Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Fashion week / 15. december 2022 / PR

Cena udržateľnosti Zalando Sustainability Award na CPHFW

Zalando, popredná európska online platforma pre módu a životný štýl a kodanský týždeň módy (CPHFW) oznamujú, že finalistami novej sezóny ocenenia Zalando Sustainability Award sa stávajú TG Botanical (Ukrajina), Selam Fessahaye (Švédsko) a STAMM (Dánsko).

Cena udržateľnosti Zalando Sustainability Award na CPHFW

Kodanský týždeň módy bude prebiehať od 31. januára do 3. februára 2023.

Cena udržateľnosti Ide o piatu sezónu trojročného strategického partnerstva medzi Zalandom a kodanským týždňom módy, ktorého cieľom je pozitívne zmeniť módny priemysel a nasmerovať ho k zodpovednosti. Cena udržateľnosti, o ktorej udelení môžu súťažiť návrhári z celého sveta, nabáda módne značky k hľadaniu nových riešení a zdieľaniu pokrokových nápadov, ktoré minimalizujú dopad módneho priemyslu na životné prostredie.

Inovácia

Finalistky vyberala skúsená medzinárodná porota zložená z myšlienkových lídrov a odborníkov, vrátane generálnej riaditeľky kodanského týždňa módy Cecilie Thorsmark. Zalando v porote zastúpi Laura Coppen, vedúca oddelenia cirkularity a Lena Sophie Röper, riaditeľka oddelenia Designer a luxus. Porota starostlivo preskúmala základný prístup každej uchádzačky k udržateľnosti a zamerala sa najmä na používanie certifikovaných materiálov, výrobné procesy, inováciu, transparentnosť a integráciu obehových postupov.

Návrhárka Tetyana Chumak zo štúdia TG Botanical
Návrhárka Tetyana Chumak zo štúdia TG Botanical

Kľúčovou témou všetkých finalistiek tejto sezóny bolo zameranie na materiály

Návrhárka Tetyana Chumak zo štúdia TG Botanical sa rozhodla pre prírodné materiály, ako je ľan, konope a organická bavlna. Najväčšiu pozornosť z jej kolekcie si získava materiál pripomínajúci kožušinu vyrobený z konope. Selam Fessahaye vyvíja vlastné textílie z recyklovaného materiálu, ktoré chce začleniť do svojich budúcich kolekcií. Elisabet Stamm pracovala s indickou ručne tkanou textíliou Khadi, ktorá je dedičstvom ručného tkáčstva a vyrába sa prevažne z bavlny farbenej buď prírodným indigom, alebo bylinkami a kôrou stromov.

Prečítajte si aj: Top streetstyle momenty z kodanského týždňa módy

Selam Fessahaye vyvíja vlastné textílie z recyklovaného materiálu
Selam Fessahaye vyvíja vlastné textílie z recyklovaného materiálu

Jedinečný prístup k dizajnu a móde

Laura Coppen, vedúca oddelenia cirkularity v Zalande, hovorí: „Cena udržateľnosti Zalando Sustainability Award je dôležitou súčasťou štruktúry, ktorá tvorí kodanský týždeň módy. Vstupujeme už do piatej sezóny a značky, ktoré sa do súťaže hlásia, nás neustále ohromujú a inšpirujú. Táto sezóna nie je výnimkou, pretože máme tri rôznorodé finalistky s odlišným zázemím a príbehy - všetky s vlastným jedinečným prístupom k udržateľnému dizajnu a móde. Finalistky tvoria energickú a dynamickú trojicu, ktorá tká gobelín budúcnosti designu.“

Zalando Greenhouse

Tri finalistky získajú finančné prostriedky na výrobné náklady a svoje návrhy oficiálne predstavia na CPHFW a v digitálnom priestore Zalando Greenhouse, kde budú kolekcie streamované. Zalando Greenhouse zároveň slúži ako priestor na inšpiráciu a vzdelávanie, ktoré návštevníkom pomáha orientovať sa v zložitej téme dizajnu a udržateľnosti.

Elisabet Stamm- STAMM Elisabet Studio
Elisabet Stamm- STAMM Elisabet Studio
  • Cena udržateľnosti Zalando Sustainability Award je udeľovaná značkám, ktoré presadzujú pozitívne zmeny a prispievajú k zodpovednejšiemu módnemu priemyslu. Ocenenie sa bude udeľovať od 31. januára do 3. februára 2023.
  • Porota vyberala finalistov na základe ich odhodlania znižovať dopad svojich produktov na životné prostredie, a to prostredníctvom spôsobov získavania materiálov a výrobných metód používaných na výrobu ich kolekcií.
  • Víťaz získa odmenu 20 000 eur a partnerstvo so spoločnosťou Zalando na vytvorenie exkluzívne kapsulové kolekcie.

Porota rozhodne po tom, čo každá návrhárka predvedie svoju kolekciu na kodanskom týždni módy. Víťazka bude vyhlásená 2. februára 2023.

    741

    Súvisiace články