas dňa dostanete do stresovej situácie, skúste sa trikrát zhlboka nadýchnuť a vydýchnuť. So životnou filozofiou „ o nič predsa nejde“ sa vám bude žiť ľahšie.

    959

    Súvisiace články

    No related pages found.