Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Rozhovory / 28. júl 2023

Módny návrhár Michael Kováčik: „Baví ma spájať dva svety do jedného”

Módny dizajnér a riaditeľ súťaže Miss Slovensko, Michael Kováčik, v rozhovore pre magazín Top Fashion priblížil balans medzi dvoma pracovnými pozíciami, pripravované módne projekty aj to, kde po desiatich rokoch návrhárskej tvorby čerpá inšpiráciu.

Módny návrhár Michael Kováčik: „Baví ma spájať dva svety do jedného”

Minulú sezónu oslávil 10 rokov návrhárskej tvorby jubilejnou kolekciou Year X. Ako jeden z mála slovenských módnych návrhárov patrí k stáliciam na pražskej edícii fashion weeku MBPFW a na pozícii riaditeľa súťaže Miss Slovensko zmenil víziu a koncept zo súťaže krásy na objav osobnosti. Kreatívny vizionár Michael Kováčik predáva svoje modely už aj v Londýne a svoju najnovšiu kolekciu pre sezónu jar-leto 2024 tentokrát nepredstaví v podobe klasickej módnej prehliadky, ale živej prezentácie.

Mohlo by vás zaujímať: Renomovaný slovenský návrhár oslavuje 10 let tvorby

Aktuálne máš za sebou tretí ročník súťaže Miss Slovensko, ktorej si riaditeľom. Aké ohlasy si dostal na finálový Gala večer?

Som rád, že slovenská verejnosť nový koncept Miss Slovensko prijala a ohlasy boli viac než pozitívne. Diváci veľmi dobre reagovali na výber samotných dievčat do finálovej dvanástky a takisto aj pri výbere víťaziek aktuálneho ročníka. Myslím si, že každý pochopil, že naše nové motto a ideológia “nehľadáme ideál krásy, hľadáme osobnosť.” nebol len marketingový ťah, ale naozaj sme išli do hĺbky a dali si na tom záležať.

Odvážne si zmenil víziu a koncept zo súťaže krásy na objav osobnosti. Patríš k typom ľudí, ktorí sa neboja ísť do neznáma a zariskovať?

Popravde nikdy som sa nebál riskovať, aj keď som začínal s módnou tvorbou, tak som predstavil minimalistické línie, ktoré sa v domácej tvorbe pred desiatimi rokmi v našich krajinách veľmi neobjavovali. U Miss som to cítil už dlhší čas, že je potreba niečo zmeniť. Keď som začínal ako riaditeľ projektu, tak som dal súťaži nový obal. Zmenil celkový vizuál súťaže a snažil som sa o to, aby projekt, ktorý má 25 ročnú históriu, bol modernejší. Po ročnej pauze v roku 2022 som vedel, že ak máme pokračovať, tak je dôležité prísť s niečím novým, aktuálnym a autentickým. Tak ma napadol nový koncept, ktorý už nehľadá ideál krásy.

Módny dizajnér a riaditeľ súťaže Miss Slovensko, Michael Kováčik.
Módny dizajnér a riaditeľ súťaže Miss Slovensko, Michael Kováčik.

Ako zvládaš balansovať riaditeľskú pozíciu s kariérou módneho dizajnéra?

Niekedy mám pocit, že nezvládam. (smiech) Je to náročné, pretože stále žijem v dvoch mestách - Praha a Bratislava. Šijem na rôznych miestach od severného Slovenska až po Prahu. Môj time management musí byť presne nastavený. Keď som týždeň v Prahe, musím stihnúť všetky stretnutia a krajčírky, ktoré v Prahe mám. To isté sa týka Slovenska. Priznám sa, že v minulosti mi to robilo veľký problém. Stávalo sa mi, že som na niečo zabudol a spomenul si na to, až keď som bol už za hranicami. Čo sa týka spojenia Miss a mojej značky, dá sa to krásne prepojiť. Mnohé moje klientky vstúpili do projektu ako partneri a zase niektorí partneri projektu ma oslovili, aby som im na finále a potom aj ďalej v súkromnom živote navrhoval šaty.

Ako jeden z mála slovenských módnych návrhárov patríš k stáliciam na pražskej edícii fashion weeku. Predstavíš svoju novú tvorbu na MBPFW aj tento rok?

Aj túto sezónu budem súčasťou pražského týždňa módy. Pre mňa je to najkvalitnejšia módna akcia, ktorú v Česko-Slovensku máme.

Minulú sezónu si oslávil 10 rokov návrhárskej tvorby s jubilejnou kolekciou Year X. Načo sa môžeme tešiť tentokrát? 

Kolekcia YEAR X. bola oslavou a retrospektívou mojej desaťročnej práce. Použil som tam charakteristické prvke a strihy, ktoré som za desať rokov používal vo svojej tvorbe najviac. Za viac ako mesiac prestavím vrámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week ďalšiu kolekciu a to konkrétne na sezónu jar-leto 2024. Tento krát to však nebude klasická prehliadka, ale živá prezentácia spojená s večerným eventom. Chcel som zmenu a som rád, že organizátori mi vyhoveli.

Roky pôsobíš v Prahe, kde máš aj svoju vernú klientelu. Môžeme tvoje modely nájsť na Slovensku?

Moju tvorbu nájdete aj na Slovensku a to konkrétne v butiku Alizé. Som veľmi rád a vďačný, že práve ako jediný česko-slovenský návrhár predávam svoje kolekcie na tomto mieste. To isté sa týka aj Prahy, kde predávam v butiku Obsession. Časť mojej tvorby nájdete aj na mojom e-shope na mojej webstránke michaelkovacik.com. Tá sa ale zameriava hlavne na voľnočasové oblečenie a najpredávanejšie kúsky z mojich kolekcií. Momentálne sa venujem aj predaju v Londýne, kde začínam spolupracovať s jednym butikom a teraz dolaďujeme detaily spolupráce.

Vo svojich kolekciách harmonicky prepájaš svet žien a mužov a mnohé tvoje modely sú unisexové. Budeš sa týmto smerom uberať aj v budúcnosti?

Baví ma spájať tieto dva svety do jedného a moje klientky a klienti si to obľúbili. Deväťdesiat percent kolekcie je unisex a ja v tom plánujem pokračovať. Myslím, že je to určité posúvanie mantinelov v našej spoločnosti.

Vlna, hodváb či bavlna. To sú materiály, z ktorých tvoríš najradšej. Prinesie nová kolekcia prekvapenie v podobe iného materiálu alebo sa budeš držať svojho podpisu?

Po desiatich rokoch je čas sa zase posunúť ďalej a preto aj v materiáloch, farbách a vzoroch hľadám niečo nové. Práve v týchto dňoch na tom pracujem a dodávatelia látok mi posielajú nové materiály a ja si následne z toho vyberám. Určite ostanem verný aj klasike, čiže čierna a biela, ale oživím to a dám tomu nový nádych.

Tvoja módna tvorba je elegantná a nadčasová. Kde po 10-tich rokoch čerpáš stále novú inšpiráciu?

Je to síce klišé, ale je to tak. Inšpirácia je všade naokolo. Stačí vyjsť do ulíc hlavného mesta, či už na Slovensku alebo v Čechách. Samozrejme mi v nových nápadoch pomáha cestovanie. Tento rok som cestoval často. Každopádne vždy svoje inšpirácie a nápady prispôsobujem potrebám žien. Trávim s nimi veľa času a preto viem, čo ženy potrebujú a v čom sa cítia dobre.

Aké sú tvoje plány do budúcna či už v módnej sfére alebo s projektom Miss Slovensko?

Už teraz začíname pracovať na novom ročníku Miss Slovensko 2024. Pripravujeme prezentácie pre partnerov. Vznikajú nové nápady a venujeme sa aktuálnym víťazkam súťaže. Rozbehli sme v agentúre aj novú divíziu Miss Models-Influencers, ktorá zastupuje nielen aktuálne víťazky a finalistky Miss Slovensko. Pomáhame im zabezpečiť prácu v oblasti modelingu a influencingu. Čo sa týka mojej značky. Pracujem na aktuálnej kolekcii a na jeseň budem predstavovať aj nový merch.

www.michaelkovacik.com
Instagram @michaelkovacik
    7174

    Súvisiace články