Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Kultúra / 15. máj 2023 / PR

Fendi predstavuje veľkolepú výstavu v Ríme

Umelecká nadácia Fondazione Arnaldo Pomodoro a módny dom FENDI predstavujú výstavu s názvom Arnaldo Pomodoro. Il Grande Teatro delle Civiltà, čo v preklade znamená Veľké divadlo civilizácií.

Fendi predstavuje veľkolepú výstavu v Ríme

Nadácia Fondazione Arnaldo Pomodoro a módny dom FENDI nadviazali partnerstvo v mene spoločných hodnôt prostredníctvom vytvorenia veľkolepej výstavy venovanej Arnaldovi Pomodorovi. Exhibíciu hosťuje od 12. mája 2023 módny dom vo svojom rímskom sídle Palazzo della Civiltà Italiana. Výstavu, ktorej kurátormi sú Lorenzo Respi a Andrea Viliani, si budú môcť návštevníci pozrieť do 1. Októbra 2023.

Historické dedičstvo, umenie a inovácia

Spolupráca medzi FENDI a nadáciou je príkladom partnerstva, v rámci ktorého sa poslanie a vízia obidvoch strán spoločne vyjadruje v oslave umenia ako nástroja, ktorý je schopný zjednotiť sa v úcte k historickému dedičstvu, zameraní sa na šírenie umeleckého jazyka a vyhľadávaní nových foriem spolupráce v duchu udržateľnosti a inovácie.

Inštalácie sú rozmiestnené v interiéri aj exteriéri budovy Palazzo della Civiltà Italiana v rímskej štvrti EUR, ktorá je od roku 2015 rímskym sídlom FENDI. Výstava pokrýva sedemdesiat rokov umelcových experimentov a je akýmsi autobiografickým „divadlom“, ktoré je zároveň reálne a pomyselné, historické a fantazijné a predvádza sa v ňom približne 30 diel, ktoré Pomodoro vytvoril od konca 50. rokov minulého storočia do roku 2021.

Popri tom možno obdivovať sériu archívnych materiálov vrátane fotografií, dokumentov, skíc či kresieb, z ktorých mnohé neboli ešte nikdy vystavené a navodzujú ducha a atmosféru umelcovho ateliéru a archívu.

Giorgio Boschetti (1998)
Giorgio Boschetti (1998)

Vizuálne a scénické umenie

V exponátoch Il Grande Teatro delle Civiltà sa skúmajú prepojenia medzi Pomodorovými postupmi vizuálneho a scénického umenia a vyzdvihuje sa súvzťažnosť medzi plánovaním a realizáciou diela. Z tohto základného príbehu vystupujú možné a mnohoraké náznaky archaických, starodávnych, moderných, ba dokonca fantazijných „civilizácií“, na ktoré neustále Pomodoro odkazuje vo svojej tvorbe. Pretavujú sa do tvarov a materiálov, ktoré sú súbežne spomienkou na minulosť a víziou budúcnosti a pretvárajú naše poznatky a predstavy, naše vnímanie času a priestoru, histórie a mytológie.

Digitálnu verziu výstavy je možné vidieť na špeciálnom miniwebe, kde si tiež používatelia môžu zarezervovať vstup na výstavu.

Informácie o výstave:

FENDI – Palazzo della Civiltà Italiana – Quadrato della Concordia 3, 00144 Rím
12. mája – 1. októbra 2023
Pondelok až nedeľa od 10:00 h do 20:00 h 
Vstup voľný
    1743

    Súvisiace články