Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Fashion week / 7. február 2023 / PR

CPHFW búra predsudky o udržateľnej móde

Vrámci Kodaňského Fashion weeku predstavila platforma Zalando troch finalistov, TG Botanical, Selam Fessahaye a STAMM.

CPHFW búra predsudky o udržateľnej móde

STAMM

Prehliadka kodaňskej značky STAMM odštarovala prvý deň fashion weeku. Elisabet Stamm založila svoj genderless brand v Kodani pred necelými dvoma rokmi. V módnom priemysle nie je nováčikom, v Ázii predtým rozbehla projekt AA Spectrum, ale až značkou STAMM chce kreatívne vyzývať samú seba. Produkty vyrába z recyklovaných a upcyklovaných materiálov, na minimalizovanie odpadu z vzoriek používa 3D dizajn a látky farbí prírodne, napríklad pomocou kôry stromov alebo šupiek granátových jabĺk.

Komplexnosť konceptu a inovácie

Porota ocenila najmä komplexnosť konceptu a inovácie v oblasti udržateľnej výroby a materiálov. Ako na odovzdávaní cien spomenul porotca Dio Kurazawa (Sustainability and Brand Advisor), v dnešnej dobe musíme od udržateľných značiek očakávať, že budú rovnako cool ako značky luxusnej alebo streetwear módy.

Je nutné rúcať bariéry a predsudky o tom, že udržateľná móda musí byť bezfarebná, beztvará a prevažne ľanová. Po všetkých stránkach je STAMM jasným víťazom. Elisabeth Stamm vidí budúcnosť udržateľnej módy v účelovosti a hodnotách v kontraste s trendami a okázalými rýchlymi zábleskami tradičnej módy.

Cool upcyklovanie

“Musíme ľuďom priniesť kvalitu, aby boli ochotní si na oblečenie našetriť a nechať si ho dlhšie. Musíme pokračovať v pozitívnej zmene otvorenej komunikácie a musíme zabezpečiť, že opravovanie, upcyklovanie a opätovné predávanie nepoužívaných vecí bude cool. Musíme mladšie generácie naučiť, že priemysel nie je veľký strašidelný stroj, riadia ho ľudia. Želám si, aby sa viac ľudí zapojilo do zmien v módnom priemysle,” odkazuje dizajnérka.

SELAM FESSAHAYE

Druhý deň Zalando x Copenhagen Fashion Week predstavil bývalú stylistku Beyoncé, švédku Selam Fessahaye. Jej kolekcia získala druhé miesto v ocenení Sustainability Award a rozpráva príbeh rozlišných a navzájom prepojených svetov, kultúr a zdrojov inšpirácií.

Inšpirované Disney postavami

Farebné bohato zdobené kreácie v širokom spektre materiálov sa inšpirovali popoluškou a postavami z Disney verzie - myšami. Dizajnérka komunikuje, že treba byť kráľom a kráľovnou vo vlastnom priestore, nech už ste kdekoľvek.

“Často ma žiadajú, aby som pre pochopenie verejnosti veci zjednodušila. Ja však verím tomu, že ľudia sa dokážu stotožniť aj s komplexnými elementami a odlišnými svetmi. Nie sme tak jednoduchí ako nastavenie podporované systémom. Zložitosť nie je negatívna”, opisuje Selam Fessahaye.

TG Botanical

Show značky TG Botanical ukrajinskej návrhárky Tatiany Chumak získala ocenenie za remeselné spracovanie, použitie prírodných materiálov a lokálnu výrobu. Minimalistické pleteniny neutrálnych farieb sa striedali s denimom a najviac sa približujú k našej predstave minimalistického šatníka mileniálov, zároveň však do určitej miery napĺňajú stereotypnú predstavu o tom, ako by mala udržateľná móda vyzerať.

Tatiana sa inšpiruje v prírode, v komunikácii s umelcami a hudobníkmi a v tradičných ukrajinských technikách výroby.

Lokálna výroba

Ruská invázia hlboko zasiahla podnik Tatianinej rodiny, v spolupráci s ktorým vyvíjala nové materiály a techniky farbenia. Ich polia s konopím, ľanom, bavlnou a žihľavou v okolí Kyjeva vyhoreli, ale TG Botanical sa naďalej bude snažiť podporovať Ukrajinu a lokálnu výrobu.

681

Súvisiace články