Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Kultúra / 11. apríl 2024

Významná výstava Henriho Matissa v Paríži

Nadácia Louis Vuitton znovu potvrdzuje svoje poslanie: predstavovať umenie našej doby čo najširšiemu publiku. Nadácia, ktorej cieľom je vystavovať kľúčové diela modernity, oslavuje aj umelcov, ktorí majú spojenie s históriou modernity a vo svojom diele sa nbeoja prezentovať nové modely a boriť zaužívané štandardy.

Významná výstava Henriho Matissa v Paríži

Od 4. mája do 9. septembra 2024 nadácia hostí významnú výstavu venovanú dielu The Red Studio od Henriho Matissa. V rovnakom termíne tu nájdete aj retrospektívu diela Ellswortha Kellyho, súčasťou ktorej sú maľby, skulptúry, fotografie a kresby. Pri príležitosti Olympijských hier v Paríži nadácia navyše predstavuje výber diel zo svojich zbierok, ktoré majú spojitosť so športom a ponúkajú alternatívny a poetický pohľad na túto medzinárodnú udalosť.

Matisse, The Red Studio

Nadácia Louis Vuitton v spolupráci s Múzeom moderného umenia (MoMA) a Národnou galériou Dánska, hostí výstavu Matisse, The Red Studio, ktorá sa zameriava na genézu a história tohto slávneho majstrovského diela z roku 1911. Veľké plátno zobrazuje umelcov ateliér plný jeho obrazov a sôch, nábytku a dekoratívnych predmetov. Súčasťou prezentácie je aj archívny materiál a súvisiace maľby a kresby.

Matisse, The Red Studio
Matisse, The Red Studio

„The Red Studio, ktoré má viac ako 110 rokov, je medzníkom v rámci stáročnej tradície štúdiových malieb a zároveň základným dielom moderného umenia,“ hovorí Ann Temkin, hlavná kurátorka MoMA. „Obraz zostáva skúšobným kameňom pre každého umelca, ktorý sa ujme úlohy stvárniť svoje štúdio. Matissovo radikálne rozhodnutie nasýtiť povrch diela vrstvou červenej fascinovalo generácie vedcov a umelcov vrátane Marka Rothka a Ellswortha Kellyho.“

Jadrom výstavy je The Red Studio spolu so zachovanými šiestimi obrazmi, tromi sochami a jednou keramikou, ktoré sú v ňom vyobrazené. Tieto predmety, ktoré vznikli v rokoch 1898 až 1911, siahajú od známych obrazov až po menej známe diela a objekty, ktorých polohy boli objavené len nedávno.

Pri vytváraní tohto zvláštneho „ateliérového portrétu“ Matisse starostlivo vyberal diela, ktoré sa na obraze objavia, pretože chcel ukázať svoj ateliér nielen ako miesto, kde žil a pracoval, ale aj ako imaginárne múzeum zobrazujúce prvú časť jeho diela.

Large Red Interior

Dialóg medzi dielami Red Studio z roku 1911 a Large Red Interior z roku 1948 bude zdôraznený najmä na výstave Fondation, ktorá demonštruje, ako Matisse v rozpätí takmer 40 rokov reinterpretuje túto priekopnícku maľbu v čase, keď jeho dielo prechádza hlbokými zmenami. Tieto dva obrazy vedú paralelné životy a slúžia ako inšpirácia pre mnohých amerických a európskych umelcov.

Large Red Interior
Large Red Interior

„Je skutočne potešením mať Henriho Matissa v Paríži túto jar na Fondation Louis Vuitton. Ide o výnimočnú výstavu, a to ani nie počtom vystavených diel, ako skôr spojením všetkých majstrovských diel, ktoré sa objavujú na samotnom obraze, diel, ktoré neboli všetky na jednom mieste pomerne dlho. Našou najúprimnejšou nádejou je, že Matissov obraz môže aj naďalej inšpirovať nové generácie umelcov a milovníkov umenia každého žánru,“ hovorí riaditeľ Nadácie Louis Vuitton, Bernard Arnault.

www.fondationlouisvuitton.en

    1385

    Súvisiace články