Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Kultúra / 11. august 2023

Tip na letnú výstavu

Popredný český umelec Martin Krajc vystavuje nové diela v pražskej DSC Gallery.

Tip na letnú výstavu

Hľadáte tip na letnú výstavu? Nenechajte si ujsť novú výstavu Martina Krajca, ktorá bola práve otvorená v pražskej DSC Gallery. Český umelec s nezameniteľným rukopisom, ktorý sa preslávil veľkoformátovými obrazmi inšpirovanými ženami, módnym svetom a reklamnou fotografiou, predstavuje svoje posledné diela na výstave s názvom Nymphae Perspicuae („priehľadná nymfa“), ktorá je už jeho treťou samostatnou výstavou v DSC Gallery.

Ženská figúra

Pre tvorbu Martina Krajca je známe, že svoje inspiračné zdroje nachádzajú v architektúre, filme a módnej fotografii. V jeho obrazoch sa prelínajú pohľady do interiérov známych stavieb modernistickej architektúry s dôrazom na detaily ikonického designu. Ako ale uvádza už názov výstavy, hlavná pozornosť je umiestnená na ženskú figúru.

V Krajcovom prístupe sa prelína niekoľko žánrov súčasne: architektúra, portrét a zátišie. Vzájomné prepojenie architektonických a figurálnych predlôh, predstavuje syntézu, pripomínajúcu mentálnu koláž, zlúčenú zo zdrojov vlastného vedomia. Jeho záujem o mnoho rokov predišiel súčasnú vlnu, v ktorej sa modernistické stavby uplatňujú ako pozadie pre najrôznejšie filmy a romány. Jeho obrazy ale zaznamenávajú tzv. bezčasie, ideovo zasnené niekde na kalifornskom pobreží, kde sú gestá dievčat plné zvádzania a vlastnej skľúčenosti.

Nadčasová maliarska vízia

Výstava najnovších obrazov Martina Krajca, pomenovaná Nymphae perspicue prináša jeho doposiaľ najkomplexnejšiu, syntetickú a nadčasovú maliarsku víziu. Tvorba Martina Krajca sa dá hodnotiť ako úplne jedinečná v spracovaní témy ženskej figúrácie, a priťahuje dynamickým napätím, vychádzajúcim z prchavých zmyslových skúseností, aj zo sústavného vymedzovania sa voči každodennej prítomnosti. Autor má za sebou významnú kariéru, samostatné výstavy v popredných galériách, a jeho obrazy sú súčasťou prestížnych súkromných zbierok. Jeho dielo Blue Drink bolo nedávno vydražené v slávnom aukčnom dome Sotheby's.

Jedinečné diela Martina Krajca môžete vidieť do 29.8.2023 v DSC Gallery, Dlouhá 5, Praha 1.

Nymphae Perspicuae
Martin Krajc
Kurátor: Karel Srp
18. 7. - 29. 8. 2023
    3221

    Súvisiace články